ՀԱՌԻՃԻ ՎԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐ
VII-XIII դդ. դարերով թվագրվող այս վանական համալիրը գտնվում է Հառիճ գյուղում: Համալիրի հնագույն հիշատակությունը Մխիթար Անեցունն է (XIII դ.): Հառիճավանքի կազմում են մինչև XIII դ. կառուցված Ս. Գրիգոր և Ս. Աստվածածին եկեղեցիները, գրատուն-դպրատունը (կիսավեր) և երկու մատուռ: Համալիրի հնագույն հուշարձաններն են Ս. Գրիգոր եկեղեցին և «Ճգնավորի մատուռը»:
Ս. Գրիգոր եկեղեցի – VI-VII դդ. բնորոշ կառույց է, կենտրոնագմբեթ, խաչաձև հատակագծով, որը հարավարևելյան կողմից ունի ուղղանկյուն ավանդատուն: Եկեղեցին բազմիցս ենթարկվել է վերանորոգումների, որի ընթացքում գմբեթը կորցրել է իր նախնական ձևը:
Հետագայում (հավանաբար XII դ.) եկեղեցուն հարավարևմուտքից կցված ավանդատան վրա Սարգիս Ճոնը բարձրացրել է 2-րդ հարկի մատուռը:
Ս. Աստվածածին եկեղեցի – XII դ. վերջին Զաքարե ամիրսպասալարը գնելով Հառիճն ու շրջակա հողերը սկսել է եկեղեցու շինարարությունը: Ըստ շինարարական արձանագրության եկեղեցու կառուցումը ավարտվել է 1201-ին. այդ ժամանակ կառուցվել է նաև պարիսպը, որից մի փոքր հատված` կամարակապ մուտքով, պահպանվել է վանքի արևելյան մասում: Եկեղեցին գմբեթավոր դահլիճների տիպի կառույց է: Արևմտյան կողմի 2-րդ հարկի ավանդատները փոխարինված են հայկական ճարտարապետության մեջ եզակի հանդիպող սյունազարդ օթյակներով: Եկեղեցու հովհարաձև վեղարով գմբեթը մշակման նոր աստիճանի է հասցված քանդակազարդ վարդյակների շնորհիվ, որոնք յուրահատուկ գոտի են ստեղծում գմբեթի շուրջը: Հուշարձանի գեղազարդման արվեստում ուշագրավ է արևելյան ճակատի հորինվածքում Զաքարե և Իվանե եղբայրների կտիտորական հարթաքանդակը:
Գավիթ – կից է Ս. Աստվածածին եկեղեցուն արևմուտքից և իր մեջ է առնում Ս. Գրիգոր եկեղեցու խորանը: Այն կառուցվել է մինչև 1224 թ. Վահրամ Հեճուպ իշխանի կողմից և պատկանում է քառախորան գավիթների տիպին:
Երկրորդ կամ փոքր գավիթ – գտնվում է Ս. Գրիգոր եկեղեցու հարավային կողմում և հավանաբար կառուցվել է XII-XIII դդ.: Այս հուշարձանից մեր օրերն է հասել շինության միայն հյուսիսարևմտյան մասը` մեկ սյունով և հյուսիսային ու արևմտյան պատերին կից մեկական կիսասյուներով:
Դպրատուն-գրատուն – Ս.Գրիգոր եկեղեցու հարավարևելյան կողմում պահպանվել է վանքի դպրատան քառասյուն գավիթների տիպի կառույցի հյուսիսարևմտյան փոքր հատվածը: Եղել է գրչության ու մանրանկարչության կենտրոն: Այստեղ գրվել և ծաղկվել են մի շարք ձեռագրեր, որոնցից առավել հայտնի են 1209 և 1212 թթ. երկու ձեռագրերը: Դրանցից առաջինը կազմել և ծաղկել է գրիչ Մարգարեն:
«Ճգնավորի մատուռ» – գտնվում է համալիրի հարավարևմտյան մասում, ժայռաբեկորի վրա: Ժամանակի ընթացքում ժայռաբեկորի հետ միասին անջատվել է տարածքից և թեքվել դեպի ձորը: Ունի ուղղանկյուն հատակագիծ, թաղածածկ երկլանջ կտուր, որի միակ մուտքը հյուսիսից է:
Պատմական աղբյուրներից հայտնի է, որ Հառիճավանքն ավերվել է XI դ. սելջուկյան արշավանքների ժամանակ և նորոգվել XII դ. Գրիգոր առաջնորդի կողմից: Նման աշխատանքներ է կատարել նաև 1850 թ. Գյումրիում ստեղծված «Հառիճի» ընկերությունը: 1850-81-ին հուշարձանախմբից հյուսիս` ավերված պարսպի տեղում կառուցվել է ուսումնարան, մառան-խոհանոց, ննջարան, սեղանատուն և տնտեսական շինություն: Հետագայում ուսումնարանի շենքի վրա ավելացվել է 2-րդ հարկ` որպես վեհարան, իսկ տնտեսական շինության վրա` ժառանգավորաց դպրոցը: 1883-84-ին կառուցվել է համալիրի 2-րդ կամարակապ դարպասը` կից կրկնահարկ շինությամբ: 1892-ին Ս.Գրիգոր եկեղեցուն արևելքից կցվել է զանգակատուն: 1893 թ. կառուցվել է ձորամիջի կամուրջը, որով և ավարտվել է ընկերության շինարարական գործունեությունը:
Հառիճավանքը 1995-1999 թթ. ընթացքում մասնակիորեն վերանորոգվել է նաև արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Սեֆերյանի միջոցներով: 2005-2006 թթ. այստեղ կատարվել են նաև վերանորոգման աշխատանքներ Դավիթ Վարաքյանի նախաձեռնությամբ: Հառիճավանքը այժմ գործող է, ուր 2010 թ. վերանորոգման աշխատանքներ են կատարվում Մայր Աթոռ Ս.Էջմիածնի հովանավորությամբ:

2012-03-01T19:08:33+00:00 01/02/2012|Памятники Ширака|
Этот монастырский комплекс, датируемый VII-XIII вв., находится в с. Арич марза Ширак. Древнейшее упоминание комплекса принадлежит Мхитару Анеци (XIII в.). В монастырский комплекс  входят церкви Сурб Григора и Сурб Аствацацин, две часовни (одна из них  “отшельника”), скрипторий-семинария.
Церковь Сурб Григор  – характерное для  VI-VII вв. центрально-купольное в плане крестообразное сооружение с прямоугольной  юго-восточной ризницей. В процессе многочисленных  перестроек  купол церкви потерял свой первозданный вид.
Позднее, возможно в XII в., с юго-западной стороны церкви над ризницей Саргис Чон надстроил второй этаж – часовню.
Церковь Сурб Аствацацин (Св. Богородицы). В конце XII в. амирспасалар Захарэ, приобретя Арич и окрестные земли, начал строительство церкви. Согласно строительной надписи возведение церкви было закончено в 1201 г., тогда же была построена и оградительная стена. В восточной стороне монастыря сохранилась ее небольшая часть с арочным входом. Композиционно церковь принадлежит к типу купольных зал. Вторые этажи  западных ризниц заменены украшенными колоннами хорами – редко встречающееся явление в армянской архитектуре. Церковный купол с веерным вегаром (скуфьей) декорирован рельефными розетками, создающими вокруг купола своеобразный пояс. В искусстве декорирования памятника особое внимание привлекает горельефное изображение на восточном фасаде ктиторов церкви – братьев Захарэ и Иванэ.
Гавит-притвор – пристроен к церкви Сурб Аствацацин с западной стороны и включает в себя апсиду церкви Св. Григора. Возведен до 1224 г. князем Ваграмом Гечупом и принадлежит к типу четырехапсидных гавитов.
Второй или малый гавит  – находится с южной стороны церкви Св. Григора и, возможно, был сооружен в XII-XIII вв. До наших дней сохранилась лишь северо-западная часть строения: колонна и пристенные северная и западная полуколонны.
Скрипторий-семинария. – С юго-восточной стороны церкви Св. Григора сохранилась небольшая северо-западная часть монастырского скриптория – четырехколонного строения типа гавита. Это был один из центров искусства рукописи и миниатюры. Здесь были написаны и декорированы ряд рукописей, из коих наиболее известны две (1209 и 1212 гг.). Одну из них (1209 г.) составил и украсил писец Маргарэ.
“Часовня отшельника” – находится на скальном обломке в юго-западной части комплекса. Это прямоугольное в плане строение с двускатной кровлей и единственным северным входом. С течением времени часовня вместе со скалой отделилась от массива и наклонилась в сторону ущелья.
Исторические источники свидетельствуют о том, что монастырь Арич был разрушен в XII в. в период сельджукских нашествий и восстановлен в XII в. настоятелем Григором. Подобные ремонтные работы были произведены и в 1850 г. созданным в г. Гюмри товариществом “Арич”. В 1850—1881 гг. севернее группы памятников на месте разрушенной стены были построены училище, спальни, трапезная, кладовая-кухня и хозяйственные строения. Позднее к зданию училища в качестве патриарших покоев был пристроен второй этаж, а над хозяйственным строением – школьное помещение. В 1883-1884 гг. были возведены вторые арочные ворота с двухэтажной пристройкой. В 1892 г. с восточной стороны  церкви Св. Григора была пристроена колокольня.
В 1893 г. над ущельем был построен мост. Этим была завершена строительная деятельность товарищества.
В течение 1995-1999 гг. монастырь Арич был частично восстановлен на средства аргентинского армянина благотворителя Эдуардо Сеферяна. В 2005-2006 гг. здесь велись реставрационные работы и по инициативе Давида Варакяна. Монастырь Арич действующий и восстановительные работы ныне проводятся под покровительством Кафедрального собора Св. Эчмиадзина.