Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը միջոցառումներ են անցկացվել ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:
«Զվարթնոց» արգելոց-թանգարանի ու «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի («Հայաստան ծառատունկ» ծրագիր) աշխատակիցների ջանքերով ծառատունկ է կազմակերպվել` տնկվել են 50 պտղատու ծառ և 210 բուրանոճի: Տոնի առիթով արգելոց-թանգարանում «Ամեն մի կոթող մի ըմբոստ ոգի» խորագիրը կրող դասախոսություն և լուսանկարների ցուցադրություն է անցկացվել: «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց – թանգարանի հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը ներկայացրել է Էջմիածնի Մայր տաճարը, Հռիփսիմե, Գայանե, Զվարթնոց, Շողակաթ պատմամշակութային հուշարձանները, կարևորել մշակութային արժեքների պահպանությունը:
Միջոցառումների շրջանակում Վաղարշապատի Գարեգին Նժդեհի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի աշակերտների համար «Պատմամշակութային ժառանգության գիտակներ» խորագրով մրցույթ-վիկտորինա է անցկացվել: Մասնակիցներն արժանացել են խրախուսական մրցանակների:
ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ էլ հանրակրթական դպրոցների ու ժամկետային զինծառայողների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել Արմավիրի մարզի 25` Արշալույս, Արագած, Դողս, Էջմիածին, Ջրառատ և այլ համայնքների Երկրորդ աշխարհամարտի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանների տարածքներում:
Արմավիրի քաղաքային զբոսայգում մարզային ծառայության աշխատակիցների նախաձեռնությամբ դպրոցականների համար կազմակերպվել է նաև հուշարձաններին վերաբերող բաց դաս:

МАРЗ АРМАВИР. МЕРОПРИЯТИЯ, ПОСВЯЩЕННЫЕ 18 АПРЕЛЯ
Мероприятия, посвященные Международному дню охраны памятников и достопримечательных мест, прошли в историко-культурном музее-заповеднике “Звартноц”, филиале ГНО.
Усилиями сотрудников музея-заповедника “Звартноц” и фонда благотворительной организации “Эй Ти Пи” (программа “Древонасаждения Армении”) были высажены 50 саженцев фруктовых деревьев и 210 туй. В связи с праздником в музее-заповеднике были проведены лекция на тему “Каждый памятник – мятежный дух” и слайд-шоу. Лариса Арутюнян, зав. отделом популяризации, научно-исследовательских и фондовых работ историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”, представила историко-культурные памятники Эчмиадзинский Кафедральный собор, храмы Рипсиме, Гаяне, Звартноц и Шогакат, отметила важность сохранения культурных ценностей.
В рамках проведения мероприятий для учащихся Вагаршапатской базовой школы N 8 им. Гарегина Нжде был проведен конкурс-викторина на тему «Знатоки историко-культурного наследия”. Школьники ответили на разнообразные и многочисленные вопросы жюри. Участники удостоились поощрительных призов.
По инициативе службы ИКО марза Армавир совместно с учениками общеобразовательных школ и военнослужащими срочной службы работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников, посвященных памяти павших во Второй мировой войне воинов, были осуществлены в 25-ти общинах (Аршалуйс, Арагац, Дохс, Эчмиадзин, Джрарат и др.) марза Армавир. В городском парке по инициативе сотрудников областной службы охраны памятников для школьников был проведен открытый урок.