ՄԱՔՐՎԵԼ ՈՒ ԲԱՐԵԿԱՐԳՎԵԼ ԵՆ ՏԱՎՈՒՇԻ ՄԱՐԶԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԸ
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը բազմաբնույթ միջոցառումներ են անցկացվել Տավուշի մարզում։ Բանակ –կրթություն-մշակույթ եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում անցկացված միջոցառումներին մասնակցել են մարզի ուսումնական հաստատություններ, թանգարաններ, մշակութային այլ կազմակերպություններ, տարբեր համայնքների բնակիչներ, զինծառայողներ: Մաքրվել ու բարեկարգվել են մարզի հուշարձանների տարածքները։
Բերդ քաղաքում ներկայացվել է «Մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն։ Բերդի պետական քոլեջի ուսանողների համար կազմակերպվել է «Հայրենի հուշարձանների և մշակութային ժառանգության պահպանումը բոլորիս սրբազան պարտքն է» թեմայով բաց դաս, որը վարել է ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Ռաֆիկ Մուրադյանը:
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը թանգարանի բազմաթիվ այցելուներ հնարավորություն են ունեցել դիտելու նաև Տավուշի ստեղծագործողներ Արտուշ Հարությունյանի հայրենի հուշարձաններին նվիրված ցուցադրությունը, Միշա Հովհաննիսյանի գծանկարները, Ավետիք Արզումանյանի հարթաքանդակներն ու յուղանկարները, Լեսինգ Աղաքարյանի գեղանկարները։ Ցուցադրվել են նաև պատմական Անիի և Բերդի տարածաշրջանի հուշարձանների լուանկարները։ Միջոցառուների շարքն ավարտվել է թանգարանի տարածքում իրականացված ծառատունկով, որին մասնակցել են ուսանողներ և դպրոցականներ։

ОЧИЩЕНЫ И БЛАГОУСТРОЕНЫ ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКОВ МАРЗА ТАВУШ
В Международный день охраны памятников и достопримечательных мест в марзе Тавуш в рамках трехстороннего соглашения “Армия-просвещение-культура” были проведены разнообразные мероприятия, в которых участвовали учащиеся учебных заведений, сотрудники музеев и других культурных организаций, жители общин, военнослужащие. Ими были очищены и благоустроены территории памятников марза.
В г. Берд было представлено слайд-шоу на тему “Культурное наследие и стабильный туризм”. Для учащихся государственного колледжа г. Берда был проведен открытый урок на тему “Охрана отечественных памятников и культурного наследия – святой долг каждого”. Урок провел зам. начальника службы ИКО марза Тавуш Рафик Мурадян.
В Международный день охраны памятников и достопримечательных мест многочисленные посетители музея г. Тавуша получили возможность также увидеть посвященные отечественным памятникам творения Артуша Арутюняна, графические рисунки Миши Ованнисяна, барельефы и картины маслом Аветика Арзуманяна, живописные картины Леонида Агакаряна. Экспонировались и фотографии исторических памятников Ани и Берда. Мероприятия завершились посадкой деревьев студентами и школьниками.