ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առթիվ, Մեղրու թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 7, 9 և 10-րդ դասարանների աշակերտների մասնակցությամբ, «Կրթություն մշակութային ժառանգության ճանաչման և պահպանման միջոցով» խորագրով դաս է անցկացրել: Օրվա խորհրդին համահունչ, աշակերտներն անդրադարձել են Հայաստանի, Արցախի և աշխարհով մեկ սփռված հայկական հուշարձաններին, խոսել հայ միջնադարյան ճարտարապետների, մանրանկարիչների, խաչքարագործ վարպետների ու նրանց ստեղծած մշակութային արժեքների մասին, ինչպես նաև՝ միջնադարյան վանքերի, որտեղ կերտվել են աստվածաշունչ մատյաններ: Դասն ուղեկցվել է Մեղրու Սբ. Աստվածածին եկեղեցու «Կոմիտաս» երգչախմբի շարականների կատարումներով: Ինֆորմատիկայի դասաժամին երեխաների պատրաստած հուշարձանների լուսապատկերներից (սլայդներ) լավագույնը ցուցադրվել է միջոցառման ընթացքում:
Դասին ներկա են եղել դպրոցի փոխտնօրենը, ուսուցիչներ, ովքեր իրենց ելույթների ընթացքում կարևորել են հոգևոր և մշակութային դաստիարակությունը՝ հենց դպրոցական նստարանից:

Deputy head of Syunik Service Naira Hayrapetyan on occasion of the International Day of Monuments and Sites,at Meghri Secondary School No. 1, 7, 9 and 10 grades of students, held open class titled “Education and Preservation of Cultural Heritage through”. Using the opportunity, students spoke about Armenia, Artsakh and the Armenian monuments all over the world, talked about medieval architects, miniatures, sculptor masters and cultural values, as well as medieval monasteries, which have been achieved through Holy Bibles. The lesson was accompanied by Meghri St. “Komitas” choir sang church hymns. For informatics class children’s presenring monuments by slideshow (slides) is best demonstrated during the event.
Class was attended by the school’s vice principal, teachers, who in their speeches maintained the importance of the spiritual and cultural education at school age.