Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ինստիտուտի արշավախմբերն աշխատում են ոչ միայն Մեծամորի հնավայրում, այլև Արտաշատում։ Ինստիտուտի երկրորդ արշավախումբն այս տարի ևս ուսումնասիրել է Հայաստանի հին մայրաքաղաք Արտաշատի տարածքի այն հատվածը, որտեղ 1970-ական թվականներին հայտնաբերվել էր Տրոյանոսի հայտնի լատինատառ արձանագրությունը, որտեղ խոսվում է Արտաշատ քաղաքում հռոմեական լեգեոն թողնելու մասին։ Արձանագրությունը հրատարակված է, սակայն դրա գտնվելու վայրը մանրակրկիտ ուսումնասիրված չէ։ Փաստով հետաքրքրված են լեհ հնագետները, որովհետև եթե լեգեոնը կայանել է Արտաշատի մոտ, ապա այդ տարածքում պետք է որ պահպանված լինեին նաև կայատանեղի-ճամբարի մնացորդները։ Լեհական երկրորդ աշավախումբն վերջերս աշխատել է այդ հատվածում. հատուկ սարքերի միջոցով վերևից նկարահանել-սկանավորել տարածքը, ինչը հնարավորություն է տվել ավելի ստույգ տեղորոշելու խնդրո առարկա կառույցի մնացորդները։
Քանի որ հայ-լեհական համագործակցությունն ամուր հիմքերի վրա է, հետևաբար լեհական կողմն առաջարկել է Մեծամոր հնավայրում, մասնավորապես միջնաբերդում, պեղված քաղաքային թաղամասում, բլրի հարավարևելյան լանջին և դամբարանադաշտում ևս իրականացնել նմանօրինակ նկարահանումներ։ ՊՈԱԿ-ի գիտնական -քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի կարծիքով այն հատվածում, որտեղ պեղումներ դեռ չեն արվել, այդ նկարահանումները հնարավություն են տալիս որոշակի տեղեկատվություն ստանալ ստորգետնյա կառույցների մասին։ «Այս աշխատանքները մեզ հնարավորություն են տալիս ավելի արդյունավետ աշխատել կոնկրետ տարածքում և եզրակացնել, թե մոտավորապես հնավայրի որ հատվածում կարող են կառույցների մնացորդներ պահպանված լինել։ Հենց այդ ուսումնասիրության շնորհիվ էլ 2017 թ. աշնանը Մեծամորի հայ-լեհական հնագիտական աշխավախումբը ավելի արդյունավետ կաշխատի քաղաքային թաղամասում և դամբարանադաշտում», -ասաց Ա.Փիլիպոսյանը։

Expeditions of Institute of Archeology from Warsaw University are working not only in Metsamor , but also in Artashat. The second part of the expedition also studied the ancient capital Artashat this year, was discovered Troyanos`s Latin inscription from the 1970s, in which speaks about Roman legion`s leave in Artashat. The protocol was published, but its location has not been studied thoroughly. Polish archaeologists are interested in the facts, because if the legion parked near Artashat, the area should have been well-preserved remains of the camp-stay. The second Polish expedition recently worked in this sector. Shoot-through special devices to scan the area from above, which enabled them to more accurately locate the remains of the structure.
As far as Armenian-Polish cooperation is firm, the Polish side proposed Metsamor sites, including the citadel, excavated urban district, south-eastern slope of the hill and the tomb to carry out such shootings. NCSO`s scientist, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan thinks the part where excavations have not yet been filming the opportunity to get some information about underground structures. “This work gives us the opportunity to work more productively in a specific area and conclude that some of the archaeological remains of structures can be saved. With the help of that study in autumn 2017 Metsamor`s Armenian-Polish archaeological expedition will work efficiently in urban neighbourhood and tomb “said A.Piliposyan.