Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախմբի անդամները մարտ ամսից մաքրման և պեղման աշխատանքներ են իրականացնում Տող գյուղի մելիքական ապարանքի տարածքում՝ Սուրբ Հովհաննես եկեղեցուց հյուսիս գտնվող միջնադարյան դամբարանադաշտում։ ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արման Գրիգորյանի խոսքով հնագիտական աշխատանքների ժամանակ այդ տարածքներում բացվում են տապանաքարեր, որոնց մեջ կան նաև Դիզակի հայտնի մելիքների տապաններ։
Մինչև 1928-30թթ. Սուրբ Հովհաննեսը գործող եկեղեցի է եղել, խորհրդային տարիներին 18-րդ դարի այս եկեղեցին վերածվել է ակումբի՝ կորցնելով հոգևոր նշանակությունը, սակայն պահպանելով գոյությունը։ Որպես ակումբ ծառայած տարիներին փոխվել է եկեղեցու հատակը. ծածկվել է փայտով և բեմ կառուցվել: 1989-90թթ. փայտե հատակը քանդվել է և հայտնաբերվել են քանդակազարդ քարերի բեկորներ:
Պարզվել է, որ դրանց մեջ է նաև հռչակավոր մելիք Եգանի տապանաքարը: Ըստ պատմական տեղեկությունների Տողում պետք է չորս կամ հինգ մելիքների տապանաքարեր ևս լինեին: Ենթադրվում է, որ դրանք եղել են Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու տապանատանը, հավանաբար հենց այդտեղից էլ Մելիք Եգանի տապանաքարը տեղափոխել են եկեղեցու սրահ ու դրել փայտե հատակի տակ՝ կամ որպես շինաքար, կամ էլ ոչնչացումից փրկելու նպատակով։ Հնագիտական պեղումների արդյունքում պարզվել է նաև, որ եկեղեցին ունեցել է ևս մեկ մուտք, որը խորհրդային տարիներին շարվել է քարով, ծեփվել ավազի ու ցեմենտի խառնուրդով: Քանդելուց հետո պարզվել է, որ մուտքը կամարակապ է: Եկեղեցու հյուսիսային պատը և բակը ծածկված են եղել հողի շերտով։ Արդեն ավարտվել են նաև եկեղեցու հյուսիսային բակի մաքրման և պեղման աշխատանքները։ Բացվել են երկու տասնյակից ավելի տապանաքարեր, բոլորն էլ հիմնականում լավ պահպանված. տեսանելի են տապանների պատկերաքանդակները։ Ինչպես եկեղեցին, այնպես էլ տապանաքարերը թվագրվում են 18-րդ դարով։ Հողի շերտից ազատված տապանաքարերին արձանագրություններ են, խնջույքի պատկերներ, որսի կամ տոնակատարությունների տեսարաններ։
Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին «Տողի մելիքական ապարանք» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում է և բաց է զբոսաշրջիկների այցելությունների համար:
Նախատեսվում է պեղումներ իրականացնել նաև տապանատան հատվածում և եկեղեցու հարավային բակում՝ մյուս մելիքների տապանաքարերը գտնելու ակնկալիքով: Մելիք Եգանի տապանաքարից բացի հայտնի է ևս մեկի՝ մելիք Բախտամի տապանաքարի գտնվելու վայրը. այն Տողի Նահատակաց եկեղեցում է, իսկ մյուս մելիքների տապանաքարերի ճակատագրերը դեռևս անհայտ են:

PRINCES HEADSTONES WERE FOUND IN ARTSAKH
Expedition members of “Service for Protection of Historical Environment” of the Ministry of Economy of the Republic of Artsakh cleaning and excavation work has been carried out since March in Togh village renowned palace area, in the medieval church of St. John. Head of the Economy Ministry’s tourism department Arman Grigoryan said that during archaeological work in these areas are opened tombstones, some of them are arks of famous dizak.
Before 1928-30tt. St. John’s was the church, the church of the 18th century turned into the club during Soviet times, losing spiritual significance, but was preserved. The club has been serving the church floor, covered with wood and was built on stage. In 1989-90tt. wooden floors were destroyed, the carved stones were found in the debris.
It turned out that there is also renowned Yegan`s tombstone. According to historical information line there must be another four or five princes tombstones. It is believed that these were the sarcophagus of St. John church, probably from there they moved to the church hall Melik Yegani tombstone and placed under the wooden floor, or as a building block, or to save from destruction. The archaeological excavations revealed that the church had once access has also lined up a stone, sand and cement mixture. After dismantling it turned out that the entrance is arched. The northern wall of the church and courtyard were covered with soil layer. Already in the north part of the yard, cleaning and excavation of the church are ended. More than two dozen gravestones were opened, everyone was generally well protected. Ark visible images. Both the church and gravestones dating back to the 18th century. It`s layers released from the soil, graves are pictures of party, celebration or hunting scenes.
Church of St. John is located at “Renowned edifice of Togh ” Historical Reserve and is open for tourists.
It is planned to carry out excavations in the church mausoleum in the southern part of the yard, for searching other princes tombstones. Beside Melik Yegan`s gravestone is known more than one Melik Bakhtam`s tombstone location address. It is located in Togh at Nahatakyats, and the fates of other princes gravestones are still unknown.