ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը մայիսի 9-ին՝ Հաղթանակի և խաղաղության տոնին, Բջնի համայնքի ղեկավար Արմեն Մաթևոսյանի, միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Յաշա Սահակյանի, տարածքի հոգևոր հովիվ Տեր Արիստակես քահանա Բաղալյանի հետ համատեղ միջոցառում է անցկացրել։ Համայնքի ԵԱԶ-ի հուշարձանի տարածքում կազմակերպված միջոցառումը նվիրվել է հուշարձանի կառուցման 50 և Շուշիի ազատագրման 25- ամյակին, Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 72-րդ տարեդարձին:
ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժինը և ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը համատեղ ներկայացրել են Կոտայքի մարզի «ԵԱԶ-ի հուշարձաններ, հուշաղբյուրներ և Արցախյան պատերազմի զոհերի հուշաքարեր» շարժական ցուցավահանակները և «Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով ցուցադրություն։
Միջոցառումը բացվել է Տեր Արիստակես քահանա Բաղալյանի աղոթքով, ապա` ելույթ են ունեցել մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը, դպրոցի տնօրեն Յաշա Սահակյանը, զինղեկ ավագ լեյտենանտ Միքայել Պողոսյանը: Միջոցառումն ավելի հուզական են դարձրել դպրոցականները՝ հայրենասիրական թեմաներով հայտնի երգերի և չափածո ստեղծագործությունների կատարմամբ։
Մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանն անդրադարձել է Հայաստանի տարածքում Մեծ Հայրենականին նվիրված, Արցախյան պատերազմից հետո կառուցված հուշարձաններին, հուշաղբյուրներին, հուշակոթողներին, խոսել դրանց առանձնահատկությունների, մոնումենտալ և ճարտարապետական լուծումների, ինչպես նաև դրանց պահպանվածության վիճակի և մշտական խնամքի անհրաժեշտության մասին։

Служба ИКО марза Котайк 9 мая совместно с руководителем общины села Бжни Арменом Матевосяном, директором средней школы Яшей Саакяном и духовным предводителем региона священником Тер Аристакесом Бадаляном провела посвященное Дню победы и мира мероприятие. Организованное на территории памятника ВМВ мероприятие было посвящено 50-летию установения памятника, 25-летию освобождения Шуши и 72-й годовщине победы во Второй мировой войне.
Отдел экспозиции ГНО и служба ИКО марза Котайк совместно представили передвижную выставку “Памятники ВМВ в марзе Котайк, памятники-родники и памятные стелы, посвященные жертвам Арцахской войны”, а также организовали экспозицию на тему “Памятники павшим в Великой Отечественной войне, установленные на территории Республики Армения ”.
Вначале мероприятия священник Тер Аристакес Бадалян прочитал молитву, потом выступили начальник областной службы охраны памятников Каро Акобян, директор школы Яша Саакян, военрук старший лейтенант Микаэл Погосян. Мероприятие приобрело более эмоциональный характер, когда школьники выступили с исполнением патриотических песен и продекламировали стихотворения.
Начальник областной службы охраны памятников Каро Акобян рассказал об установленных на территории Армении памятниках, посвященных Великой Отечественной войне, памятниках возведенных после Арцахской войны, памятниках-родниках, памятных стелах, об их особеностях, архитектурном решении, а также о степени их сохранности и о необходимости постоянной заботы о них.