«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը և ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուներն այսօր հյուրընկալվել էին Կոտայքի մարզի Աբովյանի թիվ 2 հիմնական դպրոցում: Կրթօջախը և մարզային ծառայությունն ակտիվ համագործակցում են, համատեղ միջոցառումներ իրականացնում: Դպրոցի աշակերտներն ու մանկավարժները մասնակցում են հուշարձանների տարածքներում սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներին:
Այս գործակցության համատեքստում էլ «Միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետական ժառանգություն» խորագրով կրթական ծրագրի մեկնարկն սկսվեց 1200 աշակերտ ունեցող դպրոցից:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը, ողջունելով բարձր դասարանների աշակերտներին, մանկավարժներին, նշել է, որ նման միջոցառումները մատաղ սերնդի կրթական դաստիարակության հարցում կարևոր տեղ են զբաղեցնում: Մեր մշակութային ժառանգության ճանաչումը, դրանց նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը բոլորիս պարտքն է, ասել է նա, հավելելով, որ ՊՈԱԿ-ը նախատեսում է նման միջոցառումներ անցկացնել նաև մյուս մարզերի դպրոցներում:
ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի ավագ գիտաշխատող Սերոբ Հունանյանը համառոտ ներկայացրել է ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանները, խոսել դրանց տարածքում գտնվող պատմական հուշարձանների նշանակության մասին:
Լուսապատկերային ցուցադրությամբ դպրոցականներին բավականին հետաքրքիր տեղեկություններ է փոխանցել ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանը: Միջնադարյան հայկական եկեղեցիները նա ներկայացրել է փաստագրական տվյալներով, խոսել դրանց ճարտարապետական արժեքի, պատմական նշանակության մասին, մեջբերել ավանդապատումներ:
ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանն էլ անդրադարձել է մարզի հուշարձանների պահպանությանը, մարզային ծառայության աշխատանքին, հուշարձանների նկատմամբ կատարվող իրավախախտումներին: Նրա խոսքով այս տարվա ընթացքում նման 5 դեպք է արձանագրվել:
Ամփոփելով միջոցառումը կրթօջախի տնօրեն Սվետլաննա Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել, որ հենց թիվ 2 դպրոցն է ըտնրվել այս միջոցառման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ կրթամշակութային համատեղ ծրագրեր առաջիկայում ևս կիրականացվեն:
Նշենք, որ մայիսի 28-ին նախատեսվում է ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցների, կրթօջախի աշակերտների, մանկավարժների մասնակցությամբ արշավ կազմակերպել Հատիսի գագաթ:

Дирекция ГНО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” и ответственные лица службы ИКО марза Котайк сегодня были гостями базовой школы N 2 г. Абовяна. Учебное заведение и областная служба охраны памятников, активно сотрудничая, осуществляют совместные мероприятия. Учащиеся и преподаватели школы участвуют в работах по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников марза. В контексте данного сотрудничества образовательная программа “Архитектурное наследие средневековой Армении” стартовала в школе, где учатся 1200 учащихся., Зам. директора по науке ГНО “Служба охраны памятников” Карен Пахлеванян, приветствую старшеклассников и преподавателей, отметил, что подобные мероприятия играют важную роль в воспитании юного поколения. Сказав, что знакомство с нашим культурным наследием и заботливое отношение к нему является нашим долгом, он добавил, что ГНО предполагает проведение подобных мероприятий в школах и других марзов.
Старший научный сотрудник Отдела популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей Сероб Унанян кратко представил филиалы ГНО – музеи-заповедники, рассказал о значении находящихся на их территориях исторических памятников. Посредством слайд-шоу довольно интересные сведения представил школьникам ученый секретарь ГНО Ашот Пилипосян. Он познакомил их с фактическими данными об средневековых армянский церквах, рассказал об их архитектурной ценности, историческом значении, привел, связанные с ними легенды.
Заведующий службой ИКО марза Котайк Камо Акобян обратился к вопросу сохранения памятников марза, познакомил с работой областной службы, рассказал о правонарушениях в сфере охраны памятников. По его словам, в этом году было зафиксировано пять случаев правонарушений.
Резюмируя итоги мероприятия, директор учебного заведения Светлана Ованнисян поблагодарила за то, что для проведения мероприятия была выбрана именно школа N 2. Она выразила уверенность в том, что подобная совместная культурно-образовательная программа будет осуществляться и в дальнейшем.
Отметим, что 28-го мая сотрудниками службы ИКО марза Котайк предусматривается совместное со школьниками и педагогами учебного заведения восхождение на вершину Адиса.