«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը և ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուներն այսօր հյուրընկալվել էին Կոտայքի մարզի Աբովյանի թիվ 2 հիմնական դպրոցում: Կրթօջախը և մարզային ծառայությունն ակտիվ համագործակցում են, համատեղ միջոցառումներ իրականացնում: Դպրոցի աշակերտներն ու մանկավարժները մասնակցում են հուշարձանների տարածքներում սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներին:
Այս գործակցության համատեքստում էլ «Միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետական ժառանգություն» խորագրով կրթական ծրագրի մեկնարկն սկսվեց 1200 աշակերտ ունեցող դպրոցից:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը, ողջունելով բարձր դասարանների աշակերտներին, մանկավարժներին, նշել է, որ նման միջոցառումները մատաղ սերնդի կրթական դաստիարակության հարցում կարևոր տեղ են զբաղեցնում: Մեր մշակութային ժառանգության ճանաչումը, դրանց նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը բոլորիս պարտքն է, ասել է նա, հավելելով, որ ՊՈԱԿ-ը նախատեսում է նման միջոցառումներ անցկացնել նաև մյուս մարզերի դպրոցներում:
ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի ավագ գիտաշխատող Սերոբ Հունանյանը համառոտ ներկայացրել է ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանները, խոսել դրանց տարածքում գտնվող պատմական հուշարձանների նշանակության մասին:
Լուսապատկերային ցուցադրությամբ դպրոցականներին բավականին հետաքրքիր տեղեկություններ է փոխանցել ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանը: Միջնադարյան հայկական եկեղեցիները նա ներկայացրել է փաստագրական տվյալներով, խոսել դրանց ճարտարապետական արժեքի, պատմական նշանակության մասին, մեջբերել ավանդապատումներ:
ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանն էլ անդրադարձել է մարզի հուշարձանների պահպանությանը, մարզային ծառայության աշխատանքին, հուշարձանների նկատմամբ կատարվող իրավախախտումներին: Նրա խոսքով այս տարվա ընթացքում նման 5 դեպք է արձանագրվել:
Ամփոփելով միջոցառումը կրթօջախի տնօրեն Սվետլաննա Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել, որ հենց թիվ 2 դպրոցն է ըտնրվել այս միջոցառման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ կրթամշակութային համատեղ ծրագրեր առաջիկայում ևս կիրականացվեն:
Նշենք, որ մայիսի 28-ին նախատեսվում է ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցների, կրթօջախի աշակերտների, մանկավարժների մասնակցությամբ արշավ կազմակերպել Հատիսի գագաթ:

” Service for protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations ” NCSO and Kotayk Regional Service today visited Kotayk region, Abovyan No. 2 Primary School. The school and district service actively cooperate in implementing joint measures. School pupils and teachers involved in sanitation and beautification works of monuments.
In this context, cooperation “Medieval architectural heritage of Armenia” Educational program began with the start of the 1200 school pupils.
“Protection service” NCSO`s deputy director Karen Pahlevanyan welcomed high school students, educators, said that such events are important in the educational upbringing of the younger generation. The recognition of our cultural heritage, caring attitude is the duty of all of them, he said, adding that the department plans to hold similar events in other regions as well.
NCSO`s culture propagation, utilization and marketing fellow Serob Hunanian briefly presented the organization’s branch museums reserve, spoke about the significance of the historical monuments in the area.
With spectral display the students pretty interesting information conveyed by the non-scientist secretary Ashot Piliposyan. He presented the factual data medieval churches, talked about their architectural value, historical significance, cited legends.
Head of Kotayk Regional Service Kamo Hakobyan also touched upon the preservation of monuments, the district work, offenses committed against monuments. He said similar cases were recorded during this 5 year period.
Summarizing the event, the school Principal Svetlana Hovhannisyan thanked the No. 2 school just for this event. She expressed confidence that the joint cultural and educational programs will be implemented in the near future.