«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի ավելի քան 100 անդամների համար կազմակերպվել է էքսկուրսիա ԵՊՄՀ թանգարան և «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան։
«Պատանի թանգարանագետ»-ները շրջել են ԵՊՄՀ թանգարանում, ծանոթացել բուհի պատմությանը, դասավանդվող մասնագիտություններին։ Աշակերտները հնարավորություն են ունեցել հանդիպելու համալսարանի դասախոսներին, որոնց թվում են եղել նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, ԵՊՄՀ Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` ֆոնդերի գծով տեղակալ Լիաննա Գևորգյանը, ԵՊՄՀ թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը:
Ողջունելով պատանիներին` Աշոտ Փիլիպոսյանը նշել է. «Լավ է, երբ մարդը սկսում է գնահատել մշակութային արժեքները՝ ծանոթանալով մարդու ձեռքով պատրաստված առարկաներին: Մարդը ժամանակի ընթացքում հասկացավ, որ այդ արժեքները պետք է պահել, իսկ ավելի ուշ դրանք դարձան մի հավաքածու, որը տեղ գտավ տարբեր թանգարաններում։ Ուրախ եմ տեսնել, որ տեխնիկայի այս դարում կան երիտասարդներ, որոնք հետաքրքրված են ժողովրդի մշակութային արժեքները ներկայացնող թանգարաններով։ Թանգարանը քաղցր «ճահիճ» է, կուզեինք, որ դուք ևս ընկղմվեիք այդ «ճահճի» մեջ և վարակվեիք մեր մշակույթը պահպանելու նվիրումով»:
Հանդիպման ավարտին աշակերտներին տրվեցին մասնակցության վկայագրեր, իսկ կազմակերպիչներին` հավաստագրեր։
«Պատանի թանգարանագետների» էքսկուրսիան ավարտվել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, որտեղ հմուտ էքսկուրսավարները պատանիներին ներկայացրել են մայրաքաղաքից 28 կմ արևելք, Կոտայքի մարզի համանուն գյուղի հարավ-արևմտյան մասում, Գեղամա լեռնաշղթայի Գեղասար գագաթի հարավային ստորոտում գտնվող Գառնիի ամրոցը (մ.թ.ա. III-II դդ.), հեթանոսական տաճարը (մ.թ. 77թ.), խճանկար հատակով բաղնիքը, պալատական շինությունները և հարակից տնտեսական կառույցները, Ս. Սիոն եկեղեցին (VII դ.) և կից մատուռի ավերակները, սեպագիր արձանագրությամբ «վիշապ» անվանվող քարակերտ կոթողը, հունարեն արձանագրությամբ քարը և այլն:
«Պատանի թանգարանագետ»-ները և նրանց ուղեկցող ուսուցիչներն ու ծնողներն ասել են, որ տուն են վերադառնում հարուստ տպավորություններով։

ЧЛЕНЫ КРУЖКА “ЮНЫЙ МУЗЕЕВЕД” ПОСЕТИЛИ МУЗЕЙ АРМЯНСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА И ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ГАРНИ”
По инициативе ГНО “Служба по охране памятников” и Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна для более 100 членов кружка “Юный музеевед” была организована экскурсия в музей АГПУ и историко-культурный музей-заповедник “Гарни”.
“Юные музееведы” осмотрели музей АГПУ, познакомились с историей вуза, с изучаемыми здесь специальностями. Учащимся предоставили возможность встречи с преподавателями, среди которых присутствовали ученый секретарь ГНО “Служба по охране памятников”, зав. кафедрой Истории Армении АГПУ, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, зам. директора ГНО по фондовой работе Лианна Геворгян, директор музея АГПУ Алвард Григорян.
Приветствуя молодежь, Ашот Пилипосян отметил: “Хорошо, когда человек ценит культурное наследие, знакомясь с созданными руками предков предметами. Люди с течением времени поняли, что эти ценности следует сохранять, а позднее они в виде коллекций, нашли свое место в различных музеях. Рад видеть, что в век техники еще существует молодежь, интересующаяся экспонируемым в музеях культурным наследием народа. Музей – это “сладкая трясина”, хотелось бы, чтобы и вы погрузились в эту “трясину” и заразились преданным отношением к делу сохранения нашей культуры”.
Экскурсия юных музееведов завершилась в историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”, находящемся в 28 км восточнее столицы, в одноименном селе марза Котайк, у подножия вершины Гегасар горного хребта Гегама. Здесь гиды рассказали им историю сооружения крепости “Гарни” (III-II вв. до н.э.), показали языческий храм (77 г. н.э.), баню с мозаичным полом, дворцовые и хозяйственные постройки, развалины церкви Сурб Сион (VII в.) и прилежащей к ней часовни, покрытую клинописной надписью каменную стелу “вишап”, камень с греческой надписью и т.д.
И юные музееведы, и сопровождающие их преподаватели и родители, признались, что возвращаются домой с богатыми впечатлениями от увиденного.