«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի ավելի քան 100 անդամների համար կազմակերպվել է էքսկուրսիա ԵՊՄՀ թանգարան և «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան։
«Պատանի թանգարանագետ»-ները շրջել են ԵՊՄՀ թանգարանում, ծանոթացել բուհի պատմությանը, դասավանդվող մասնագիտություններին։ Աշակերտները հնարավորություն են ունեցել հանդիպելու համալսարանի դասախոսներին, որոնց թվում են եղել նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, ԵՊՄՀ Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` ֆոնդերի գծով տեղակալ Լիաննա Գևորգյանը, ԵՊՄՀ թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը:
Ողջունելով պատանիներին` Աշոտ Փիլիպոսյանը նշել է. «Լավ է, երբ մարդը սկսում է գնահատել մշակութային արժեքները՝ ծանոթանալով մարդու ձեռքով պատրաստված առարկաներին: Մարդը ժամանակի ընթացքում հասկացավ, որ այդ արժեքները պետք է պահել, իսկ ավելի ուշ դրանք դարձան մի հավաքածու, որը տեղ գտավ տարբեր թանգարաններում։ Ուրախ եմ տեսնել, որ տեխնիկայի այս դարում կան երիտասարդներ, որոնք հետաքրքրված են ժողովրդի մշակութային արժեքները ներկայացնող թանգարաններով։ Թանգարանը քաղցր «ճահիճ» է, կուզեինք, որ դուք ևս ընկղմվեիք այդ «ճահճի» մեջ և վարակվեիք մեր մշակույթը պահպանելու նվիրումով»:
Հանդիպման ավարտին աշակերտներին տրվեցին մասնակցության վկայագրեր, իսկ կազմակերպիչներին` հավաստագրեր։
«Պատանի թանգարանագետների» էքսկուրսիան ավարտվել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, որտեղ հմուտ էքսկուրսավարները պատանիներին ներկայացրել են մայրաքաղաքից 28 կմ արևելք, Կոտայքի մարզի համանուն գյուղի հարավ-արևմտյան մասում, Գեղամա լեռնաշղթայի Գեղասար գագաթի հարավային ստորոտում գտնվող Գառնիի ամրոցը (մ.թ.ա. III-II դդ.), հեթանոսական տաճարը (մ.թ. 77թ.), խճանկար հատակով բաղնիքը, պալատական շինությունները և հարակից տնտեսական կառույցները, Ս. Սիոն եկեղեցին (VII դ.) և կից մատուռի ավերակները, սեպագիր արձանագրությամբ «վիշապ» անվանվող քարակերտ կոթողը, հունարեն արձանագրությամբ քարը և այլն:
«Պատանի թանգարանագետ»-ները և նրանց ուղեկցող ուսուցիչներն ու ծնողներն ասել են, որ տուն են վերադառնում հարուստ տպավորություններով։

In the initiative of “Protection service” NCSO and Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyam,organized a trip for more than 100 members to the Museum of YSPU and “Garni” Historical and Cultural Museum-Reserve.
“Young specialists of Museum ” toured in the Museum of YSPU, got acquainted with the history of the university, the teaching professions. Students had the opportunity to meet with university professors, among whom were also academic secretary of ” Protection service” NCSO, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan, deputy department director, commodities Lianna Gevorgyan, director of Yerevan State Pedagogical University`s Museum Alvard Grigoryan.
Greeting everyone Ashot Piliposyan said. “It is good when people appreciate cultural values, learning about objects made by human hands. The man eventually realized that these values should be kept, and later turned them into a collection, which took place in different museums. I am glad to see that there are young people in this age of technology, people who are interested in museums that present cultural values of the nation. The museum sweet “quagmire” and wish you dedicate your skills to preserve our culture.
In the end, the students were given certificates of participation, and the organizers were given certificates.
“Young specialist of Museum ” tour was over, in “Garni” Historical and Cultural Museum-Reserve, where young skilled guides presented the Garni temple from 28 kilometers east of the capital, in the south-western part of Gegham mountain range Geghasar, in the southern foot of the mountain fortress of Garni village, Kotayk province of the same name (c. . III-II century), temple (77 AD), a mosaic floor, bath, palatial buildings and related economic structures, S. Zion Church (VII century) and the nearby ruins of the chapel, a cuneiform inscription “dragon” stone monument called a Greek inscription stone, etc.
“Young specialists of Museums ” and accompanying them teachers and parents said they would return home with rich impressions.