Թանգարանների միջազգային օրը նշվել է նաև Տավուշի մարզում: Բերդի Պատմության և կենցաղի թանգարանը ևս մարդաշատ է եղել: Արհեստագործական ուսումնարանի, հանրակրթական դպրոցների աշակերտներ, ժամկետային զինծառայողներ, այցելուներ հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության ու թանգարանի ջանքերով թարմացված ցուցադրությանը:
Առաջին անգամ այցելուների դատին են ներկայացվել տեղացի երիտասարդ նկարիչներ Գևորգ Անանյանի (ջրանկար), Հասմիկ Աբգարյանի (գեղանկար-գոբելեն), Արտուշ Հարությունյանի (լուսանկարներ), Միշա Հովհաննիսյանի (գծանկար), Արմինե Արզումանյանի (գեղանկար) հայրենի հուշարձաններին և հիասքանչ բնությանը վերաբերող աշխատանքներ:
Թանգարանի մշտական և ժամանակավոր ցուցադրությունների մասին այցելուներին պատմել է նաև ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Ռաֆիկ Մուրադյանը:

В МЕЖДУНАРОДНЫЙ ДЕНЬ МУЗЕЕВ МНОГОЛЮДЕН БЫЛ МУЗЕЙ ИСТОРИИ И БЫТА Г. БЕРД
Международный день музеев отмечался и в марзе Тавуш. В этот день Музей истории и быта г. Берд был особенно многолюден. Учащиеся ремесленного училища, общеобразовательных школ, военнослужащие срочной службы, посетители получили возможность познакомиться с новой экспозицией подготовленной усилиями сотрудников музея и службы охраны памятников марза Тавуш.
На суд зрителей впервые были представлены работы местных молодых художников, в которых запечатлены памятники и прекрасная природа родного края: акварель Геворга Ананяна, гобелен Асмик Абгарян, фотографии Артуша Арутюняна, графический рисунок Миши Ованнисяна, картина Армине Арзуманян.
О постоянных и временных экспозициях музея рассказал зам. начальника службы ИКО марза Тавуш Рафик Мурадян.