«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում տեղի է ունեցել «Եվգենի Բայբուրդյանը և Շենգավիթյան մշակույթը» թեմայով հանդիպում- զրույց, որը վարել է ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի վաղ հնագիտության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Բադալյանը։ Հանդիպումն անցկացվել է «Մեծամորյան ընթերցումներ» գիտակրթական ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակը ոչ միայն հնագիտության բնագավառում գիտական նվաճումները հանրահռչակելն է, այլև հայ հնագետների, հնամարդաբանների, ոլորտի մյուս մասնագետների գիտական գործունեությունը, ձեռքբերումները երիտասարդ հնագետներին, ուսանողներին ներկայացնելը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը, տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը, տնօրենի՝ ֆոնդերի գծով տեղակալ Լիաննա Գևորգյանը, ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներ, ուսանողներ։
Մինչև հանդիպում-զրույցը` ՊՈԱԿ-ի տնօրենը և տեղակալները շրջել են «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում: Մասնաճյուղի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը ծանոթացրել է մշտական ցուցադրությունում տեղ գտած 50 տարվա հնագիտական հավաքածուին, այդ թվում վերջին տարիների պեղումների արդյունքում հայտնաբերված առարկաներին, անդրադարձել դրանց առանձնահատկությանը, հնագիտական ու պատմական նշանակությանը։
Ապա`պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Բադալյանը, լուսապատկերային ցուցադրությամբ, ներկայացրել է հայ հնագետ-արևելագետ, կովկասագետ, հայագետ Եվգենի Բայբուրդյանի բեղուն գործունեությունը։ Ըստ Բադալյանի` Բայբուրդյանն իսկապես առաջինն էր, ով ամբողջացրեց տարիներ շարունակ կուտակված և չհրատարակված հնագիտական հսկայական նյութը՝ նեոլիթից մինչև գունազարդ խեցեղենի հանդես գալը։
Կուր-Արաքսյան կամ, ինչպես հետագայում կոչել է Բայբուրդյանը, Շենգավիթյան մշակույթը անբաժան է եղել հայ գիտնականի գործունեությունից։ Ցավոք, հանրությանը քիչ բան է հայտնի նրա հնագիտական ուսումնասիրություններից և մինչև այժմ եղած տեղեկությունները գրեթե ոչինիչ են 1930-ականներին Շենգավիթյան մշակույթի ուսումնասիրման գործում նրա ունեցած կարևոր դերակատարման համեմատ։ Բադալյանը ցավով նշել է, որ Բայբուրդյանի դաշտային աշխատանքները շատ ավելին են եղել, քան այդ մասին հրատարակվել է։
1939 թվականին Բորիս Պիոտրովսկու և Իգոր Դիակոնովի ղեկավարությամբ Բայբուրդյանը մասնակցել է Կարմիր բլուրի պեղումներին։ Այնուհետև ենթարկվել է հալածանքների և շուտով ձերբակալվել, ապա հավանաբար գնդակահարվել։
Ռուբեն Բադալյանը հայ հնագետի անգնահատելի ուսումնասիրության մասին հանդիպում-զրույցն ավարտել է Կուր-Արաքսյան կամ Շենգավիթյան մշակույթի ուսումնասիրման վերջին 80 տարիների պատմության ամփոփմաբ։
Ապա ներկաները Ռուբեն Բադալյանին ուղղեցին հարցեր, որոնք վերաբերում էին ոչ միայն Բայբուրդյանի գործունեությանը, այլև ընդհանրապես Շենգավիթյան մշակույթի տարբեր դրսևորումներին։

КУРО-АРАКССКАЯ ИЛИ ШЕНГАВИТСКАЯ КУЛЬТУРА. ВСТРЕЧА В “МЕЦАМОРЕ”, ПОСВЯЩЕННАЯ ЕВГЕНИЮ БАЙБУРТЯНУ
В историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” состоялась тематическая встреча “Евгений Байбурдян и Шенгавитская культура”, которую вел зав. отделом ранней археологии Института археологии и этнографии НАН РА, доктор исторических наук Рубен Бадалян. Встреча состоялась в рамках научно-просветительской программы “Мецаморские чтения”, целью которой является не только популяризация научных достижений в области археологии, но и освещение, представление молодым археологам и студентам деятельности армянских археологов, антропологов и других специалистов данной сферы. На встрече присутствовали директор ГНО “Служба охраны памятников” Ара Тарвердян, зам. директора по науке Карен Пахлеванян, зам. директора по фондовой работе Лианна Геворгян, сотрудники ГНО, студенты.
До начала мероприятия директор ГНО и его заместители осмотрели историко-археологический музей-заповедник “Мецамор”. Заведующий филиалом Артавазд Закян познакомил с представленным в постоянной экспозиции 50-летним археологическим собранием, в то числе и с предметами, обнаруженными в результате раскопок последних лет, отметил их своеобразие, археологическое и историческое значения.
Доктор исторических наук Рубен Бадалян в сопровождении слайд-шоу представил плодотворную деятельность армянского археолога, востоковеда, кавказоведа и арменоведа Евгения Байбурдяна. По словам Р. Бадалян Е. Байбурдян действительно был первым, кто придал целостный вид годами проведенной работе и огромному неопубликованному археологическому материалу, начиная от периода неолита до появления расписной керамики.
Шенгавитская культура, которую позднее Е. Байбурдян назвал Куро-араксской, неотделима от деятельности армянского ученого. К сожалению, немного известно об его археологических исследованиях. Сохранившиеся до сих пор сведения несравнимы с той важной ролью, которую он сыграл в 1930-х гг. в деле изучения Шенгавитской культуры. Р. Бадалян с болью отметил, что полевые работы Е. Байбурдяна были намного больше, нежели их опубликовано.
В 1939 г. он под руководством Бориса Пиотровского и Игоря Диаконова участвовал в раскопках Кармир блура. Позднее подвергся преследованиям, был арестован и расстрелян.
Р. Бадалян, завершая беседу о неоценимых исследованиях армянского археолога, подвел итоги изучения Шенгавитской культуры в последние 80 лет.
К Р. Бадаляну были обращены вопросы не только касающиеся деятельности Е. Байбурдяна, но и вообще различных проявлений Шенгавитской культуры.