Ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային մշակույթի պատմության մեջ բացառիկ նշանակություն և ուրույն տեղ զբաղեցրած Մխիթարյան միաբանությունն այս տարի կնշի Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի մուտք գործելու 300-ամյակը:
Մխիթար Սեբաստացու, ինչպես նաև միաբանության գործունեությունը հանրության լայն շրջանակներին ներկայացնելու ու հանրահռչակելու նպատակով «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը նախաձեռնել է ս.թ. սեպտեմբերի 21-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային-արգելոց թանգարանում բացել «Ձայն տուր, ով կղզյակ» խորագիրը կրող ցուցահանդես:
Հոգևոր, ուսումնակրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունը հիմանդրել է Մխիթար Սեբաստացին` 1701 թ., Կոստանդնուպոլսում: 1717 թ. միաբանությունը հաստատվել է Վենետիկի մերձակա Սբ. Ղազար կղզում` վերածելով այն յուրահատուկ ոգեղեն Հայաստանի` կյանքի կոչելով Մխիթարյան միաբանության կարգախոսը`«Ի փառս Աստուծոյ եւ յանուն լուսաւորութեանն ազգի մերոյ»:
Ցուցահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են տարեսկզբից: ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ Էլմիրա Եսայանը Վենետիկ մեկշաբաթյա գործուղման ընթացքում ծանոթացել է արխիվային հարուստ ու հետաքրքիր նյութերի:
Նախանշվող ցուցադրությունը հավուր պատշաճի կազմակերպելու նպատակով «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը հանդիպել է Հայաստանի Մխիթարյան կրթահամալիրի պատասխանատու Հայր Եղիայի հետ, քննարկել` ցուցադրության կազմակերպչական աշխատանքներին, արխիվային ու բնագիր նյութերին առնչվող հարցեր:
«Մեծ պատիվ է համագործակցել Ձեզ հետ, Մխիթարյան միաբանությունն իրապես հայկական կղզի է Եվրոպայի մեջ: Այս գործակցությունը սկիզբն է այն մեծ աշխատանքի, որ կարող ենք միասին կյանքի կոչել` մեր մշակութային ժառանգությունը ողջ Եվրոպայում հանրահռչակելու համար: Վստահեցնում եմ, որ այդ առումով Դուք հուսալի գործընկեր ունեք», – իր խոսքում ասել է Արա Թարվերդյանը:
ՊՈԱԿ-ի տնօրենը նաև խոսել է Մխիթարյան միաբանության արխիվային հարուստ նյութերի որոշ մասը ցուցադրությանը ներկայացնելու, մասնավորապես`միաբանության կազմավորմանը վերաբերող հռչակագրի, միաբանությունում սովորած ու աշխատած նշանավոր մարդկանց, օտարազգի հանճարների բնագիր նյութերի, անձնական իրերի և այլնի մասին:
Հայր Եղիան էլ պատրաստակամություն է հայտնել ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների բաժնի հետ համատեղ աշխատել յուրաքանչյուր նյութի մշակման, հավաքման ուղղությամբ: Նրա խոսքով, ցուցադրությանը ներկայացվելիք արխիվային նյութերի համար էլ հարկ կլինի գրությամբ դիմել Վենետիկ` Մխիթարյան միաբանությանը:
Հայկական ոգով ու շնչով համակված միաբանության գործունեությունը ժամանակին լավագույնս բնորոշել է Մխիթար Սեբաստացին. «այստեղ տիրում է հայրենաշունչ մթնոլորտ` Աղօթքի հետ` աշխատանք, առաքինության հետ` հայրենասիրութիւն, հաւատքի հետ` գաղափարական սեւեռակէտ, եւ միշտ Հայաստան, ամէն ինչ Հայրենիքի համար, հայ ժողովուրդի համար…»:
Հենց այդ բարձր արժեքները կրող արժանի հայերի, նրանց ներդրած ավանդի մասին էլ կպատմի Հայաստանի անկախության տոնի օրը կրկնակի տոնական դարձնելու միտումով նախանշվող ցուցադրությունը:

EXHIBITION IN ZVARTOC DEVOTED TO THE ACTIVITY OF MKHITARYAN CONGREGATION
Mkhitaryan Congregation, which has its’ unique and exclusive role not only in Armenian but in worldwide cultural history will celebrate it’s 300-anniversary of the entry to St. Ghazar island.
NCSO’s Directorate is planning an exhibition on September 21 in “Zvartnoc” historical-cultural museum-reservation for presenting the activity of Mkhitar Sebastatsi and Mkhitaryan Congregation to the broad section of society.
Spiritual, educational, scientific and cultural organization was founded by Mkhitar Sebastatsi in the year of 1701 in Constantinople. In 1717 the Congregation was replaced to ST. Ghazar island, turning it into a unique spiritual Armenia.
The preparations of the exhibition have started from the beginning of the year. Elmira Esayan the head of the department of exhibitions organization got acquainted with rich and interesting archive materials during her visit to Venice.
For the above mentioned exhibition to succeed, Ara Tarverdyan the Director of NCSO met with Father Eghia, the responsible of Mkhitaryan Congregation, discussing questions concerning the organization of the exhibition, archive and original materials.
“It’s a great honor for us to cooperate with you, as Mkhitaryan Congregation is a real Armenian island in Europe. This cooperation is the beginning of the great work that we can call to life together for presenting our cultural heritage to Europe. I assure that you have a reliable partner”, mentioned Ara Tarverdyan in his speech.
He also talked about presenting rich archive materials, particularly details about the declaration of the Congregation’s formation, about famous people who worked and got educated there, private things and original materials.
Father Eghia in his turn expressed willingness to work with NCSO on the elaborating and collecting process of the details. In his words for presenting archive materials there will be a need to write a letter to Mkhitaryan Congregation.
Mkhitar Sebastatsi best of all described the activity of Congregation filled with Armenian spirit and breath. “Patriotic atmospehere leads here, work with prayer, patriotism with virtue, ideoligism with belief and always Armenia, everything for Armenia and Armenians”.
So the exhibition for doubling the Independence day celebration will tell about the Armenians with high spiritual values and their investment in our culture and history.