«Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում համապետական շաբաթօրյակին ակտիվ մասնակցել է նաև ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայությունը՝ սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ իրականացնելով մի շարք գյուղերում և քաղաքներում գտնվող հուշարձանների տարածքներում։
Ծառայության աշխատակիցների, դպրոցականների, մարզի բազմաթիվ բնակիչների մասնակցությամբ մաքրվել են Բենիամին, Հառիճ, Հոռոմ, Աշոցք համայնքների, Արթիկ և Գյումրի քաղաքների 13 պատմամշակութային հուշարձանների տարածքներ։
Մաքրման աշխատանքներին զուգահեռ` մարզային ծառայության պետ Վալեր Նազարեթեյանը բաց դաս-զեկույցով անդրադարձել է հուշարձանների պահպանությանը, կարևորել դրանց ոչ միան անխաթար պահպանությունն, այլև մաքուր պահելու խնդիրը. «Մարզային ծառայությունը պարբերաբար իրականացնում է մաքրման և աղբահանության աշխատանքներ, սակայն այս համապետական շաբաթօրյակն իր տեսակի մեջ եզակի է թե՛ մեծ թվով մասնակիցների, թե՛ աշխարհագրական ընդգրկվածության առումով»: Վ. Նազարեթեյանի խոսքով` նմանօրինակ նախաձեռնությունները պետք է շարունակական բնույթ կրեն, և Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իր ներդրումն ունենա պատմամշակութային հուշարձանների անխաթար պահպանության ու մաքրության գործում, ինչն անչափ կարևոր է նաև զբոսաշրջության զարգացման համար:

В рамках программы “Чистая Армения” в общереспубликанском субботнике участвовали и сотрудники службы ОИС марза Ширак, осуществившие работы по чистке и благоустройству территорий памятников в ряде сел и городов области.
Сотрудники службы охраны памятников, школьники и множество жителей марза привели в порядок территории 13-ти историко-культурных памятников общин Бениамин, Арич, Ором, Ашоцк и городов Артик и Гюмри.
Начальник региональной службы ОИС марза Ширак Валерик Назаретян провел открытый урок. Обратившись к вопросу охраны памятников, он отметил важность не только сохранения памятника, но и содержание его территории в порядке: “Региональная служба периодически осуществляет работы по чистке и благоустройству территорий памятников, однако этот общереспубликанский субботник единственный в своем роде: он отличается как большим количеством участников, так и географией охвата”. По словам В. Назаретяна, подобные инициативы должны носить постоянный характер и каждый гражданин Армении должен внести свою лепту в дело сохранения историко-культурных памятников и их надлежащего состояния, что также важно и для развития туризма.