Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ համապետական շաբաթօրյակին սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել Սանահինի վանական համալիրի և Քոբայրավանքի տարածքներում։
Լոռու մարզի միջնադարյան այս երկու գոհարները մշտապես մարզային ծառայության ուշադրության կենտրոնում են, այս անգամ հուշարձանները մաքրվել են կենցաղային աղբից, հեռացվել են չորացած թփերն ու բարեկարգվել են համալիրների տարածքները։
Համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայությունը, ՏԻ մարմինների հետ համագործակցությամբ, «Մաքուր Հայաստան» նախաձեռնության շրջանակում, հուշարձանների մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ է իրականացրել մարզպետարանի, Դիլիջանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողների մասնակցությամբ: Մաքրվել ու բարեկարգվել են Գոշ համայնքում գտնվող Ս. Գևրորգ (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.9), Գոշավանքի վանական համալիր (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.14) և Դամբարան Մխիթար Գոշի (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.2.1) հուշարձանների տարածքները, որից հետո տեղափոխվել է կուտակված աղբը։
Վերը նշված աշխատանքների համատեղ կազմակերպումը և անցկացումը մեկ անգամ ևս փաստեց, որ պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգածությունը ոչ միայն «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, այլև համապետական և համազգային խնդիր է:

LORI AND TAVUSH REGIONS’ MONUMENT AREAS HAVE BEEN CLEANED
NCSO’s Lori regional service implemented sanitary cleanings in the territories of Sanahin and Qobayravayr in the framework of the nationwide collective work gathering. These two medieval pearls of Lori region are always in the spotlight of the regional service, this time the monuments have been cleaned from everyday dust, dried leaves have been removed and the territory has been renovated.
During the nationwide collective work gathering, Tavush regional service with the cooperation of Local Self-government bodies, in the framework of “Maqur Hayastan”, has implemented sanitary cleaning and renovations with the workers of Dilijan’s Manipulacity, St. Gevorg church (state index 10.23.9) in Gosh has been cleaned by YSU Ijevan branch’s students, as well as Goshavanq monastery’s (state index 10.23.14), and Mxitar Gosh’s tomb’s monuments’ areas. Afterwards the gathered rubbish was removed.
The combined organization and implementation of the above mentioned works, proved once more that the care towards cultural-historical heritage is not only the problem of “Protection Service” NCSO, but also the “job” of the whole nation.