Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ համապետական շաբաթօրյակին սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել Սանահինի վանական համալիրի և Քոբայրավանքի տարածքներում։
Լոռու մարզի միջնադարյան այս երկու գոհարները մշտապես մարզային ծառայության ուշադրության կենտրոնում են, այս անգամ հուշարձանները մաքրվել են կենցաղային աղբից, հեռացվել են չորացած թփերն ու բարեկարգվել են համալիրների տարածքները։
Համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայությունը, ՏԻ մարմինների հետ համագործակցությամբ, «Մաքուր Հայաստան» նախաձեռնության շրջանակում, հուշարձանների մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ է իրականացրել մարզպետարանի, Դիլիջանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողների մասնակցությամբ: Մաքրվել ու բարեկարգվել են Գոշ համայնքում գտնվող Ս. Գևրորգ (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.9), Գոշավանքի վանական համալիր (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.14) և Դամբարան Մխիթար Գոշի (պետ. ցուցիչ՝ 10.23.2.1) հուշարձանների տարածքները, որից հետո տեղափոխվել է կուտակված աղբը։
Վերը նշված աշխատանքների համատեղ կազմակերպումը և անցկացումը մեկ անգամ ևս փաստեց, որ պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգածությունը ոչ միայն «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, այլև համապետական և համազգային խնդիր է:

По инициативе региональной службы ОИС марза Лори во время общереспубликанского субботника были осуществлены работы по санитарной чистке территорий монастырских комплексов Санаин и Кобайр.
Оба средневековых архитектурных шедевра марза Лори постоянно находятся в центре внимания региональной службы. Территории памятников были очищены от мусора, сухостоя и благоустроены.
Во время общереспубликанского субботника службы ОИС марза Тавуш в сотрудничестве с региональными органами самоуправления в рамках инициативы “Чистая Армения”, с сотрудниками марзпетарана, муниципалитета города Дилижан и при участии студентов Иджеванского филиала ЕГУ очистили и благоустроили памятники общины Гош: территории церкви Сурб Геворг (гос. индекс 10.23.9), монастырского комплекса Гошаванк (гос. индекс 10.23.14) и усыпальницы Мхитара Гоша (гос. индекс 10.23.2.1).
Совместная организация и проведение вышеупомянутых работ еще раз подтверждают, что забота об историко-культурном наследии задача не только ГНО “Служба охраны памятников”.