Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը տոնական միջոցառում է անցկացվել նաև Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն քաղաքում։ Ցուցադրվել են համայնքի գեղարվեստի դպրոցի սաների աշխատանքները՝ նվիրված Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200 ամյակին։ ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունն էլ միջոցառմանը ներկայացրել է մարզի նշանավոր պատմամշակութային հուշարձանների լուսանկարների 11 շարժական ցուցավահանակներ։
Միջոցառումը բացվել է մանուկներին ուղղված Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի շնորհավորական մաղթանքներով: Այնուհետև, երաժշտության հնչյունների տակ մանուկները ստեղծել են իրենց զվարճալի կավճանկարները, իսկ մեծահասակները՝ դիտել ցուցադրությունները։
ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը, ցուցադրությանը զուգահեռ, պատասխանել է հուշարձանների պատմությանն ու պահպանությանը վերաբերող այցելուների բազմաթիվ հարցերին։
Հուշարձանների ցուցադրությունը դիտել է նաև Կիլիկիայի հայերի պատմության Նոր Հաճնի թանգարանի տնօրեն Հայաստան Սիմոնյանը, որը ցուցանմուշները գնահատել է ուսանելի և հետաքրքիր: Նրա հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մարզի հուշարձանների ցուցադրությունն առաջիկայում ներկայացնել նաև վերոհիշյալ թանգարանում։

1 ИЮНЯ. ФОТОВЫСТАВКА ПАМЯТНИКОВ МАРЗА КОТАЙК
По случаю Международного дня защиты детей в городе Нор Ачн марза Котайк было проведено праздничное мероприятие. Экспонировались работы воспитанников школы искусств общины, посвященные 200-летию со дня рождения И. Айвазовского. Служба ОИС марза Котайк представила на выставку 11 передвижных стендов с фотографиями историко-культурных памятников региона.
С приветственным словом мероприятие открыл марзпет Котайка Карапет Гулоян. Потом под звуки музыки дети рисовали мелом, а взрослые рассматривали созданные ими рисунки.
Параллельно проводившемуся мероприятию начальник службы ОИС марза Котайк Камо Акобян ответил на многочисленные вопросы посетителей, относящиеся к сфере охраны и сохранения памятников.
Выставку фотографий памятников осмотрел и директор Музея истории Киликийских армян в Нор Ачне Айястан Симонян. Он нашел их интересными и поучительными. С директором музея была достигнута договоренность об экспозиции фотографий памятников марза в вышеупомянутом музее.