«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի առաջատար գիտաշխատող, հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը ՌԴ Կազան քաղաքի Թաթարստանի գիտությունների ակադեմիայի հնագիտության ինստիտուտի հրավերով օրերս մասնակցել է «Ալեքսեևյան VII ընթերցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին։
Գիտաժողովին ներկայացվել է 57 զեկույց՝ որոնք վերաբերել են ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի և այլ գիտական հաստատությունների, Հունգարիայի, Բուլղարիայի, Հայաստանի գիտնականների մարդաբանության ոլորտում վերջին տարիների ընթացքում կատարած գիտական հետազոտությունների և ուսումնասիրությունների արդյունքներին:
Հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը հանդես է եկել «Էթիունի երկրի բնակչության հիվանդությունները և առողջությունը» թեմայով զեկույցով։ Նա անդրադարձել է Սևանի ավազանի վաղերկաթեդարյան (մ.թ.ա. XI-IX դդ.) դամբարաններից հայտնաբերված մարդաբանական նյութերի ատամնաախտաբանական վիճակի սեփական վերլուծությանը՝ համեմատելով նաև Հոռոմի դամբարանադաշտից և Արարատյան դաշտավայրից հայտնաբերված մարդաբանական նյութերը։
Կազան կատարած այցի վերաբերյալ Հասմիկ Սիմոնյանի հաշվետվությունը լսել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը և աշխատակիցները։ Հաշվետվությանը հաջորդել են մասնագիտական հարցեր։ Հասմիկ Սիմոնյանը նշել է, որ այցը բավականին օգտակար էր գործընկերների հետ փորձի փոխանակման առումով։ Իսկ Մոսկվայի մարդաբանության ինստիտուտում հնամարդաբանը հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալ նաև Հայաստանի տարածքից տեղափոխված մարդաբանական նյութին:
ՊՈԱԿ-ի գիտնական- քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի հավաստմամբ Հասմիկ Սիմոնյանի ներկայացրած այդ վերլուծությունները հետագայում հրաշալի հնարավորություն կստեղծեն մարդաբանական նյութերի հիման վրա կատարելու սոցիալական վերակազմություններ։
Հաշվետվության ավարտին Հասմիկ Սիմոնյանն ավելացրել է, որ մտադիր է օտարերկրացի գործընկերների հետ գործակցությունը շարունակել՝ հետագա ուսումնասիրությունների և փորձի փոխանակման նպատակով։

ВЫСТУПЛЕНИЕ АНТРОПОЛОГА, СОТРУДНИКА ГНО В КАЗАНИ
Старший научный сотрудник ГНО “Служба охраны памятников”, антрополог Асмик Симонян по приглашению Академии наук Татарстана приняла участие в проходящей в Казани международной научно-практической конференции “VII Алексеевские чтения».
Антрополог Асмик Симонян выступила с докладом на тему “Болезни жителей страны Этиуни и их здоровье”. Она, обратившись к собственному анализу антропологического материала периода раннего железа (XI-IX вв. до н.э.), обнаруженного в могильниках Севанского бассейна, сравнила его с антропологическим материалом, обнаруженным в некрополях Орома и Араратской долины.
По поводу визита в Казань Асмик Симонян отчиталась перед дирекцией и сотрудниками ГНО, затем последовали специальные вопросы. Асмик Симонян отметила, что с точки зрения сотрудничества и опыта визит оказался довольно полезным. А в Московском антропологическом институте наш антрополог получила возможность познакомиться и с антропологическим материалом, вывезенным с территории Армении.
По утверждению научного секретаря ГНО Ашота Пилипосяна, Асмик Симонян на основании представленного ею анализа в дальнейшем сможет выполнить социологическое исследование.
Отчитавшись, Асмик Симонян прибавила, что намерена продолжить сотрудничество с иностранными коллегами с целью дальнейшего обмена исследованиями и опытом.