ԱՊԱԳԱ ՆԿԱՐԻՉՆԵՐԸ ՎՐՁՆԵԼ ԵՆ ՀԱՅՐԱՎԱՆՔԸ
«Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը» կրթական նախագծի և «Հուշարձանները ապագա արվեստագետների աչքերով» ծրագրի շրջանակներում ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայությունը կազմակերպել է Մարտունի քաղաքի Գեղարվեստի դպրոցի սաների այցելություն Հայրավանք վանական համալիր (պետ. ցուցիչ` 4.59.1.1):
Մարզային ծառայության պետ Գոռ Գասպարյանի, ծառայության այլ աշխատակիցների, դպրոցի տնօրենի, ուսուցիչների ուղեկցությամբ պատանիները շրջել են հուշարձանի տարածքում։ Մարզային ծառայության գիտաշխատող Հասմիկ Գասպարյանը պատանիներին ծանոթացրել է մ․թ․ա․ II-I հազարամյակներով թվագրվող բնակատեղիին, որտեղ գտնվում է 9-13-րդ դարերին կառուցված Հայրավանքը: Նա խոսել է հուշարձանի պատմամշակութային առանձնհատկության, տարածքում գտնվող խաչքարերի ստեղծման ժամանակաշրջանի ու մշակութային արժեքի մասին։ Հասմիկ Գասպարյանն անդրադարձել է նաև Հայրավանք վանական համալիրի ավանդապատումին։
Վանական համալիրի տարածքում շրջելուց, հիասքանչ տեսարանով զմայլվելուց և հետաքրքիր տեղեկություններ ստանալուց հետո ապագա նկարիչները վրձնել են Հայրավանքը՝ գույնի ու գծի միջոցով թղթին հանձնելով հուշարձանի՝ իրենց ընկալումը։

В рамках образовательных программ “Познайте наше культурное наследие” и “Памятники глазами будущих искусствоведов” региональная служба ОИС марза Гегаркуник организовала посещение воспитанниками школы искусств города Мартуни монастырского комплекса Айраванк (гос.индекс 4.59.1.1).
Юные художники в сопровождении начальника региональной службы Гора Гаспаряна с сотрудниками, директора школы и педагогов осмотрели монастырский комплекс. Научный сотрудник региональной службы Асмик Гаспарян познакомила их с датируемым II-I тыс. до н.э. поселением, где и находится возведенный в IX-XIII вв. монастырский комплекс Айриванк. Она отметила историко-культурное своеобразие памятника, рассказала о времени создания и культурной ценности хачкаров, сохранившихся на территории монастыря, познакомила с легендами, связанными с монастырским комплексом Айраванк.
После обхода территории монастырского комплекса, восхищения его прекрасным видом и знакомства с интересными сведениями будущие художники зарисовали Айриванк, запечатлев на бумаге посредством цвета и линий свое восприятие памятника.