Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախումբը 2017թ. մայիսի 10-ից հունիսի 5-ը պեղումներ է իրականացրել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու տարածքում: Արշավախմբի ղեկավար, ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանի փոխանցմամբ պեղումների արդյունքում բացվել են եկեղեցու հիմքերը․ «Տեղեկություն կար, որ 1960-ականներին քանդվելուց հետո ասֆալտի տակ պահպանվել են եկեղեցու հիմնապատերը, նշված փաստը ճշտելու համար իրականացվեցին պեղումներ: Եկեղեցու վերաբերյալ պատմական տվյալներ մեզ հասել են Մակար եպիսկոպոս Բարխուդարյանցի շնորհիվ։ Պեղումների արդյունքում բացվեցին եկեղեցու հիմնապատերը, ինչը որոշ հատվածներում հասնում է մոտ մեկ մետր բարձրության: Հաջողվել է վեր հանել նաև երկու մուտքերը՝ հարավային և արևմտյան կողմերից, հարավային և արևմտյան պատերի տակ` դրսի կողմից՝ սալահատակը, ինչպես նաև Մակար Բարխուդարյանցի հիշատակած չորս սյուներից մեկի հիմքը: Այս ամենը գալիս է հաստատելու Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու մասին մեզ հասած բանավոր ու գրավոր տեղեկությունները»։
Ըստ պատմական աղբյուրների Մեղրեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին կառուցվել է 1833թ.՝ Մահտեսի Հախումյանի ծախսերով, Շուշիի վերին մասի համանուն թաղում։ Այդ մասին ժամանակին որոշ տեղեկություններ էր հաղորդել Մակար եպիսկոպոս Բարխուդարյանցը, ով հայտնի է Արցախի և շրջակա գավառների հայության բազմադարյան պատմության, կենցաղի և պատմամշակութային հուշարձանների ուսումնասիրության բնագավառում ունեցած անգնահատելի ավանդով։
1960-ական թվականներին քանդված եկեղեցու տեղում գործել է բացօթյա կինոթատրոն ( պահպանված արևելյան պատն էլ, հավանաբար, ծառայել է որպես էկրան) և մոտակա հանգստյան գոտու այցելուների ու զբոսաշրջիկների համար ծառայել որպես ժամանցի վայր։ Պահպանվել են նաև եկեղեցու խորանը և բեմը։ Զանգակատունը եռահարկ էր՝ սրբատաշ քարից։ Ութանկայուն ռոտոնդայի նման մի փոքրիկ զանգակատուն էլ գտնվում էր եկեղեցու տանիքի մեջտեղում։
Մեղրեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու աղոթասրահը (24,75×12,77մ) ուղղանկյուն ծավալատարածական հորինվածք է ունեցել։ Թաղակապ կամարները հանգում էին սրահի կենտրոնի չորս սյուների և երկայնական պատերի վեց որմնասյուների վրա։ Հարավային և արևմտյան կողմերից ունեցել է երկու դուռ և 10 լուսամուտ։ Հարավային դռան ճակատային քարի վրա եղել է եկեղեցու կառուցման վերաբերյալ արձանագրություն:
Ըստ Նժդեհ Երանյանի` վերջերս իրականացված պեղումների արդյունքում եկեղեցու հայտնի արձանագրությունը չի գտնվել, 4 սյուներից միայն մեկն է հայտնաբերվել, սակայն բացված հիմքերը կասկած անգամ չեն թողնում, որ դրանք հենց Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Մեղրեցոց եկեղեցու վկայություններն են։
Այս պեղումների արդյունքում Շուշիի պատմական հուշարձանների թիվը համալրվում է ևս մեկ կարևոր պատմամշակութային կոթողով:

Археологическая экспедиция “Государственной службы по охране окружающей среды” при Министерстве экономики Республики Арцах в с 10 мая по 5 июня 2017 г. осуществляла раскопки на территории церкви Сурб Аменапркич (Св. Всеспасителя) в городе Шуши. По словам руководителя экспедиции, зам директора ГНО Нжде Ераняна, в результате раскопок открылся фундамент церкви: “Сохранились сведения, что после разрушения церкви в 1960-х гг. под уложенным асфальтом остался фундамент церкви. Для уточнения данного факта были осуществлены раскопки. Исторические сведения о церкви сохранились благодаря епископу Макару Бархударянцу. В результате раскопок открылись капитальные стены местами высотой до одного метра. Удалось открыть и два входа – южный и западный, снаружи под южной и западной стенами открылось плиточное мощение, а также обнаружилось основание одной из четырех колонн, упомянутых Макаром Бархударянцем. Все это подтверждает дошедшие до нас устные и письменные сведения о церкви Сурб Аменапркич”.
Согласно историческим источникам, в 1833 г. усилиями Махтеси Ахумяна в одноименном квартале верхней части Шуши была возведена церковь Мегрецоц Сурб Аменапркич. Об этом свидетельствуют данные оставленные епископом Макаром Бархударянцем, внесшим бесценный вклад в изучение многовековой истории и быта армян, историко-культурных памятников Арцаха и соседних провинций.
В 1960-х гг. на месте разрушенной церкви действовал кинотеатр под открытым небом (сохранившаяся восточная стена церкви, возможно, служила в качестве экрана), а для посетителей ближайшей зоны отдыха – в качестве места времяпрепровождения. Также сохранились апсида и алтарное возвышение церкви. Трехъярусная колокольня была возведена чисто тесаными камнями, а над центральной частью церковной кровли возвышалась маленькая колокольня в виде восьмиугольной ротонды.
Молельный зал церкви Мегрецоц Сурб Аменапркич размером 24,75 x 12,77 м представлял собой прямоугольную объемно-пространственную композицию. Несущие свод арки затухали на находящихся в центре зала четырех колоннах и на шести пилястрах продольных стен. На южной и западной стенах церкви открывались два входа и десять окон. На тимпане южного входа имелась строительная надпись.
По словам Нжде Ераняна, в результате недавно осуществленных раскопок эта известная надпись не была обнаружена и найдена лишь одна из четырех колонн. Однако, открытое основание церкви не оставляет сомнений, что это свидетельства именно церкви Мегрецоц Сурб Аменапркич.
В результате этих раскопок число исторических памятников города Шуши пополнилось еще одним историко-культурным памятником.