Անվանի հնագետ, վիմագրագետ, պատմաբան, թանգարանագետ Կարո Ղաֆադարյանի ծննդյան 110-ամյակի առիթով, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ (Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում) ս.թ. հուլիսի 17-ին անցկացված գիտաժողովի ընթացքում ոլորտի նվիրյալները արժևորել են Ղաֆադարյանի թողած անգնահատելի գիտական ժառանգությունը:
««Խոսրով Կոտակից մինչև Կարո Ղաֆադարյան» խորագիրը պատահական չէ ընտրված, ականավոր գործչին հնարավոր չէ ներկայացնել հակիրճ: Եթե Խոսրով Կոտակը ժամանակին հիմնել է Դվինը, ապա Ղաֆադարյանը մեր ու միջազգային հանրության համար բացահայտել է Հայաստանի հին մայրաքաղաքը : Ամենևին էլ չստվերելով այդ ժամանակաշրջանի մյուս գիտնականներին, ուզում եմ շեշտել, որ Ղաֆադարյանի ավանդը գիտության ոլորտում անգնահատելի է», -իր խոսքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը: Խոսելով 1946-1976 թթ. Դվինի արշավախմբի ղեկավարի մասին ՊՈԱԿ-ի տնօրենը փաստել է, որ Ղաֆադարյանի հիմնած հնագիտության դպրոցի նվիրյալ հետևորդներն այսօրվա անվանի գիտնականներն են ու գիտաժողովի զեկուցողները:
ԳԱԱ թղթակից անդամ, ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր Մուրադ Հասրաթյանի փոխանցմամբ էլ Ղաֆադարյանը միաժամանակ պատմաբան էր, վիմագրագետ, ով իր գիտական-ստեղծագործական կյանքի ավելի քան հինգ տարիները նվիրել էր Թորոս Թորամանյանի ժառանգության հավաքման, խմբագրման, ծանոթագրության և տպագրության կարևոր գործին:
«Կարո Ղաֆադարյանի աշխատությունները հրատարակվել են Հայրենականի մեծ պատերազմի տարիներին, ինչը նշանակում է, որ այդ ծանր ժամանակաշրջանում էլ Թորամանյանի ժառանգությունը կարևորվել է» -նշել է Մ. Հասրաթյանը:
Կարո Ղաֆադարյանի որդու` ճարտարապետ Կորյուն Ղաֆադարյանի փոխանցմամբ Դվինի արշավախմբի նվիրյալ հնագետներն այսօր էլ աշխատում են նույն սիրով ու ոգևորությամբ, քանի որ հուշարձանը դեռ ուսումնասիրման կարիք ունի:
Զեկուցումներով հանդես են եկել նաև ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Ավետիսյանը, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանը, հնագետներ` Ֆրինա Բաբայանը, Նյուրա Հակոբյանը, ազգագրագետ Լևոն Աբրահամյանը, այլք:
Նշվել է, որ 1936-1937 թթ. Կ. Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է «Զվարթնոց» թանգարանի շենքը, բացվել` առաջին գիտական ցուցադրությունը: 1940-1964 թթ. անվանի գիտնականը ղեկավարել է Հայաստանի պատմության պետական թանգարանը: Նա նաև համարվում է թանգարանային ցուցադրությունների գիտական նախագծման հիմնադիրը:

KARO GHAFADARYAN’S CONTRIBUTION IN THE SPHERES OF ARCHAEOLOGY AND MUSEUM STUDIES IS INVALUABLE
During the conference organized by the “Protection service” NCSO devoted to the 110th birth anniversary of famous archaeologist, historian and museum expert Karo Ghafadaryan the devotees of the sphere have appraised Ghafadaryan’s invaluable scientific heritage.
It’s not accidental that “From Khosrov Kotak to Karo Ghafadaryan” was selected as a title of the conference, as the prominent scientist’s scientific heritage cannot be described briefly. If Khosrov Kotak once founded Dvin, Ghafadaryan discovered the old capital of Armenia for us and for the international public.
“Without trying to obscure the other scientists of that period, I want to highlight the very fact that Ghafadaryan’s contribution in the sphere of science is just invaluable, mentioned Ara Tarverdyan in his speech. Talking about the head of Dvin’s expedition, the director of NCSO added that the predecessors of the archaeological school founded by Ghafadaryan are today’s most famous scientists and the reporters of the conference.
Murad Hasratyan, professor and doctor of architecture in his turn added that Ghafadaryan was a historian who had devoted more than 5 years of his life to the collecting, editing and publishing of Toros Toramanyan’s heritage. His scientific works have been published during the Great patriotic war which means that even during those difficult times Toramanyan’s heritage was appreciated.
In Karo Ghafadaryan’s son Koryun Ghafadaryan’s words the archaeologists of Dvin’s expedition work with the same love and enthusiasm till now, as the monument still needs be researched.
Hayk Avetisyan, the head of YSU’s department of archaeology and ethnography, NCSO’s scientist secretary Ashot Piliposyan, archaeologists Frina Babayan and Nyura Hakobyan, ethnographer Levon Abrahamyan and others also introduced their reports.
In 1936-1937 “Zvartnoc” museum’s building was founded by the initiative of Karo Ghafadaryan, and the first scientific exhibition was opened also by him.
From 1940-1964 he was the head of the national museum of history of RA. He also considered to be museum exhibitions’ scientific projects’ founder.