Անվանի հնագետ, վիմագրագետ, պատմաբան, թանգարանագետ Կարո Ղաֆադարյանի ծննդյան 110-ամյակի առիթով, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ (Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում) ս.թ. հուլիսի 17-ին անցկացված գիտաժողովի ընթացքում ոլորտի նվիրյալները արժևորել են Ղաֆադարյանի թողած անգնահատելի գիտական ժառանգությունը:
««Խոսրով Կոտակից մինչև Կարո Ղաֆադարյան» խորագիրը պատահական չէ ընտրված, ականավոր գործչին հնարավոր չէ ներկայացնել հակիրճ: Եթե Խոսրով Կոտակը ժամանակին հիմնել է Դվինը, ապա Ղաֆադարյանը մեր ու միջազգային հանրության համար բացահայտել է Հայաստանի հին մայրաքաղաքը : Ամենևին էլ չստվերելով այդ ժամանակաշրջանի մյուս գիտնականներին, ուզում եմ շեշտել, որ Ղաֆադարյանի ավանդը գիտության ոլորտում անգնահատելի է», -իր խոսքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը: Խոսելով 1946-1976 թթ. Դվինի արշավախմբի ղեկավարի մասին ՊՈԱԿ-ի տնօրենը փաստել է, որ Ղաֆադարյանի հիմնած հնագիտության դպրոցի նվիրյալ հետևորդներն այսօրվա անվանի գիտնականներն են ու գիտաժողովի զեկուցողները:
ԳԱԱ թղթակից անդամ, ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր Մուրադ Հասրաթյանի փոխանցմամբ էլ Ղաֆադարյանը միաժամանակ պատմաբան էր, վիմագրագետ, ով իր գիտական-ստեղծագործական կյանքի ավելի քան հինգ տարիները նվիրել էր Թորոս Թորամանյանի ժառանգության հավաքման, խմբագրման, ծանոթագրության և տպագրության կարևոր գործին:
«Կարո Ղաֆադարյանի աշխատությունները հրատարակվել են Հայրենականի մեծ պատերազմի տարիներին, ինչը նշանակում է, որ այդ ծանր ժամանակաշրջանում էլ Թորամանյանի ժառանգությունը կարևորվել է» -նշել է Մ. Հասրաթյանը:
Կարո Ղաֆադարյանի որդու` ճարտարապետ Կորյուն Ղաֆադարյանի փոխանցմամբ Դվինի արշավախմբի նվիրյալ հնագետներն այսօր էլ աշխատում են նույն սիրով ու ոգևորությամբ, քանի որ հուշարձանը դեռ ուսումնասիրման կարիք ունի:
Զեկուցումներով հանդես են եկել նաև ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Ավետիսյանը, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանը, հնագետներ` Ֆրինա Բաբայանը, Նյուրա Հակոբյանը, ազգագրագետ Լևոն Աբրահամյանը, այլք:
Նշվել է, որ 1936-1937 թթ. Կ. Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է «Զվարթնոց» թանգարանի շենքը, բացվել` առաջին գիտական ցուցադրությունը: 1940-1964 թթ. անվանի գիտնականը ղեկավարել է Հայաստանի պատմության պետական թանգարանը: Նա նաև համարվում է թանգարանային ցուցադրությունների գիտական նախագծման հիմնադիրը:

НЕОЦЕНИМ ВКЛАД КАРО КАФАДАРЯНА В ОБЛАСТИ АРХЕОЛОГИИ И МУЗЕЕВЕДЕНИЯ
17 июля сего года по инициативе ГНО ”Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” в связи со 110-летием со дня рождения известного археолога, историка, специалиста по расшифровке лапидарных надписей, музееведа Каро Кафадаряна в Актовом зале Армянского аграрного университета состоялась конференции, на которой преданные соратники и ученики высоко оценили его научное наследие.
‘Не случайно избран слоган ”От Хосрова Котака до Каро Кафадаряна”, т.к. невозможно краткопредставить деятельность известного ученого. Если Хосров Котак в свое время основал город Двин, то К. Кафадарян открыл международной общественности древнюю армянскую столицу. Не затеняя деятельность других ученых того периода, хотим подчеркнуть, что неоценим вклад К. Кафадаряна в науку”, – сказал, открывая конференцию Ара Тарвердян, директор ГНО ”Служба охраны памятников”. Говоря о руководителе Двинской археологической экспедиции, А. Тарвердян отметил, что докладчиками на конференции выступят преданные последователи основанной  К. Кафадаряном археологической школы.
По словам члена-корресподента НАН РА, доктора архитектуры, профессора Мурада Асратяна, К. Кафадарян был также историком, специалистом по расшифровке лапидарных надписей, он посвятил более пяти лет важному делу своей научной и творческой жизни: сбору, редактированию, написанию комментариеви публикации научного наследия архитектора Тороса Тораманяна. М. Асратян отметил: ”Эта работа Каро Кафадаряна была опубликована в годы Великой Отечественной войны, что означает, что даже в это тяжелое для страны время наследиюТ. Тораманяна придавалась особая важность”.
По словам архитектора Корюна Кафадаряна, сына Каро Кафадаряна,археологи члены Двинской археологической экспедиции и сегодня работают с тем же воодушевлением и любовью, поскольку памятник нуждается в дальнейшем исследовании.
С докладами выступили заведующий кафедрой археологии и этхографии ЕГУ Айк Аветисян, научный секретарь ГНО ”Служба охраны памятников” Ашот Пилипосян, археологи Фрина Бабаян, Нюра Акобян, этнограф Левон Абраамян и др.
Было отмечено, что усилиями и под руководством Каро Кафадаряна в 1936-1937 гг. Было построено здание музея ”Звартноц” и открыта научная экспозиция. В 1940-1964 гг. Известный ученый руководил Государственным музеем истории Армении. Он также считается основателем проекта научной экспозиции.