Գիշերային գեղարվեստական լուսավորությամբ, երեկ «Գառնի» տաճարի պատերի ներքո, մեկ ժամից ավելի հոգևոր երաժշտություն էր հնչում: Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի (գեղ. ղեկավար և դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռ. Մլքեյան) համերգն էր: Այն նախաձեռնել էր «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծաայություն» ՊՈԱԿ-ը:
Կամերային երգչախմբի հիասքանչ կատարումը տպավորել էր օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին, նաև մեր հայրենակիցներին: Նրանց խոսքերով խորհրդանշական ու շատ տպավորիչ է Կոմիտաս լսել պատմական հուշարձանի տարածքում` գիշերային լուսավորության ֆոնին:
ԱՄՆ-ից ժամանած Լյուսի Նազարյանը Հայաստանում, նաև Գառնիում հաճախ է լինում: Երեկ, սակայն, նրան տաճար էր բերել անցկացվող միջոցառումը` երգչախմբի երկրպագուներից է: ԱՄՆ-ից ժամանած մեկ այլ հայրենակցի` Գրիգոր Նազարյանի խոսքով հրաշալի գաղափար է Գառնիում հոգևոր համերգ կազմակերպելը: Մեր հայրենակիցը 1990-ականներին Հայաստան համահայկական հիմնադրամի լիազոր ներկայացուցիչն էր Գյումրիում: Նա կիսվել է այդ տարիների հիշողություններով` պատմել Ռ. Մլքեյանի ղեկավարած Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Գյումրիի կամերային երգչախմբի հաջողությունների մասին:
Միջոցառումը տպավորել էր նաև համերգին մասնակցելու համար Երևանից Գառնի հասած Մոնիկա Գրիգորյանին ու Սվետլաննա Հակոբյանին: Նրանց համոզմամբ, նախաձեռնությունը նաև կրթական նշանակություն ունի: Երիտասարդ սերունդը ծանոթանում է իր հոգևոր արժեքներին, գնահատում իր պատմությունը, ազգային հարուստ ժառանգությունը:
Նախաձեռնության ու համերգի մասին իր տպավորություններով է կիսվել նաև Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարը: Ռոբերտ Մլքեյանը հրաշալի է համարել տաճարի պատերի ներքո հոգևոր երաժշտության հնչեցնելու գաղափարը: ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչը վերհիշել է շուրջ 12 տարի առաջ «Գառնի» տաճարի դիմաց անցկացված շքեղ համերգը, որին մասնակցում էր Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը: Ռ. Մլքեյանը չի չբացառել նաև նմանօրինակ միջոցառման անցկացումը նաև «Զվարթնոց» պատմամշակութային-արգելոց-թանգարանի տարածքում:

Вчера под стенами храма Гарни более часа звучала духовная музыка. Состоялся концерт Государственного камерного хора Армении (худ. руководитель и дирижер, заслуженный деятель искусств РА Р. Млкеян) Инициатором концерта выступила ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”
Потрясающее выступление Камерного хора произвело огромное впечатление как на наших соотечественников, так и на иностранных туристов. По их словам, слушать произведения Комитаса на территории исторического памятника и при ночном художественном освещении очень символично и впечатляюще.
Прибывшая из США Лусине Назарян часто посещает Гарни. Вчера, однако, в храм ее привело именно это событие, поскольку она является поклонником хора. А Григор Назарян, также прибывший из США, считает идею организации в Гарни духовного концерта прекрасной. В 1990-х годах наш соотечественник был уполномоченным редставителем Всеармянского фонда «Айастан» в Гюмри. Он поделился воспоминаниями об этих годах и рассказал об успехах Государственного симфонического оркестра Гюмри и Камерного хора Гюмри Р. Меликяна.
Мероприятие также произвело впечатление на Монику Григорян и Светлану Акопян, приехавших из Еревана в Гарни для участия в концерте. Они убеждены, что эта инициатива имеет также образовательное значение. Молодое поколение получает возможность познакомиться с духовными ценностями своего народа, оценить его историю и богатое национальное наследие
Художественный руководитель Государственного камерного хора Армении также поделился своими впечатлениями об этой инициативе и от концерта. Р. Млкеян посчитал идею исполнения духовной музыки под стенами храма прекрасной. Заслуженный деятель искусств РА вспомнил около 12 лет назад проведенный перед храмом Гарни великолепный концерт, в котором приняли участие Государственный камерный оркестр Армении и Государственный камерный хор Армении. Р. Млкеян не исключил также возможность проведение подобного концерта на территории историко-культурного музея “Звартноц”.