Ժողովրդական ու աշուղական երգերի կատարումներով, «Երևան» ժող. գործիքների նվագախմբի նվագակցությամբ , «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում Գառնիկ Գևորգյանի մենահամերգն էր: Բազմամարդ համերգի մասնակիցները տպավորված էին: Մեկ ժամից ավելի տևած ժողովրդական երաժշտության գեղեցիկ շունչը թևածում էր արգելոց-թանգարանի տարածքում: Համերգի մասնակիցներին նաև անակնկալ էր սպասվում: Ունկնդիրները հնարավորություն են ունեցել վայելելու նաև Գ. Գևորգյանի «ուսուցչի»` Արսեն Գրիգորյանի (Մրո) սրտաբուխ կատարումները:
ՀՀ մշակույթի նախարարի ու «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ մեկնարկած այսօրինակ մշակութային միջոցառումները «Գառնի», «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների տարածքներում լայն արձագանք են գտել հասարակության շրջանում:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը մտադիր է այս գաղափարը կյանքի կոչել ՀՀ մարզերի նաև մյուս հուշարձանների տարածքներում:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի խոսքով նախատեսում են ծրագրում ընդգրկել նաև «Արփի» բնապատմական արգելոցը, Նորավանք վանական համալիրը և այլ հուշարձաններ:
ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանի (Մրո) փոխանցմամբ հուշարձանների տարածքներում ժողովրդական, աշուղական երգերի կատարումներով համերգների կազմակերպումը մշակույթի հանրահռչակմանը ուղղված իրական քայլեր են:
«Մեր երիտասարդների հայացքները սևեռում ենք ազգային արժեքների պահպանության վրա: Այսօր լուրջ քայլեր են արվում նաև մայրաքաղաքից դուրս մշակութային կյանքն աշխուժացնելու ուղղությամբ: Մեզանից յուրաքանչյուրն իր ներդրումը պետք է ունենա ազգային դիմագիծը պահելու ու հանրահռչակելու հարցում: Այսօր մշակույթը կրողը, ներկայացնողը ու պահողը անկախության սերունդն է ու մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց` իրենց արվեստը հասարակությանը ներկայացնելու հարցում», – եզրափակել է Ա. Գրիգորյանը:

CULTURAL EVENTS WILL BE ORGANIZED IN OTHER MONUMENT TERRITORIES OF RA AS WELL
Garnik Gevorgyan’s solo concert with folk songs, accompanied by “Erevan” folk instruments orchestra, took place in “Garni” historical-cultural museum-reserve. The guests of the concert were very impressed. The beautiful atmosphere of the folk music reigned in the territory of museum-reserve. A surprise was also being made for the guests. They had the chance of enjoying G. Gevorgyan’s teacher Arsen Grigoryan’s (Mro) songs.
Cultural events organized in “Garni” and “Zvartnoc” museum-reserves by the initiative of the ministry of culture of RA and Protection service NCSO have been widely accepted by the public.
Protection Service NCSO intends to continue this initiative in other monument territories of RA regions.
In NCSO’s director Ara Tarverdyan’s words “Arpi” reserve, Noravanq monastery and other monuments will be included in the project.
Arsen Grigoryan, the adviser of the minister of culture of RA mentioned that the organization of folk music concerts are real steps taken for the popularization of our culture.
“We put the emphasis on the reservation of national values. Today serious steps are taken for the revival of cultural life outside the capital. Each of us should have his investment in preserving our national feature. Today the bearer, representative and protector of culture is the generation of independence and we are ready to support them, in their way of presenting culture to public”, concluded A. Grigoryan.