Ժողովրդական ու աշուղական երգերի կատարումներով, «Երևան» ժող. գործիքների նվագախմբի նվագակցությամբ , «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում Գառնիկ Գևորգյանի մենահամերգն էր: Բազմամարդ համերգի մասնակիցները տպավորված էին: Մեկ ժամից ավելի տևած ժողովրդական երաժշտության գեղեցիկ շունչը թևածում էր արգելոց-թանգարանի տարածքում: Համերգի մասնակիցներին նաև անակնկալ էր սպասվում: Ունկնդիրները հնարավորություն են ունեցել վայելելու նաև Գ. Գևորգյանի «ուսուցչի»` Արսեն Գրիգորյանի (Մրո) սրտաբուխ կատարումները:
ՀՀ մշակույթի նախարարի ու «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ մեկնարկած այսօրինակ մշակութային միջոցառումները «Գառնի», «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների տարածքներում լայն արձագանք են գտել հասարակության շրջանում:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը մտադիր է այս գաղափարը կյանքի կոչել ՀՀ մարզերի նաև մյուս հուշարձանների տարածքներում:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի խոսքով նախատեսում են ծրագրում ընդգրկել նաև «Արփի» բնապատմական արգելոցը, Նորավանք վանական համալիրը և այլ հուշարձաններ:
ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանի (Մրո) փոխանցմամբ հուշարձանների տարածքներում ժողովրդական, աշուղական երգերի կատարումներով համերգների կազմակերպումը մշակույթի հանրահռչակմանը ուղղված իրական քայլեր են:
«Մեր երիտասարդների հայացքները սևեռում ենք ազգային արժեքների պահպանության վրա: Այսօր լուրջ քայլեր են արվում նաև մայրաքաղաքից դուրս մշակութային կյանքն աշխուժացնելու ուղղությամբ: Մեզանից յուրաքանչյուրն իր ներդրումը պետք է ունենա ազգային դիմագիծը պահելու ու հանրահռչակելու հարցում: Այսօր մշակույթը կրողը, ներկայացնողը ու պահողը անկախության սերունդն է ու մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց` իրենց արվեստը հասարակությանը ներկայացնելու հարցում», – եզրափակել է Ա. Գրիգորյանը:

КУЛЬТУРНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ БУДУТ ПРОВЕДЕНЫ И НА ТЕРРИТОРИЯХ ДРУГИХ ПАМЯТНИКОВ МАРЗОВ РА
С исполнением народных песен и произведений ашугов в сопровождении ансамбля народных инструментов “Ереван” на территории историко-культурного музея-заповедника “Гарни” состоялся сольный концерт Гарника Геворгяна. Участники многолюдного концерта были впечатлены его исполнением. Более часа над территорией  музея-заповедника реял прекрасный дух народной музыки. Слушателей ожидала и приятная неожиданность: перед ними с задушевным исполнением народных песен выступил и “учитель” Г. Геворгяна Арсен Григорян (Мро).
Подобное культурное мероприятие, стартовавшее по  инициативе Министра культуры РА и ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” на территориях историко-культурных музеев-заповедников “Гарни” и “Звартноц”, нашло отклик в   широких кругах общественности.
ГНО “Служба по охране памятников” намерена эту идею внедрить и на территориях других памятников марзов РА.
По словам директора ГНО Ара Тарвердяна, по плану предполагается проведение подобных мероприятий и на территориях природно-исторического заповедника “Арпи”, монастырского комплекса “Гошаванк” и других памятников.
Советник Министра культуры РА, заслуженный артист Армении Арсен Григорян (Мро) считает, что проведение концертов с исполнением народных песен и произведений ашугов на территориях памятников реальный шаг в деле популяризации культуры.
“Взгляды нашей молодежи устремлены на сохранение национальных ценностей. Сегодня делаются серьезные шаги в направлении оживления культурной жизни и за пределами столицы. Каждый из нас должен внести свой вклад в дело сохранения и популяризации национального облика. Сегодня носителями культуры, представляющими и сохраняющими ее, является поколение независимости и мы готовы содействовать ему в вопросе представления общественности их искусства”, – подытожил А. Григорян.