ՊՈԱԿ-Ի ՀՆԱՄԱՐԴԱԲԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԱՐՑԱԽՈՒՄ ԿԱՏԱՐՎՈՂ ՊԵՂՈՒՄՆԵՐԻՆ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի առաջատար գիտաշխատող, հնամարդաբան  Հասմիկ Սիմոնյանն Արցախի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարություն ենթակայության տակ գործող «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հրավերով, որպես մարդաբան, մասնակցել է Հադրութի շրջանի «Տողի մելիքական ապարանք» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում իրականացվող հնագիտական պեղումների (արշավախմբի ղեկավար` պ.գ.թ. Նժդեհ Երանյան) ընթացքում բացված մարդաբանական նյութերի պեղման, մաքրման և նախնական ուսումնասիրման աշխատանքներին:
Մարդաբանական նյութերը բացվել են արգելոցի տարածքում գտնվող Սբ Հովհաննես եկեղեցու հարավային բակում՝ եկեղեցուն կից շինության պեղման աշխատանքների ժամանակ: Մարդաբանական նյութերը (թվով 8 կմախք) բացվել են քրիստոնեական թաղումներին բնորոշ դիրքով և ուղղվածությամբ. կմախքները դիադրված էին մեջքի վրա, արևմուտք-արևելք կողմնորոշմամբ:
Ըստ Հասմիկ Սիմոնյանի` պեղված բոլոր կմախքների նախնական  ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ արական սեռի են, հասուն տարիքի: Սեռատարիքային բնորոշումներն արվել են ըստ նստատեղի և գանգի ոսկրերի: Կատարվել են նաև յուրաքանչյուր կմախքի ողնաշարի ողերի ծանրաբեռնվածության, տարիքային խեղումների, ինչպես նաև`ատամնաախտաբանական բնորոշումներ: Մարդաբանական նյութերի հետագա ուսումնասիրման համար յուրաքանչյուր կմախքից վերցվել են ԴՆԹ-ի և C14 ռադիոածխածնային անալիզի համար նմուշներ:

The leading researcher of NCSO’s scientific research department, anthropologist Hasmik Simonyan took part in the preliminary works of cleaning, researching of anthropological excavations implemented in Hadrut region’s “Togh magistral edifice” historical-cultural museum-reserve, by the invitation of “Historical environment’s protection service” NCSO under the authority of the ministry of economics of Artsakh republic.
The anthropological materials have been opened in the southern part of St Hovhannes church, located in the territory of the reserve, during the excavations next to the church. The latter have been opened similar to Christian burials, the skeletons buried on their back, in west-eastern orientation.
According to Hasmik Simonyan from the preliminary research of the excavated skeletons, it turned out that they all are average males. The gender-age descriptions were done according to the seat and skull bones. Each skeleton’s spinal vertebra’s overload, age disturbances as well as dental and pediatric definitions have also been given.
For further researches DNA’s and C 14 samples were taken from each skeleton. The materials will further be lab-inspected.