ՊՈԱԿ-Ի ՀՆԱՄԱՐԴԱԲԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԱՐՑԱԽՈՒՄ ԿԱՏԱՐՎՈՂ ՊԵՂՈՒՄՆԵՐԻՆ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի առաջատար գիտաշխատող, հնամարդաբան  Հասմիկ Սիմոնյանն Արցախի հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարություն ենթակայության տակ գործող «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հրավերով, որպես մարդաբան, մասնակցել է Հադրութի շրջանի «Տողի մելիքական ապարանք» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում իրականացվող հնագիտական պեղումների (արշավախմբի ղեկավար` պ.գ.թ. Նժդեհ Երանյան) ընթացքում բացված մարդաբանական նյութերի պեղման, մաքրման և նախնական ուսումնասիրման աշխատանքներին:
Մարդաբանական նյութերը բացվել են արգելոցի տարածքում գտնվող Սբ Հովհաննես եկեղեցու հարավային բակում՝ եկեղեցուն կից շինության պեղման աշխատանքների ժամանակ: Մարդաբանական նյութերը (թվով 8 կմախք) բացվել են քրիստոնեական թաղումներին բնորոշ դիրքով և ուղղվածությամբ. կմախքները դիադրված էին մեջքի վրա, արևմուտք-արևելք կողմնորոշմամբ:
Ըստ Հասմիկ Սիմոնյանի` պեղված բոլոր կմախքների նախնական  ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ արական սեռի են, հասուն տարիքի: Սեռատարիքային բնորոշումներն արվել են ըստ նստատեղի և գանգի ոսկրերի: Կատարվել են նաև յուրաքանչյուր կմախքի ողնաշարի ողերի ծանրաբեռնվածության, տարիքային խեղումների, ինչպես նաև`ատամնաախտաբանական բնորոշումներ: Մարդաբանական նյութերի հետագա ուսումնասիրման համար յուրաքանչյուր կմախքից վերցվել են ԴՆԹ-ի և C14 ռադիոածխածնային անալիզի համար նմուշներ:

СОТРУДНИК ГНО, АНТРОПОЛОГ А. СИМОНЯН УЧАСТВОВАЛА В ВЕДУЩИХСЯ В АЦАХЕ РАСКОПКАХ
Ведущий специалист Научно-исследовательского отдела ГНО антрополог Асмик Симонян  по приглашению ГНО “Государственная служба охраны исторической среды” при Министерстве экономики Республики Арцах участвовала в археологических раскопках, ведущихся в Адрудском районе, в селе Тог на территории государственного историко-культурного заповедника “Дворец мелика  Егана” (руководитель экспедиции к.ист.н. Нжде Еранян). Обнаруженный в процессе раскопок антропологический материал был подвергнут чистке и первоначальному исследованию.
Антропологический материал был обнаружен во время раскопок строения в южном дворе церкви Сурб Ованнес, находящейся на территории заповедника. Антропологический материал (8 скелетов) открылся в положении и направленности присущими христианским захоронениям: скелеты лежали на спине ориентированные по оси запад-восток.
Согласно мнению А. Симонян, исходя из первоначального исследования всех раскопанных скелетов, стало ясно, что это скелеты мужчин зрелого возраста. Определение пола и возраста делалось на основании изучения черепа и тазовых костей. Также важны и степень обремененности позвоночника каждого скелета, возрастные изменения,  определение патологии зубов. Взят материал для дальнейшего изучения антропологического материала и определения ДНК и радионуклеинового анализа С4.