«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և միջազգային գործընկեր կառույցների հետ տարիների արդյունավետ համագործակցությունը զարգացման նոր փուլ է թևակոխում։ ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակում հայ և լեհ հնագետները հինգերորդ տարին է պեղումներ են իրականացնում Մեծամոր հնավայրի տարածքում:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հրամանով հնագիտական աշխատանքներն արգելոց-թանգարանի տարածքում մեկնարկել են:
Հայ-լեհական արշավախմբի համաղեկավար, ՊՈԱԿ-ի գիտնական- քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, բարձր գնահատելով գործակցությունը, հպարտությամբ է խոսում ձեռբքերումների մասին: Նրա փոխանցմամբ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում արդեն հայ-լեհական երկու արշավախումբ է գործում։
Հնագիտական արշավախմբի հայկական խմբի պատասխանատուն համոզված է, որ այս տարվա պեղումների արդյունքում նույնքան հետաքրքիր բացահայտումներ կարվեն, որքան նախորդ տարիներին: Արշավախմբի լեհ համաղեկավարը Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ամբիոնի դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակն է:
«Հույս ունեմ, որ այս տարի ևս շատ հետաքրքիր նյութեր կունենանք և մեկ քայլ առաջ կտանենք Հայաստանի վաղագույն շրջանի պատմության ու մշակույթի ուսումնասիրությունը, առավել ևս որ ամենաբարդ խնդիրները, հատկապես կապված ածխածնային և այլ նյութերի լաբորատոր հետազոտության հետ, լեհական կողմի ֆինանսավորմամբ իրականացվում է արտասահմանում»,-ավելացնում է Աշոտ Փիլիպոսյանը։
Ի դեպ` հայ-լեհական համատեղ պեղումները նաև նշանավորվել են Երևանում և Վարշավայում անցկացված գիտաժողովներով։ 2016թ.-ի հունիսին Վարշավայում կազմակերպվել է գիտաժողով, իսկ Լեհաստանի Մռոնգովո քաղաքի Երկրագիտական թանգարանում բացվել` Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությանը նվիրված` «Հայաստանի հնագիտական ժառանգությունը» թեմայով ցուցահանդես (կազմակերպիչներ`
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտ, «Էթնոս» գիտական հետազոտությունների կենտրոն):
ՊՈԱԿ-ի գիտնական- քարտուղարի խոսքով 2016 թ.-ին Վարշավայում հրատարակվել է «Միջերկրածովյան հնագիտություն» ժողովածուն, որում եղել է նաև Մեծամորին նվիրված գիտական հոդված։ Արդյունավետ համարելով տարիների համագործակցությունը` Ա. Փիլիպոսյանը առանձնացնում է նաև գիտական աշխատանքներին հատկացված լեհական կողմի ֆինանսական աջակցությունը։
ՊՈԱԿ-ի չորս աշխատակիցներ`Տիգրան Զաքյանը, Հասմիկ Սիմոնյանը, Մենուա Գևորգյանը և Ներսես Մամիկոնյանը հնարավորություն են ունեցել երկու ամսով որակավորման դասընթացներ անցնել Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտում և համապատասխան վկայագրեր ստանալ։

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО ГНО ВСТУПАЕТ В НОВЫЙ ЭТАП
Многолетнее результативное сотрудничество ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” и  международных дружественных структур  вступает в новый этап. В рамках договора, заключенного между ГНО и Институтом археологии Варшавского университета, армянские и польские археологи уже пятый год осуществляют раскопки на территории древнего поселения Мецамор.
Приказом директора ГНО Ара Тарвердяна на территории музея-заповедника стартовал  новый этап археологических работ.
Соруководитель армяно-польской экспедиции, ученый секретарь ГНО, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, высоко оценив сотрудничество, с гордостью рассказывает о сделанных находках. По его словам, благодаря сотрудничеству с ГНО в Армении уже действуют две армяно-польские экспедиции.
Руководитель армянской группы археологической экспедиции уверен, что в результате нынешних раскопок будут обнаружены столь же интересные находки, что и в прошлые годы. Соруководителем экспедиции является директор Института археологии Варшавского университета, доктор-профессор Кшиштоф Якубяк
“Надеюсь, что и в этом году  будет обнаружен интересный материал, и  сделаем еще один шаг в деле исследования древнейшего периода истории и культуры Армении, тем более что самые трудные проблемы, особенно связанные с лабораторным исследованием углеродов и других веществ, финансируются польской стороной и осуществляются за рубежом”, – прибавил Ашот Пилипосян.
Кстати, совместные армяно-польские раскопки ознаменованы конференциями, проведенными в Ереване и Варшаве. В июне 2016 г. в Варшаве была организована конференция, а в краеведческом музее города Мронгово  (Польша) открылась выставка “Древнее наследие Армении” (организаторы: ГНО “Служба охраны памятников”, Институт археологии и этнографии НАН РА, Институт археологии Варшавского университета, Научно-исследовательский центр “Этнос”).
По словам ученого секретаря ГНО, в 2016 г. в Варшаве был опубликован сборник, в котором нашла место и научная статья, посвященная Мецамору. Считая многолетнее сотрудничество результативным, Ашот Пилипосян особенно выделяет финансовое содействие польской стороны.
Четверо сотрудников ГНО  Тигран Закян, Асмик Симонян, Менуа Геворгян и Нерсес Мамиконян имели возможность в течение двух месяцев посещать курс лекций по повышению квалификации при Институте археологии Варшавского университета и получили соответствующее удостоверение.