«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայությունն ուշադրության կենտրոնում է պահում «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու հարևանությամբ գտնվող շուրջ 30 պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրը:
Մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանի փոխանցմամբ մինչ օրս հուշարձանի վնասման կամ պահպանական գոտու խախտման դեպք չի արձանագրվել` բացառությամբ մեկի: Մայրուղու շինարարարությունը իրականացնող կազմակերպությունը ճանապարհի շինարարության համար օգտագործելու նպատակով քանդել էր Լանջիկ գյուղի հարակից բլրի հողաշերտի մի հատվածը, որը կարող էր վտանգել բլրի մյուս հատվածում գտնվող «Փարաքար» դամբարանադաշտի անխաթարությունը: Վալերիկ Նազարեթյանի խոսքով անմիջապես զգուշացրել են համայնքի ղեկավարին, շինարարական ընկերության պատասխանատուներին և խնդիրը կարգավորվել է:
Մարզային ծառայության պատասխանատուները, հուշարձանների պահպանության ոլորտում առկա խնդիրների լուծման նպատակով, համագործակցում են մարզպետարանների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
«Համայնքների ղեկավարներն իրազեկված են, որ հուշարձանների պահպանական գոտիներում պատմամշակութային նշանակության հողերի օտարման, վարձակալման, հողատարածքներում շինարարական, գյուղատնտեսական բնույթի աշխատանքներ իրականացնելիս պետք է նախապես տեղեկացնեն լիազոր մարմնին` ստանալու նրա համաձայնությունն ու թուլտվությունը», – նշել է Վ. Նազարեթյանը:
«Մշակութային Գյումրին առաջիկայում նորովի կներկայանա», -ասում է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցը` վկայակոչելով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարությամբ Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագիրը: ՊՄՊ մարզային ծառայության պետը համոզված է, որ Ռուսաթավելի փողոցի նորոգումից հետո Գյումրի այցելող յուրաքանչյուր ոք կզգա մշակութային ավանդույթներով հարուստ քաղաքի շունչը:

The problem of the reservation of 30 historical-cultural monuments next to “North-south” highway is in the center of attention of “Protection service” NCSO’s Shirak regional service.
In the head of regional service Valerik Nazaretyan’s words, up today not a single case of reservation zone violation has been registered, except for a one. The organization implementing the construction of the highway had wrecked one part of the hill’s land, which could endanger “Paraqar” tomb’s order. Immediately the community’s head and the constructing organization responsibles were informed about it and the problem was solved.
The employees of the regional service cooperate with local self-government bodies for solving the problems of the sphere.
“The heads of the communities are informed that for implementing constructing, agricultural works in the reservation zones of monuments they must inform authorized bodies, to get their permission and agreement”, mentioned V. Nazaretyan.
“Cultural Gyumri will present in a new way in the future”, said the employee of NCSO, mentioning the developing project of Kumayr historical center. The head of the regional service is sure that after the construction of Rustaveli street each person visiting Gyumri will feel the atmosphere of the city full of rich cultural traditions.