ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀՆԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԲՆՈՒԹԱԳԻՐԸ և ՏԵՍԱԿԱՆ –ՄԵԹՈԴԱԲԱՆԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐԸ
Վերջին տարիներին ձևավորված և արդեն բավական լայն մասայականություն վայելող հանրային հնագիտությունը ուսումնասիրությունների լայն շրջանակներ ենթադրող գիտություն է, որը նպատակ ունի ծառայել միաժամանակև՛հնագիտական հուշարձանների հայտնաբերմանն ու հետազոտմանը, և՛ համայնքային կյանքի աշխուժացմանը՝ հնագիտական ժառանգության շուրջ:
Մեր նպատակն է ներկայացնել հանրային հնագիտության բնորոշումները և հիմնական մեթոդաբանությունը, ինչպես նաև ցույց տալ, թե ինչ նոր գաղափարներ է առաջարկում այս գիտությունը, և դրա մեթոդաբանության կիրառումը ինչ ձեռքբերումների կարող է հանգեցնել:
Հանրային հնագիտությունը (Public Archaeology), այլ կերպ ասած համայնքային հնագիտությունը (Community Archaeology), որպես առանձին գիտաճյուղ, ընդամենը մի քանի տարվա պատմություն ունի և  մեթոդաբանական դրույթների հստակեցման առումով դեռևս կայացման փուլում է:
Գիտության հիմնադիրներից է բրիտանացի հետազոտող Սթեֆան Մոսերը, ով տվել է հանրային հնագիտության առավել համապարփակ բնորոշումները: Բրիտանացի հետազոտող Դեյվիդ Ֆոլկները ևս անդրադարձել է «Հանրային հնագիտություն» ֆենոմենին։ Վերջինս ընդգծել է այս գիտության կարևորությունը՝ համարելով այն պրակտիկ գիտելիքի փոխանցման նախընտրելի եղանակ, նա հետագա բարելավումների համար մի շարք առաջարկություններ է արել, ըստ որոնց պետք էր ավելի մասսայական դարձնել նմանատիպ հետազոտությունները: Տերմինն առաջ է քաշել Փիթեր Լիդդելը: [1]
Նշենք, որ «Հանրային հնագիտություն» տերմինը կրող հրատարակություններ սկսել են լույս տեսնել 2000-ական թվականներից: Հետագայում ստեղծվել է «Հանրային հնագիտություն» վերնագրով ամսագիր, որը վիրտուալ հարթակում ամփոփում էր յուրաքանչյուր տարվա հետազոտությունների արդյունքները, ներկայացնում էր նոր հրատարակությունները:[2]
Առանձնացվում են հանրային հնագիտության երկու հիմնական դպրոցներ՝ Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի: Այս երկու դպրոցները ընդհանրություններից բացի ունեն նաև մեթոդաբանական առանձնահատկություններ: Այսուհանդերձ, հանրային հնագիտության ծագումը կապվում է Մեծ Բրիտանիայի հետ, քանի որ հենց այստեղ են արվել առաջին քայլերը: Մեծ Բրիտանիան ուշադրություն էր դարձնում հնագիտական ժառանգությանը՝ ողջ երկրի տարածքում: Առաջին անգամ այստեղ հնագիտական հետազոտություններին տրվեց հանրային, մասնակցային բնույթ:
Ավելի քան մեկ դար առաջ այնտեղ արդեն ավանդույթ էր ձևավորվել հնագիտական պեղումներին, հետազոտություններին մասնակից դարձնել և տեղեկացնել տեղի բնակչությանը: Կամավորական խմբերը հնարավորություն են ստացել անմիջական մասնակցություն ունենալ հնագիտական պեղումներին:
Միացյալ Նահանգները առավել մեծ կարևորություն էր տալիս կրթությանը, համարելով, որ իրազեկվածությունն ամենամեծ առավելությունն է հանրույթի համար՝ սեփական հնագիտական ժառանգությանը տեր կանգնելու և համայնքի բարեկեցության խնդիրները հոգալու համար: Հանրային հնագիտության ձեռքբերումների, նպատակների վերաբերյալ իրականացվել են մշտադիտարկումներ, ստեղծվել են կրթական ծրագրեր:
Հանրային հնագիտության ուսումնասիրության դաշտը բավական ընդլայնված է, այն առաջին հերթին ուսումնասիրում է մշակութային ժառանգության իրացումը հանրույթի կողմից,  համայնքի մասնակցությունը մշակութային կյանքին և իրազեկվածությունը, որն ապահովվում է մի շարք ծրագրերի շնորհիվ: Պետք է նշել, որ այս գիտության շրջանակներում չափազանց շատ են կարևորվում բոլոր այն ոլորտներն ու գործոնները, որոնք համայնքի մշակութայային կյանքում որոշակի
ազդեցություն են ունենում, այս տեսանկյունից հատկապես կարևորվում է տնտեսության դերը, քանի որ տնտեսական եկամուտը թույլ է տալիս բարելավել համայնքի բարեկեցությունը, ապահովել մշակութային ժառանգության պահպանումը, ինչպես նաև՝ դեպի տվյալ մշակութային գոտի՝ տուրիստական հոսքերի աշխուժացումը:
Հանրային հնագիտությունը բացահայտում է մշկութային արժեք հանդիսացող պատմական հուշարձանները, մշակութային լանդշաֆտը, որը շատ բան է պատմում մարդու և նրա անցյալի մասին: Այն հետաքրքրությունների մի մեծ դաշտ է, որտեղ կարող են մասնակցություն ունենալ հնագետները, պատմաբանները, մշակութաբանները, տնտեսագետները, լրագրողները, տուրօպերատորները, բնապահպանները:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հանրային հնագիտությունը, որպես այդպիսին,  բոլորովին վերջերս է ի հայտ եկել,  այնուամենայնիվ, հասցրել է բավական լայն մասսայականություն վայելել և տարածում  գտել բազմաթիվ երկրներում: Հանրային հնագիտության շրջանակներում հետազոտություններ են իրականացվել Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներում, աֆրիկյան երկրներում, ինչպես նաև՝ եվրոպական ու ասիական մի շարք երկրներում:
Կան օրինակներ, որոնք հիանալի արտացոլում են հանրային հնագիտության կիրառման արդյունավետությունը, ինչպես, օրինակ` Ալբանիայում գտնվող Բութրինթ ազգային պարկի պարագայում. այս աղքատ տարածաշրջանում ոչ միայն ֆինանսական նոր մուտքեր և տուրիստական նոր հոսքեր գրանցվեցին, այլև լուծվեցին ինքնության հետ կապված վիճահարույց հարցեր:[3] Այն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:[4] Նման արդյունավետ փորձերից էր նաև` Կամբոջայում գտնվող Անգկոր Վատ հնագիտական համալիրի շուրջ իրականացված ծրագիրը` հանրային հնագիտության շրջանակներում։ Նշենք նաև, որ այն ևս ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:[5]
Ինչպես արդեն նշվեց հնագիտական ժառանգությունը չպետք է լիներ զուտ հետազոտության օբյեկտ` արշավախմբերի և ոչ էլ զուտ զբոսաշրջային օբյեկտ` տուրիստների համար, այլ՝ հանրությանը հասանելի սեփականություն: Այդ իսկ պատճառով ամերիկացի հետազոտողները փորձում էին այս սկզբունքները տարածել նաև Միացյալ Նահանգներից դուրս, հատկապես այնպիսի երկրներում, որտեղ մշակութային ժառանգությունը ոչ այնքան հանրային էր, որքան՝ մասնավոր և դրանց ծանոթանալն ու այդ ոլորտում ծառայություններից օգտվելը վճարովի էր: ԵՎ, առհասարակ, գաղութացման շրջանում շատ երկրներում մշակութային ժառանգությունը անհասանելի էր հասարակության լայն զանգվածներին, բացառությամբ՝ էլիտայի:
Այսօր բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվում մարդկանց՝ սեփական ժառանգությանը ծանոթացնելու ուղղությամբ. իրականացվում են թանգարային ցուցադրություններ (երբեմն՝ անվճար), դասընթացներ, ուսումնական հաստատությունները ապահովվում են պրակտիկ գիտելիքով, մարդիկ ծանոթանում են նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը:[6] Հատկապես ուշադրություն է դարձվում ցածր կենսամակարդակ ունեցող երկրներին, քանի որ այսպիսի երկրներում մշակութային ժառանգությունը վտանգված է, մարդկային գործոնը մշատապես սպառնալիք է հանդիսանում, երբեմն վերածվելով վանդալիզմի: Իսկ արգելապատնեշներն այս խնդիրը լուծել չեն կարող: Ուստի, այս ամենի դեմ լավագույն պատնեշը, ըստ էության, հենց հանրույթն է, որը պետք է էմոցիոնալ և տնտեսական կապ տեսնի իր ժառանգության նկատմամբ: Հանրույթին` մշակութային ժառանգության շուրջ տարվող աշխատանքներին ընդգրկելը հնարավորություն է ընձեռում միևնույն ռասայական պատկանելություն, էթնիկ և մշակութային ընդհանրություններ ունեցող մարդկանց սեփականատիրոջ զգացումով լցվել սեփական տարածքների, մշակութային ժառանգության հանդեպ և ավելի մեծ պատասխանատվությամբ ստանձնել դրանց պահպանումը, օգտագործումն ու դրանց շուրջ գործունեության ծավալումը: Որոշ հնագիտական արժեքներ, ինչպիսիք են՝ քարանձավները, ժայռապատկերները և դրանց շուրջ` մշակութային լանդշաֆտը, տեղաբնիկների համար ոչ միայն մշակութային, այլև սրբազան նշանակություն ունեն, և հանրույթը մեծ պատասխանատվությամբ է պահպանում դրանք:
Ինչ խոսք, մշակութային ժառանգության ոչնչացումը մտահոգիչ է յուրաքանչյուր երկրի համար, սակայն, ցածր կեսամակարդակ ունեցող երկրներում առաջին հերթին ծայրահեղ աղքատության խնդիրն է առանցքային համարվում: Հանրույթը, որը մշակութային ժառանգության տերն է, բայց չի գիտակցում դա, միայն դիտորդի դերում է հանդես գալիս, մինչդեռ, այդ ժառանգությունը կարևոր ռեսուրս է, որը նաև նոր եկամտի աղբյուր կարող է հանդիսանալ և լուծել համայնքի բարեկեցության հարցը:[7]
Հանրային հնագիտությունը օգտվում է համայնքային հետազոտության մեթոդներիից, որոնք թույլ են տալիս համայնքին իր սեփական անցյալի արժեքների, մշակութային ռեսուրսների հիման վրա տնտեսվարություն ձևավորել: Օրինակ՝ հաճախ կարելի է հանդիպել հնագիտական հուշարձանների մոտակայքում առևտուր իրականացնող բնակիչների, ովքեր վաճառում են հուշանվերներ, ազգային խոհանոցի որոշ ուտեստներ, այնպիսի իրեր, որոնք ամբողջությամբ ներկայացնում են տվյալ մշակութային գոտին: Հուշարձանների շուրջ տնտեսական բնույթի գործունեություն իրականացնող հանրույթին ոչ միայն չպետք է խոչընդոտել, այլև, ավելին, պետք է խրախուսել, քանի որ սա ժառանգությունը տվյալ հանրույթի սեփականություն դարձնելու լավագույն տարբերակներից է, իհարկե խոսքը վերաբերում է այն գործունեությանը, որը որևէ կերպ չի վնասում պատմամշակութային ժառանգությանը և չի խախտում դրա ամբողջականությունը:
Սա  աճող հետազոտական դաշտ է, այն օր օրի զարգանում և ընդլայնվում է: Որպեսզի հնարավոր լինի իրազեկումը բարձր մակարդակի հասցնել և առավել նպատակահարմար ձևով օգտվել ռեսուրսներից, հանրային հնագիտությունը առաջարկում է տեսական և գործնական բազմաթիվ ծրագրեր:[8]
Նշենք, որ մինչև բուն հետազոտություններին անցնելը, նախնական պիլոտային հետազոտություններն առավել նպատակահարմար են այն առումով, որ հնարավորություն են տալիս հասկանալ, թե ինչպիսի միջավայրի հետ գործ ունենք, ինչ խոչընդոտներ են սպասվում, ըստ դրա էլ որոշվում են ծրագրի հիմնական քայլերը, դրանց առավելություններն ու թերությունները:
ԵՎ´ Մեծ Բրիտանիայում, և´ Միացյալ Նահանգներում ու նաև եվրոպական մի շարք երկրներում  հանրային հնագիտության շրջանակներում իրականացված ծրագրերը և դրանց արդյունքները վկայում են այն մասին, որ հաճախ մանրուք թվացող մեթոդաբանական հնարքները ավելի արդյունավետ են լինում, քան կարելի էր պատկերացնել: Մեթոդաբանության ընտրությունն էլ կախված է նրանից, թե կոնկրետ ինչ թիրախային խմբի հետ գործ ունենք: Օրինակ՝ եթե նպատակ է դրված դպրոցականների շրջանում բարձրացնել իրազեկվածության աստիճանը սեփական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ, ապա շատ տարածված տարբերակ է ուղեցույցների միջոցով տեղեկատվության տարածումը, կամ քարտեզագրման նոր տարբերակների ստեղծումը, որոնք շատ պատկերավոր են և ավելի լավ են տպավորվում դպրոցականների մոտ: Ընդունված տարբերակ է նաև հնագիտական գոտին ապահովել տեղեկատվական վահանակներով, պաստառներով, իսկ այն հնագիտական արժեքները, որոնք չեն պահպանվել ամբողջական ձևով, նախընտրելի տարբերակ է ստեղծել դրանց մանրակերտները՝ վերականգնված ձևով: Կարևոր է նաև հաշվի առնել ֆիզիկական սահմանափակ կարողություններ ունեցողներին և համապատասխան պայմաններ ստեղծել վերջիններիս համար. տեղաշարժման  հետ կապված խոչընդոտները վերացնել, հուշարձանների տարածքում տեղադրել կույրերի համար նախատեսված տեղեկատվական վահանակներ և այլն: Սա կարևոր է նաև զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից:[9]
Հանրային հնագիտության շրջանակներում կիրառվող մեթոդաբանությունը, սակայն, հստակեցման և մշակման կարիք ունի, թերևս այն պատճառով, որ սա նոր գիտություն է, և հստակ մեթոդաբանություն ունենալու համար ժամանակ է անհրաժեշտ, բացի այդ՝ հանրային հնագիտությունը հետազոտության լայն շրջանակներ է ենթադրում՝ իր բազմաթիվ ուղղություններով: Սա ևս խոչընդոտների առաջ է կանգնեցնում հետազոտական խմբերին:
Ակնհայտ է այն հանգամանքը, որ հանրային հնագիության շրջանակներում կիրառվող ծրագրերը միտված են խթանել տուրիզմի զարգացումը, տնտեսական աճ գրանցել և ստացված եկամուտները ներդնել՝ հնագիտական ժառանգությունը հետազոտելու, պահպանելու և հանրահռչակելու ուղղությամբ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանում հանրային հնագիտության շրջանակներում հետազոտություններ չեն իրականացվում, այնուամենայնիվ, դրա ֆենոմենը եղել է, կա և անկախ ամեն ինչից կլինի: Մարդիկ չեն դադարի հնագիտական հուշարձանների շուրջ փառատոններ և գիտաժողովներ իրականացնել, զբաղվել տեղական արտադրության արդյունքների առևտրով, ընդունել զբոսաշրջիկների, ներկայացնել իրենց պատմամշակութային ժառանգությունը:Սակայն այս ամենը հանրային հնագիտության շրջանակներում առավել համակարգված և նպատակային բնույթ կկրի:

В последние годы сформировавшаяся и уже довольно широко пользующаяся массовостью общественная археология – наука, предполагающая широкие рамки исследований. Одновременно ее целью служит и обнаружение археологических памятников, и их исследование, а также она способствует оживлению общественной жизни вокруг археологического наследия.
Нашей целью является представить характеристику общественной археологии и основную методологию, а также показать, какие новые идеи предлагает эта наука и к каким завоеваниям может привести применение ее методологии.
Общественная археология (Public Archaeology), или по-другому общинная археология (Community Archaeology), в качестве отдельной отрасли науки и с точки зрения становления ее методологических положений всего лишь дело нескольких лет.
Одним из основателей науки является британский исследователь Стефан Мосер, давший наиболее полную характеристику публичной археологии. Британский исследователь Стефан Мосер также обратился к проблеме феномена “Общественная археология”. Последний подчеркнул важность этой науки, считая ее предподчительным способом обмена практических знаний, сделал ряд предложений для дальнейших улучшений, согласно которым подобные исследования следует сделать более массовыми. Термин предложил Питер Лидделл1.
Отметим, что публикации, содержащие в себе термин “Общественная археология”, появились в 2000-х годах. Позднее был создан журнал под названием “Общественная археология”, который на виртуальной площадке обобщал результаты ежегодных исследований, представлял новые публикации2.
Выделяются две основные школы общественной археологии: Великобритании и США. Обе эти школы кроме общего имеют и методологические особенности.
Вместе с тем, возникновение общественной археологии связывают с Великобританией, поскольку именно здесь были сделаны первые шаги. В Великобритании, на всей территории страны большое значение уделяется археологическому наследию. Впервые здесь археологическим исследованиям был придан общественный характер.
Более века назад здесь уже сформировалась традиция информировать и делать участниками археологических раскопок, исследований местное население. Группы волонтеров получили возможность непосредственно участвовать в археологических раскопках.
Соединенные штаты наибольшую важность придают образованию, считая, что самым большим преимуществом для общества является стать хозяином собственного археологического наследия и заботиться о проблемах благополучия общины. Для завоеваний и целей общественной археологии были осуществлены постоянные наблюдения, созданы образовательные проекты.
Исследовательское поле общественной археологии довольно обширно, оно в первую очередь исследует реализацию культурного наследия обществом, участие общины в культурной жизни и ее осведомленность, что обеспечивается радом проектов. Следует отметить, что в рамках этой науки особая важность придается всем тем областям и факторам, которые оказывают определенное влияние на культурную жизнь. С этой точки зрения особая важность придается роли экономики, поскольку экономический доход позволяет повысить благосостояние общества, обеспечить сохранность культурного наследия, а также оживление туристического потока к охранной зоне.
Общественная археология выявляет являющиеся культурной ценностью исторические памятники, культурные ландшафты, которые рассказывают многое о человеке и его прошлом. Это обширное поле интересов, где могут участвовать археологи, историки, культурологи, экономисты, журналисты, экологи и туроператоры.
Несмотря на то обстоятельство, что общественная археология, как таковая, возникла в последнее время, тем не менее, она успела получить довольно широкое распространение во многих странах мира. В рамках общественной археологии осуществляются исследования в Северной и Южной Америках, странах Африки, а также в ряде европейских и азиатских стран.
Есть примеры, которые прекрасно отражают результаты применения общественной археологии. Например, в случае Национального парка Бутринт в Албании, в этом нищем регионе зафиксированы не только новые финансовые вложения и новые потоки туристов, но и были решены проблемы самобытности3. Парк внесен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО4.
Одним из подобных плодотворных опытов является осуществление в рамках общественной археологии проекта комплекса Ангкор Ват в Камбоджи. Отметим также, что и он внесен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО5.
Как уже отмечалось, архитектурное наследие не должно быть только лишь объектом исследований, экспедиций и не только туристическим объектом для туристов, но и доступной собственностью общества. Именно по этой причине американские исследователи пытаются распространить эти принципы за пределы Соединенных штатов, особенно в таких странах, где культурное наследие не столько общественное, сколько частное и ознакомление с ним и пользование этой сферой услуг платное.
И вообще, в колониальный период во многих странах культурное наследие недостижимо для широких слоев общества, за исключение элиты.
Сегодня осуществляется множество мероприятий в сфере ознакомления людей с собственным наследием, организуются музейные экспозиции (иногда бесплатные), лекции, учебные заведения обеспечиваются практическими знаниями, люди знакомятся с материальным и нематериальным культурным наследием6. Особое внимание обращается на страны с низким уровнем жизни, поскольку в таких странах культурное наследие подвергается опасности, человеческий фактор представляет угрозу, иногда переходя в вандализм. А преграды не могут решить эту проблему. Следовательно, лучшей преградой против всего этого, по сути, является общество, которое должно видеть эмоциональную и экономическую связь с наследием. Включение общества в ведущуюся вокруг наследия работу предоставляет возможность людям одной расы, этнической принадлежности и культурной общности наполниться чувством собственника по отношению собственным территориям, культурному наследию и с большей ответственностью относиться к их охране, использованию и расширению вокруг них деятельности. Такие археологические ценности, как пещеры, наскальные изображения и окружающий их ландшафт для местного населения имеют не только культурное, но и священное значение, и общество охраняет их с большой ответственностью.
Понятно, что уничтожение культурного наследия заботит любую страну, однако, в странах с низким уровнем жизни главной в первую очередь считается проблема крайней нищеты. Общество, которое является хозяином культурного наследия, но не осознает это, выступает лишь в роли наблюдателя, в то время как это наследие является важным ресурсом, который может стать новым источником дохода и решить проблему благополучия общины7.
Общественная археология пользуется методами общественного исследования, которые позволяют обществу сформировать хозяйственную деятельность на основе ценностей собственного прошлого и культурных ресурсов.
Например, часто можно встретить вблизи от археологического памятника жителей, торгующих сувенирами, некоторыми блюдами национальной кухни, предметами, полностью представляющими данный культурный пояс. Не только не следует препятствовать людям, развивающим вокруг памятника торговую деятельность, но более, надо их поощрять, поскольку это лучший вариант сделать наследие собственностью данной общины, конечно, речь идет о деятельности, которая никоим образом не вредит историко-культурному наследию и не нарушает его целостность.
Это растущее исследовательское поле, которое день ото дня развивается и расширяется. Для того чтобы стало возможно поднять знания на высокий уровень и целесообразно пользоваться ресурсами, общественная археология предлагает множество теоретических и практических проектов8.
Отметим, что до перехода к настоящим исследованиям, целесообразно проведение предварительных пилотных исследований, которые позволят понять, с какой средой мы имеем дело, и соответственно этому определяются основные шаги проекта.
Осуществленные и в Великобритании, и в Соединенных штатах, а также в ряде европейских стран в рамках общественной археологии проекты и их результаты свидетельствуют о том, что часто кажущиеся мелкими ухищрения бывают более результативными, чем можно было бы предположить.
Выбор методологии зависит от того, с какой возрастной группой мы имеем дело. Например, если перед нами стоит цель поднять среди школьников степень осведомленности о собственном культурном наследии, то очень распространенный вариант сделать это посредством путеводителей или созданием новых вариантов карт, которые очень выразительны и лучше запечатлеются у школьников. Принятый вариант и установка в охранной зоне информационных щитов, плакатов, а для тех археологических ценностей, которые не сохранились в цельном состоянии, более предпочтительный вариант – создание их макетов в реставрированном виде. Важно учесть и создать соответствующие условия для людей с ограниченными физическими возможностями: на территории памятника ликвидировать препятствия для их передвижения, для слепых установить соответствующие информационные щиты и т.д. Все это важно и с точки зрения развития туризма9.
Однако методология, используемая в рамках общественной археологии, требует четкости и обработки, хотя бы вследствие того, что это новая дисциплина и требуется время для формирования четкой методологии. Кроме этого, широкие рамки исследований общественной археологии предполагают множество направлений. И все это создает препятствия перед группами исследователей.
Очевидно то обстоятельство, что применяемые в рамках общественной археологии проекты стремятся стимулировать развитие туризма, зафиксировать рост экономики и полученные доходы внедрить в сферу исследования, охраны и популяризации общественной археологии
Несмотря на то обстоятельство, что в Армении исследования в рамках общественной археологии не ведутся, тем не менее, ее феномен был, есть и, несмотря ни на что, будет. Люди не перестанут проводить фестивали и конференции вокруг археологических памятников, заниматься торговлей результатами местного производства, принимать туристов, представлять свое историко-культурное наследие. Однако все это в рамках общественной археологии будет носить наиболее систематизированный и целевой характер.