ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության և ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի նախաձեռնությամբ կինոդիտումներ են կազմակերպվել մարզի Հայկաձոր համայնքի միջնակարգ դպրոցում և Գյումրի քաղաքում գտնվող Շիրակի մարզային գրադարանում: Սահմանամերձ Հայկաձոր համայնքի միջնակարգ դպրոցում դիտել են «Ռոսլինի հետքերով» ֆիլմը, որը նվիրված է Կիլիկյան Հայաստանի մանրանկարչությանը և հայտնի մանրանկարիչ, գրիչ, ծաղկող Թորոս Ռոսլինի կյանքին ու գործունեությանը։ Հայկաձորի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցած կինոդիտմանը ներկա են եղել դպրոցի աշակերտները և ուսուցիչները: Կինոդիտմանը հաջորդել է մարզի հուշարձաններին նվիրված ճանաչողական բաց դաս, որն անցկացրել են ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանը և կրթօջախի մանկավարժները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հուշարձանների պահպանության խնդիրներին։
Շիրակի մարզային գրադարանի վերնահարկում Շիրակի պետական համալսարանի Արվեստաբանության բաժնի ուսանողների, մարզային գրադարանի աշխատակիցների համար ցուցադրվել է «Մոմիկ» ֆիլմը, որը ևս միջնադարյան հայ մանրանկարչությանն է նվիրված, մասնավորապես հանճարեղ մանրանկարիչ, խաչքարագործ և ճարտարապետ Մոմիկին: Ֆիլմը դիտել են նաև մարզային գրադարանի տնօրեն Գևորգ Ամիրյանը, արվեստի բաժնի վարիչ Հ. Ավետիսյանը, հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ, սկսնակ ճարտարապետներ և արվեստասերներ:
Կինոդիտմանը նախորդել են ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Գոհար Ղուլիջողլյանի և գիտաշխատող Անուշիկ Բորակյանի զեկույցները, իսկ կինոդիտման ավարտին կազմակերպվել է հայ ժողովրդի մշակութային արժեքների պահպանմանն ու հանրահռչակմանը վերաբերող զրույց- քննարկում, որից հետո ներկաները ծանոթացել են գրադարանի արվեստի բաժնի թեմատիկ ցուցադրությանը:
Նմանօրինակ միջոցառումների նպատակը հանրությանը, հատկապես մատաղ սերնդին հայ ժողովրդի բազմադարյան հարուստ մշակույթին ծանոթացնելն է։

By the initiative of NCSO’s Shirak regional service and division of organizing exhibitions, film screenings in Haykadzor community’s secondary school and Shirak’s regional library in Gyumri were organized. In the secondary school “Following the steps of Roslin” was screened, which is devoted to the biography of famous miniaturist Toros Roslin. Pupils and teachers of Haykadzor secondary school were present at the movie screening. The latter was followed by cognitive lesson devoted to the monuments of the region held by the head of regional service Valerik Nazaretyan. They touched upon the problems of the reservation of monuments.
In the regional library of Shirak, “Momik” movie was screened for the students of Shirak’s state university’s department of art studies and employees of the library, which is dedicated to brilliant miniaturist, architecture Momik. The director of the library Gevorg Amiryan, representatives of public organizations, beginner architects and art lovers also watched the film.
The movie screening was preceded by deputy director of Shirak regional service and scientific worker Anushik Boarkyan’s reports, and at the end discussion was organized devoted to the reservation and popularization of the cultural values of Armenians, after which the presents got acquainted with the thematic exhibition of the library’s art.