ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության և ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի նախաձեռնությամբ կինոդիտումներ են կազմակերպվել մարզի Հայկաձոր համայնքի միջնակարգ դպրոցում և Գյումրի քաղաքում գտնվող Շիրակի մարզային գրադարանում: Սահմանամերձ Հայկաձոր համայնքի միջնակարգ դպրոցում դիտել են «Ռոսլինի հետքերով» ֆիլմը, որը նվիրված է Կիլիկյան Հայաստանի մանրանկարչությանը և հայտնի մանրանկարիչ, գրիչ, ծաղկող Թորոս Ռոսլինի կյանքին ու գործունեությանը։ Հայկաձորի միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցած կինոդիտմանը ներկա են եղել դպրոցի աշակերտները և ուսուցիչները: Կինոդիտմանը հաջորդել է մարզի հուշարձաններին նվիրված ճանաչողական բաց դաս, որն անցկացրել են ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանը և կրթօջախի մանկավարժները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հուշարձանների պահպանության խնդիրներին։
Շիրակի մարզային գրադարանի վերնահարկում Շիրակի պետական համալսարանի Արվեստաբանության բաժնի ուսանողների, մարզային գրադարանի աշխատակիցների համար ցուցադրվել է «Մոմիկ» ֆիլմը, որը ևս միջնադարյան հայ մանրանկարչությանն է նվիրված, մասնավորապես հանճարեղ մանրանկարիչ, խաչքարագործ և ճարտարապետ Մոմիկին: Ֆիլմը դիտել են նաև մարզային գրադարանի տնօրեն Գևորգ Ամիրյանը, արվեստի բաժնի վարիչ Հ. Ավետիսյանը, հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ, սկսնակ ճարտարապետներ և արվեստասերներ:
Կինոդիտմանը նախորդել են ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Գոհար Ղուլիջողլյանի և գիտաշխատող Անուշիկ Բորակյանի զեկույցները, իսկ կինոդիտման ավարտին կազմակերպվել է հայ ժողովրդի մշակութային արժեքների պահպանմանն ու հանրահռչակմանը վերաբերող զրույց- քննարկում, որից հետո ներկաները ծանոթացել են գրադարանի արվեստի բաժնի թեմատիկ ցուցադրությանը:
Նմանօրինակ միջոցառումների նպատակը հանրությանը, հատկապես մատաղ սերնդին հայ ժողովրդի բազմադարյան հարուստ մշակույթին ծանոթացնելն է։

КИНОПРОСМОТРЫ И ОТКРЫТЫЙ УРОК В МАРЗЕ ШИРАК
По инициативе региональной службы ОИС марза Ширак и ГНО “Служба охраны памятников” в средней школе общины Айкадзор и в городе Гюмри, в областной библиотеке Ширака, были организованы кинопросмотры. В средней школе приграничной общины Айкадзор был организован просмотр фильма “По следам Рослина”. Фильм посвящен  миниатюрной живописи Киликийской Армении, жизни и деятельности Тороса Рослина, известного художника, писца, иллюстратора рукописей. На просмотре присутствовали школьники и педагоги. Просмотр сменился открытым познавательным уроком, посвященным памятникам марза Ширак. Урок провели начальник региональной службы ОИС марза Ширак Валерик Назаретян и педагоги образовательного центра. Они обратились и к проблемам охраны памятников.
В областной библиотеке Ширака студенты Искусствоведческого отделения государственного университета Ширака для сотрудников областной библиотеки  организовали просмотр фильма “Момик”, также посвященного армянской средневековой миниатюре, в частности, деятельности известного миниатюриста, архитектора и ваятеля хачкаров Момика. На просмотре присутствовали директор областной библиотеки  Геворг Амирян, зав. Отделом культуры  Айк Аветисян, представители общественности, в том числе архитекторы и любители искусства.
Перед просмотром с докладами выступили зам. начальника региональной службы ОИС марза Ширак Гоар Гулиджоглян и научный сотрудник Анушик Боракян, а по окончании фильма состоялась беседа-обсуждение на тему охраны и популяризации культурного наследия армянского народа, затем присутствующих познакомили с тематической экспозицией отдела культуры библиотеки.
Целью подобных мероприятий является ознакомление общества, особенно молодежи, с богатым культурным наследием армянского народа.