«Բանակ-կրթություն-մշակույթ» ծրագրի շրջանակում «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը պարբերաբար միջոցառումներ է իրականացնում հանրապետության զորամասերում: Մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը միտված հերթական նախաձեռնությամբ ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը և Մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի աշխատակիցներն այցելել են Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան:
Առաջինից երրորդ կուսերի կուրսանտների, նաև դասախոսական կազմի համար «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» թեմայով դասախոսություն է կարդացել ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը: Նա խոսել է հուշարձանների պահպանության ու հանրահռչակման ոլորտում իրականացվող աշխատանքների մասին: Հայ-լեհական հնագիտական արշավախմբի համաղեկավարը լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացրել է Մեծամորի, նաև հանրապետության այլ հուշարձանների տարածքներում իրականացված աշխատանքները, պատմել` հայտնաբերված հետաքրքիր գտածոների մասին:
Ռազմական համալսարանի ուսանողները հուշարձանների պահպանությանն ու իրավախախտումներին առնչվող հարցեր են ուղղել ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչներին:
«Հուշարձանների պահպանությունը, հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքը մեր մշակութային ժառանգության հանդեպ յուրաքանչյուրիս պարտքն է: Հուշարձանները մեր պատմության ու անցյալ յուրօրինակ «անձնագրերն» են: Վստահ եմ, որ հայրենիքի պաշտպանները, ապագա սպաները նաև մեր մշակույթի լավագույն պաշտպաններն են», -ասել է Ա. Փիլիպոսյանը:
«Ռազմական համալսարանի կուրսանտները պարբերաբար սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացնում բուհին ամրակցված` Մայր Հայաստան, Հայկի արձան, Գայի արձան և Տորք անգեղ հուշարձանների տարածքներում: Այսօրինակ միջոցառումները նպատակաուղղված են ձեր գիտելիքների հարստացմանը: Մենք պարտավոր ենք ճանաչել, սիրել մեր մշակույթը և ունեցած անգնահատելի հարուստ ժառանգությունը փոխանցել հետագա սերունդներին», -իր խոսքում ասել է Ռազմական համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Ղահրամանյանը:
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Սյուզաննա Սարգսյանի խոսքով էլ կազմակերպությունը պատրաստ է բազմաբնույթ ծրագրերի շրջանակում առավել հաճախ հանդիպել բուհի ուսանողների հետ: Բուհի ուսանողական ու դասախոսական կազմին տիկին Սարգսյանը հրավիրել է նոյեմբերի 29-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում նախանշված և Մխիթարյան միաբանության Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի մուտք գործելու 300 ամյակին նվիրված «Ձայն տուր, ով կղզյակ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացմանը, որտեղ ներկայացված կլինեն Վենետիկում Մխիթարյանների նախաձեռնությամբ տպագրված 15 անուն գրքեր, Քյոթահյայի հախճապակե իրեր, Մխիթարյաններին առնչվող այլ նյութեր, Երևանում գործող Մխիթարյան ճեմարանի տրամադրած լուսանկարները:
Նրանց համար ցուցադրվել է նաև միջնադարի հայ մշակույթի, կրոնական, հասարակական-քաղաքական, փիլիսոփայական ու ստեղծագործական մտքի զարգացման կենտրոնի` Գլաձորի համալսարանի մասին պատմող «Գլաձորի համալսարան» փաստավավերագրական ֆիլմը: Միջնադարյան այս գիտակրթական օրրանը ժամանակակիցներն անվանել են տարբեր կերպ. «Երկրոդ Աթենք պանծալի», «Գերահռչակ համալսարան», «մայրաքաղաք իմաստնության»:
Ռազմական համալսարանի ուսանողները ծանոթացել են այստեղ կրթություն ստացած ու հետագա գործունեություն ծավալած ժամանակի հայ անվանի մտավորականների` Մոմիկ ճարտարապետի, Ներսես Մշեցու, Եսայի Նշեցու, Հովհաննես Օրբելու, Հովհաննես Որոտնեցու և այլոց կենսագրության հիշարժան դրվագներին:

ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” в рамках проекта “Армия-образование-культура” периодически осуществляет мероприятия в военных частях Республики. Руководство ГНО и сотрудники Отдела популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей с очередной инициативой пропаганды культурного наследия посетили Военный университет им. Вазгена Саргсяна.
Перед курсантами первого-второго курсов и преподавательским составом университета с лекцией на тему “Историко-культурное наследие Армении” выступил ученый секретарь ГНО доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян. Он говорил о работах, ведущихся в области охраны и популяризации памятников. Соруководитель армяно-польской археологической экспедиции посредством слайд-шоу познакомил слушателей с работами, ведущимися на территориях Мецамора и других республиканских памятников, рассказал об интересных находках.
Курсанты Военного университета задали представителям ГНО вопросы, связанные с правонарушениями в сфере охраны памятников.
“Сохранение, заботливое и сердобольное отношение к нашему культурному наследию – долг и обязанность каждого. Памятники – своеобразные “свидетели” нашей истории и прошлого. Уверен, что защитники Родины, будущие офицеры также и лучшие защитники нашей культуры”, – сказал А. Пилипосян.
“Курсанты Военного университета периодически осуществляют работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников, закрепленных за их вузом: это территории монумента Мать Армения, памятников hАйка, Гая и Торг Ангеха. Подобное мероприятие направлено на обогащение ваших знаний. Мы обязаны не только знать и любить нашу культуру, но и передать наше неоценимо богатое наследие будущим поколениям”, – отметил в своем выступлении начальник Военного университета генерал-майор Армен Каграманян.
По словам зам. директора ГНО Сюзанны Саргсян, организация готова в рамках различных проектов чаще встречаться с учащимися вуза. Г-жа Саргсян пригласила курсантов и преподавательский состав посетить 29-го ноября историко-культурный музей-заповедник “Звартноц” на открытие выставки “Отзовись, остров”, посвященной 300-летию Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря в Венеции, где будут представлены изданные ею книги 15 наименований, фаянсовые изделия Кëтахии, а также различный материал и фотографии, предоставленные действующим в Ереване филиалом духовной академии Мхитаристов.
Курсанты и преподавательский состав просмотрели документальный фильм “Гладзорский университет”, посвященный одному из известнейших религиозных, общественно-политических, философских центров просвещения средневековой армянской культуры, основанному в 1282 г. в Сюнике. Этот один из значительных средневековых научно-образовательных центров современники называли по-разному: “вторые Афины”, “знаменитейший университет”, “столица мудрости”.
Курсанты Военного университета познакомились с биографией и деятельностью Нерсеса Мшеци, Есаи Ншеци, Ованнеса Орбели, Ованнеса Воротнеци, архитектора Момика и других известных средневековых мыслителей и деятелей, получивших образование в Гладзорском университете.