«Բանակ-կրթություն-մշակույթ» ծրագրի շրջանակում «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը պարբերաբար միջոցառումներ է իրականացնում հանրապետության զորամասերում: Մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը միտված հերթական նախաձեռնությամբ ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը և Մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի աշխատակիցներն այցելել են Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան:
Առաջինից երրորդ կուսերի կուրսանտների, նաև դասախոսական կազմի համար «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» թեմայով դասախոսություն է կարդացել ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը: Նա խոսել է հուշարձանների պահպանության ու հանրահռչակման ոլորտում իրականացվող աշխատանքների մասին: Հայ-լեհական հնագիտական արշավախմբի համաղեկավարը լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացրել է Մեծամորի, նաև հանրապետության այլ հուշարձանների տարածքներում իրականացված աշխատանքները, պատմել` հայտնաբերված հետաքրքիր գտածոների մասին:
Ռազմական համալսարանի ուսանողները հուշարձանների պահպանությանն ու իրավախախտումներին առնչվող հարցեր են ուղղել ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչներին:
«Հուշարձանների պահպանությունը, հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքը մեր մշակութային ժառանգության հանդեպ յուրաքանչյուրիս պարտքն է: Հուշարձանները մեր պատմության ու անցյալ յուրօրինակ «անձնագրերն» են: Վստահ եմ, որ հայրենիքի պաշտպանները, ապագա սպաները նաև մեր մշակույթի լավագույն պաշտպաններն են», -ասել է Ա. Փիլիպոսյանը:
«Ռազմական համալսարանի կուրսանտները պարբերաբար սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացնում բուհին ամրակցված` Մայր Հայաստան, Հայկի արձան, Գայի արձան և Տորք անգեղ հուշարձանների տարածքներում: Այսօրինակ միջոցառումները նպատակաուղղված են ձեր գիտելիքների հարստացմանը: Մենք պարտավոր ենք ճանաչել, սիրել մեր մշակույթը և ունեցած անգնահատելի հարուստ ժառանգությունը փոխանցել հետագա սերունդներին», -իր խոսքում ասել է Ռազմական համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Ղահրամանյանը:
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Սյուզաննա Սարգսյանի խոսքով էլ կազմակերպությունը պատրաստ է բազմաբնույթ ծրագրերի շրջանակում առավել հաճախ հանդիպել բուհի ուսանողների հետ: Բուհի ուսանողական ու դասախոսական կազմին տիկին Սարգսյանը հրավիրել է նոյեմբերի 29-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում նախանշված և Մխիթարյան միաբանության Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի մուտք գործելու 300 ամյակին նվիրված «Ձայն տուր, ով կղզյակ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացմանը, որտեղ ներկայացված կլինեն Վենետիկում Մխիթարյանների նախաձեռնությամբ տպագրված 15 անուն գրքեր, Քյոթահյայի հախճապակե իրեր, Մխիթարյաններին առնչվող այլ նյութեր, Երևանում գործող Մխիթարյան ճեմարանի տրամադրած լուսանկարները:
Նրանց համար ցուցադրվել է նաև միջնադարի հայ մշակույթի, կրոնական, հասարակական-քաղաքական, փիլիսոփայական ու ստեղծագործական մտքի զարգացման կենտրոնի` Գլաձորի համալսարանի մասին պատմող «Գլաձորի համալսարան» փաստավավերագրական ֆիլմը: Միջնադարյան այս գիտակրթական օրրանը ժամանակակիցներն անվանել են տարբեր կերպ. «Երկրոդ Աթենք պանծալի», «Գերահռչակ համալսարան», «մայրաքաղաք իմաստնության»:
Ռազմական համալսարանի ուսանողները ծանոթացել են այստեղ կրթություն ստացած ու հետագա գործունեություն ծավալած ժամանակի հայ անվանի մտավորականների` Մոմիկ ճարտարապետի, Ներսես Մշեցու, Եսայի Նշեցու, Հովհաննես Օրբելու, Հովհաննես Որոտնեցու և այլոց կենսագրության հիշարժան դրվագներին:

LECTURE DEVOTED TO THE RESERVATION OF MONUMENTS IN THE MILITARY UNIVERSITY AFTER V. SARGSYAN
Within the framework of “Army-education-culture” project “Protection service” NCSO periodically implements cultural events in different military units of the republic. The division of the popularization, marketing and usage of cultural values and the authorities of NCSO visited the military university after Vazgen Sargsyan.
Doctor-professor of historical sciences, the secretary-scientist of NCSO Ashot Piliposyan read a lecture for the students and lecturers. The theme was “Armenia’s historical-cultural heritage”. He talked about the implemented works in the field of monument preservation and popularization. The co-leader of the Armenian-Polish expedition introduced the excavations carried out in the territories of Metsamor and other monuments, detailing about interesting finds.
Students in their turn gave questions concerning the reservation of monuments to NCSO’s representatives.
“The reservation of monuments, caring attitude towards our cultural heritage is the debt of each of us. Monuments are the unique “passports” of our history and past. I’m sure that the protectors of our country, future officers are the best protectors of our culture”, mentioned A. Piliposyan.
“The students of the military institute carry out sanitary cleanings  in the monument territories near the university. These kind of initiatives are taken for enriching your knowledge. We must love and recognize our culture and transfer our rich heritage to the future generations”, mentioned Armen Ghahramanyan, the chief of the university.
In NCSO’s deputy director Syuzanna Sargsyan’s words the organization is ready to meet with the students more often within the framework of different cultural projects. She invited the lecturers and students of the university to the exhibition in “Zvartnoc” devoted to the 300 -year anniversary of Mkhitaryan Congregation in Venice, where 15 books published by the initiative of Mkhitaryans, and other materials given by the Mkhitaryan Congregation that  functions in Yerevan will be presented.
“Gladzor university” documentary film about medieval Armenian cultural, religious, public-political, philosophical center  was also screened for them.
Students  got acquainted with the biographies of the students who got educated here: architect Momik, Nerses Msheci, Esayi Nsheci, Hovhannes Orbeli, Hovhannes Vorotneci and other.