«Սարգիս Մուրադյան» ցուցասրահում ներկայացվել է գեղանկարիչ, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանի նոր նախագիծը։ Այն կրում է Մարտակերտի շրջանի Մատաղիսի դիրքերից մեկի անունը, որտեղ թեժ մարտեր էին ընթացել: Նրանք, ովքեր գոնե մեկ անգամ եղել են սահմանի այդ հատվածում, լավ գիտեն, որ այս դիրքերում պատերազմի մասին մտածելու, այն վերլուծելու կամ գնահատելու ժամանակ չկա. կա միայն արագ գործելու հստակ գիտակցում։ 2016թ.-ի ապրիլին հենց այդ դիրքերի մարտական գործողությունների մասնակից կամավորներից է Աշոտ Ավագյանը։
«Այդ օրերին որոշեցի դիրքերում կռվող Սիսիանի տղերքի վերաբերմունքն իմանալ, քանի որ նստելու երկար-բարակ խոսելու ժամանակ չկար: Մարտակերտից ստվարաթղթի կտորներ բերեցի ու կախեցի դիրքերում և տղաներն այդ օրերի իրենց վերաբերմունքը, կարծիքը, զգացածը, մտահոգությունն ու ոգևորությունը հանձնել էին այդ թղթին։ Ցուցադրության մեջ ընդգրկվել է այն, ինչը ենթակա է հրապարակման», -իր խոսքում ասել է Ա. Ավագյանը։
Ցուցադրությանը ներկայացված են հեղիանկի գեղանկարչական աշխատանքներ, դիրքերում արված լուսանկարներ, մարտական գործողությունների մասին վկայող զինվորական մեքենաների վնասված հատվածներ և այլ իրեր։
Ցուցադրությունը համադրող երիտասարդ Էլլա Կանեգարյանն աշխատել է սահմանի այդ հատվածում կատարվածը դասավորել և ներկայացնել այնպես, ինչպես եղել է` նյութին հնարավորինս քիչ միջամտությամբ։

В выставочном зале “Саргис Мурадян” представлен новый проект художника Ашота Авагяна, заведующего историко-культурного музея-заповедника “Зорац карер”, филиала ГНО “Служба охраны памятников”. Проект назван именем одной из позиций Матагиса (Арцах, Мартакертский р-н), где велись жаркие бои. Те, кто лишь раз были на этом участке боев, хорошо знают, что на этих позициях нет времени думать о войне, анализировать или оценивать ее, а есть лишь осознание того, что нужно четко и быстро действовать. В апреле 2016 г. именно на этих позициях в качестве добровольца участвовал в оборонительных боях Ашот Авагян.
“В эти дни решил узнать отношение участвовавших в боях парней из Сисиана на позициях, поскольку нет времени на посиделки. Из Мартакерта привез куски картона и повесил на позициях, чтобы парни могли выразить на бумаге свое отношение, мнение, чувства, озабоченность и воодушевление. В экспозиции представлено то, что подлежит обнародованию”, – в своем слове сказал А.Авагян.
На выставке представлены художественные работы автора, сделанные на позициях фотографии, обломки поврежденной в процессе боев военной техники и другие предметы.
Юная Элла Канегарян постаралась расположить и представить в экспозиции происшедшие на этом участке границы события как можно правдивее, по возможности не затрагивая материал.