«Սարգիս Մուրադյան» ցուցասրահում ներկայացվել է գեղանկարիչ, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանի նոր նախագիծը։ Այն կրում է Մարտակերտի շրջանի Մատաղիսի դիրքերից մեկի անունը, որտեղ թեժ մարտեր էին ընթացել: Նրանք, ովքեր գոնե մեկ անգամ եղել են սահմանի այդ հատվածում, լավ գիտեն, որ այս դիրքերում պատերազմի մասին մտածելու, այն վերլուծելու կամ գնահատելու ժամանակ չկա. կա միայն արագ գործելու հստակ գիտակցում։ 2016թ.-ի ապրիլին հենց այդ դիրքերի մարտական գործողությունների մասնակից կամավորներից է Աշոտ Ավագյանը։
«Այդ օրերին որոշեցի դիրքերում կռվող Սիսիանի տղերքի վերաբերմունքն իմանալ, քանի որ նստելու երկար-բարակ խոսելու ժամանակ չկար: Մարտակերտից ստվարաթղթի կտորներ բերեցի ու կախեցի դիրքերում և տղաներն այդ օրերի իրենց վերաբերմունքը, կարծիքը, զգացածը, մտահոգությունն ու ոգևորությունը հանձնել էին այդ թղթին։ Ցուցադրության մեջ ընդգրկվել է այն, ինչը ենթակա է հրապարակման», -իր խոսքում ասել է Ա. Ավագյանը։
Ցուցադրությանը ներկայացված են հեղիանկի գեղանկարչական աշխատանքներ, դիրքերում արված լուսանկարներ, մարտական գործողությունների մասին վկայող զինվորական մեքենաների վնասված հատվածներ և այլ իրեր։
Ցուցադրությունը համադրող երիտասարդ Էլլա Կանեգարյանն աշխատել է սահմանի այդ հատվածում կատարվածը դասավորել և ներկայացնել այնպես, ինչպես եղել է` նյութին հնարավորինս քիչ միջամտությամբ։

In “Sargis Muradyan” exhibition hall the head of NCSO’s “Zorac qarer” historical-cultural museum-reserve Ashot Avagyan presented his new project. It bears the name of one of the posts of Mataghis in Martakert region, where heated battles took place. Those who have at least once been in that part of the border know that in these posts there is no time for analyzing or evaluating the situation, there is only a clear realization of quick actions. Ashot Avagyan is one of the volunteers of those fighting actions in April 2016.
“During those days I decided to know the attitude of the boys fighting in Sisian’s posts, as there was no time for long conversations. I brought pieces of paper from Martakert, hung them in the posts and the boys wrote on them about their emotions, feelings, opinions. Anything that is subject to publication is included in the exhibition”, mentioned A. Avagyan in his speech.
The works of the painter, photos taken in the posts, damaged parts of military vehicles and other objects have been presented in the exhibition.
Ella Kanegaryan who systematized the exhibition worked in that part of the border, arranged and presented everything the way it had been, without much interference.