ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է ԿՈՏԱՅՔԻ ՄԱՐԶԻ ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԳԱՆՁԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄՐՑՈՒՅԹ
«Պահպանության  ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի  մշակութային  արժեքների  հանրահռչակման, օգտագործման  և  մարքեթինգի  բաժնի և  ՊՄՊ  Կոտայքի  մարզային  ծառայության նախաձեռնությամբ Աբովյան քաղաքի  Խաչատուր Աբովյանի  անվան  թիվ 1 ավագ  դպրոցի հետ համատեղ անցկացվել է «Բացահայտենք մարզի  պատմամշակութային  գանձերը»  խորագրով  ինտելեկտուալ  մրցույթ։ Դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտներից կազմված «Ավրորա» և  «Նաիրի»  թիմերի  միջև մրցույթն անցկացվել է  լեփ  լեցուն դահլիճում. ներկա են եղել դպրոցի աշակերտներ, մանկավարժներ։ Երկու փուլով անցկացված մրցույթ-վիկտորինային ներկայացված  է եղել  50  հարցաշար,  բուռն պայքարի արդյունքում փոքր առավելությամբ հաղթել է «Նաիրի»  թիմը:
Մասնակից  թիմերին  ողջունել և շնորհավորել է դպրոցի  տնօրեն  Մետաքսյա  Բաբայանը,  ՊՄՊ  մարզային ծառայության գիտաշխատող  Ա.  Սեդրակյանը: Մրցույթի դադարներին ելույթ են ունեցել դպրոցի շնորհալի  երեխաները։
ՊՄՊ  ծառայության  պետ  Կամո  Հակոբյանը  Խ.Աբովյանի անվան թիվ 1 դպրոցի հետ երկար  տարիների  համագործակցության, ինչպես նաև արդյունավետ  կազմակերպված  միջոցառման  համար  ՊՈԱԿ-ի  պատվոգիր է հանձնել  կրթօջախին,  իսկ տնօրենին և մասնակից թիմերին՝ շնորհակալագրեր։ Թիմերի  ղեկավարները ստացել են  Մեծամորի  հնավայրի պեղումների, Գառնի  հեթանոսական  տաճարի  մասին պատմող բրոշյուրներ,  «Պահպանության  ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի  և մասնաճյուղերի  գործունեության   վերաբերյալ   ծալաթերթիկներ:
Ավարտին  կողմերը  պայմանավորվածություն են ձեռք  բերել  շարունակել  համագործակցությունը  և  երիտասարդ  սերնդին  հաճախակի  ընդգրկել  մշակութային  արժեքների  հանրահռչակմանն,  իրազեկմանն   ու  պահպանությանն  ուղղված  միջոցառումներին:

КОНКУРС, ПОСВЯЩЕННЫЙ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОМУ НАСЛЕДИЮ МАРЗА КОТАЙК
По инициативе отдела популяризации, использования и маркетинга культурного наследия ГНО “Служба охраны памятников” и региональной службы ОИС марза Котайк в городе Абовян совместно со старшей школой N 1 им. Хачатура Абовяна был проведен интеллектуальный конкурс на тему ”Познакомимся с историко-культурными сокровищами марза”. Конкурс между двумя командами старшеклассников – “Аврора” и “Наири”, прошел в зале, переполненном школьниками и их преподавателями. Конкурс-викторина проводился в два этапа, участникам  были предложены 50 вопросов. В результате бурной борьбы с небольшим преимуществом вперед вышла команда “Наири”.
Участников конкурса приветствовали и поздравили директор школы Метаксия Бабаян, научный сотрудник  региональной службы ОИС А. Седракян. В перерывах выступили и другие одаренные школьники.
Начальник региональной службы ОИС Камо Акопян за долгие годы сотрудничества и плодотворно проведенное мероприятие вручил  старшей школе N 1 им. Хачатура Абовяна  Почетную грамоту ГНО, а директору школы и командам участников  – Благодарность.
Руководители команд получили брошюры, повествующие о языческом храме Гарни и раскопках древнего поселения Мецамор, буклеты, рассказывающие о деятельности ГНО “Служба охраны памятников” и его филиалов.
По окончании мероприятия была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества и привлечении молодого поколения к мероприятиям в области охраны и популяризации культурных ценностей.