Ի կատարումն ՀՀ Մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի` «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենությանը օրեր առաջ տրված հանձնարարականի, կազմակերպության ՊՄՊ մարզային ծառայությունների, մասնաճյուղ արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների աշխատակիցները կամավորների հետ միասին ձեռնամուխ են եղել հուշարձանների պատերին, տանիքներին ու գմբեթներին աճած բուսածածկի հատուկ եղանակով մաքրմանը: Մասնավորապես` Շիրակի մարզային ծառայությունը Անիպեմզա համայնքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների, մանկավարժների, Գյումրիի թիվ Ն զորամասի ժամկետային զինծառայողների, համայնքի բնակիչների ու այլ կամավորների հետ միասին, պահպանելով հուշարձանի անխաթարությունը, համապատասխան աշխատանքներ է իրականացրել բուսածածկույթով հարուստ` 5-րդ դարով թվագրվող Անիպեմզա համայնքի Երերույքի Տաճարի և Գուսանագյուղ համայնքում գտնվող ԵԱԶ, Հայրենյաց համայնքի Եկեղեցի «Կարմիր վանք», Բենիամին համայնքի ԵԱԶ, Հառիճ համայնքում գտնվող` Մատուռ /12-13դդ /, Խաչքար Միսակ Ճգնավորի, Տապանաքար Երեմիա երաժիշտի, Եկեղեցի Սբ. Հարություն հուշարձանների տարածքներից:
Մինչ աշխատանքները սկսելը` մարզային ծառայության պատասխանատուները կամավորական խմբերին անվտանգության վերաբերյալ անհարժեշտ հրահանգավորումներ են տվել:
Բուսածածկույթի հեռացման աշխատանքներից առաջ և հետո մարզային ծառայության աշխատակիցներն արձանագրել են հուշարձանների վիճակը: Նրանք դպրոցականներին նաև անհրաժեշտ տեղեկատվություն են տվել վերոնշյալ հուշարձանների մասին: Հուշարձանների մասին իրենց գիտելիքները հարստացրել են նաև ժամկետային զինծառայողները: Նրանց համար հուշարձանների պահպանությանը վերաբերող ճանաչողական բաց դաս է անցկացրել մարզային ծառայության պետը` անդրադառնալով հատկապես դրանց նկատմամբ հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքին ու անխաթար պահպանությանը: Նա կարևորել է յուրաքանչյուրի ակտիվ մասնակցությունն ու համոզմունք հայտնել, որ այդ աշխատանքները շարունակական բնույթ կկրեն:
Մեր սահմանների անվտանգության երաշխավորները` զինծառայողները, նաև մշակութային ժառանգության պահապաններն են: Փաստն ապացուցելու կարիք չունի, քանի որ վերջինները մշտապես ակտիվ մասնակցում են հուշարձանների տարածքներում իրականացվող մաքրման, բարեկարգման աշխատանքներին: Նրանց աջակցութամբ ու մասնակցությամբ Գյումրի քաղաքի ուղղափառ Եկեղեցու տարածքից հեռացվել է բուսածածկույթը:
Եղանակային անբարենպաստ պայմանները` տեղացած առաջին ձյունը, չի խանգարել Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցներին ևս բուսածածկույթից մաքրելու մարզի Ամբերդ, Ուշի համայնքում գտնվող Եկեղեցի ս. Աստվածածին, Տեղեր համայնքի` Վանական համալիր Տեղեր, Կարբի համայնքի` 11-13-րդ դարերով թվագրվող Եկեղեցի (Սողոյենց ժամ` ըստ տեղացիների անվանման), Ուջանի` Մատուռ ու ևս հինգ այլ հուշարձանները:

EIGHT MONUMENTS IN SHIRAK REGION AND 10 MONUMENTS IN ARAGATSOTN HAVE BEEN CLEANED FROM VEGETATION
According to RA’s minister of culture Armen Amiryan’s recommendation given a few days ago, employees of NCSO’s regional services, museum-reserves and reserves together with volunteers undertook the cleaning of vegetation from the roofs, dooms and walls of monuments. Particularly Shirak’s regional service together with Anipemza community’s secondary school pupils, teachers, Gyumri’s N military unit’s servicemen, community residents and other  volunteers keeping the monument undamaged implemented appropriate sanitary cleanings in the monument territories of Anipemza community’s Ereruyq temple and EAZ in Gusanagyugh community, “Karmir vanq”, Beniamin community’s EAZ, Harich community’s chapel dated to 12-13 centuries, St. Harutyun church.
Before starting the work the volunteer groups got necessary indications about security.
Before and after cleaning monument territories from vegetation, employees of regional service minuted the condition of monuments. They gave necessary information to pupils about the above mentioned monuments. Servicemen also enriched their knowledge about the monuments. The head of the regional service held a cognitive lesson concerning the reservation of monuments. He highlighted the importance of the participation of each and expressed conviction that this kind of works will be continuing.
Soldiers, the warrantors of the security of our borders are also the protectors of our cultural heritage. The fact does not need to be proved as they always take part in the sanitary cleanings in monument territories.  With their support and participation the vegetation in the territory of Gyumri’s orthodox church was cleaned.
The employees of the regional service and volunteer groups carried out appropriate works in other monument territories of the region as well.
The unfavourable weather conditions didn’t hinder employees of Aragatsotn regional service to clean the region’s Amberd, Ushi community’s St. Astvatsatin church, Tegher community’s Tegher monastic complex, Karbi community’s church dating back to 13th century , Ujan’s chapel and other 5 monuments.