ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը Մեղրիի 19-րդ դարի կենցաղին վերաբերող բաց դաս է անցկացրել Մեղրու թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի 6-րդ դասարանի աշակերտների համար։ Նա անդրադարձել է այդ ժամանակաշրջանում Մեղրիում զարգացած արհեստներին, մասնավորապես` բնակելի տների ժողովրդական ճարտարապետությանը, փայտարվեստին։
Ն․ Հայրապետյանը մանրամասն խոսել է նաև այդ տարածաշրջանի բնակչության հյուընկալության մշակույթի մասին։ Պատանիները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու նշանավոր մեղրեցիներ Փարամազի, Էդվարդ Աղայանի, Խաչատուր Մալումյանի, հոգևոր հովիվ Վահան Տեր-Գրիգորյանի հայրենանվեր գործունեությանը։ Բաց դասը զուգորդվել է 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին տարածաշրջանում կիրառված կենցաղային իրերի ցուցադրությամբ։ Ի դեպ` Ն․ Հայրապետյանը դպրոցականներին պատմել է, որ 1901թ.-ին հենց Մեղրիում է հիմնադրվել Հայաստանի առաջին սպառողական կոոպերացիան։
Բաց դասին ներկա են եղել նաև դպրոցի մանկավարժները, որոնք կարևորել են նմանօրինակ հանդիպումների ճանաչողական նշանակությունը։

Заместитель начальника региональной службы ОИС Сюника Наира Айрапетян провела открытый урок для учащихся 6-го класса средней школы #2 г. Мегри относительно быта Мегри 19-го века. Она рассказала о ремеслах, развитых в этот период в Мегри, в частности, о народной архитектуре жилых домов и резьбе по дереву.
Н. Айрапетян также подробно поговорила о культуре гостеприимства населения региона. Учащиеся имели возможность ознакомится с патриотической деятельностью выдающихся мехрийцев Фармазяна, Эдварда Агаяна, Хачатура Малумяна и духовного лидера Ваана Тер-Григоряна. Открытый урок сопровождался выставкой предметов быта, которые применялись в регионе в конце 19-го и начала 20-го века. Кстати,  Н. Айрапетян рассказала учащимся, что в 1901 году именно в Мегри был основан первый потребительский кооператив Армении.
На открытом уроке также присутствовали школьные учителя, которые отметили познавательное значение подобных встреч.