ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ բաց դաս է անցկացվել Մեղրիում տեղակայված ռուսական զորամասի միջնակարգ դպրոցում: Մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը դասի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացրել է Մեղրիի մշակութային ժառանգությունը, բնակավայրի ճարտարապետական կառուցվածքը:
Աշակերտները մեծ հետաքրքրությամբ հարցեր են տվել Մեղրու բերդի վերաբերյալ։ Նրանց խնդրանքով Նաիրա Հայրապետյանը պատմական փոքրիկ ակնարկ է կատարել ու անդրադարձել 1813 թ. ռուս զորավար Կոտլյարևսկու կողմից Մեղրին պարսիկներից ազատագրելու ռազմական գործողություններին, խոսել ռուսական 400 հոգանոց զորաջոկատի քաջագործությունների մասին, թե ինչպես են նրանք արիաբար կռվել Մեղրու բերդի տիրակալ Մահմադ խանի 2000-ի հասնող զորքի դեմ: Ն․ Հայրապետյանն անդրադարձել է նաև Մեղրու բերդի ռազմապաշտպանական նշանակությանն ու կառուցվածքին:
Բաց դասի նպատակը ոչ միայն հուշարձանների հանրահռչակումն է, այլև հայ-ռուսական հարաբերություններում մեղրեցիների ունեցած դերակատարումը ներկայացնելը։

По инициативе региональной службы ОИС марза Сюник в средней русской школе, расположенной на территории российской военной части, был проведен открытый урок.
Зам. начальника региональной службы ОИС Наира Айрапетян рассказала присутствующим о культурном наследии Мегри, об архитектурных памятниках поселения.
Учащиеся с большим интересом выслушали ее и задали вопросы о крепости Мегри. По их просьбе Наира Айрапетян рассказала о русском военачальнике Котляревском, который в 1813 г. освободил Мегри от персидских захватчиков, храбрости русского отряда в 400 человек, который мужественно сражался с 2000-м войском Хана Махмуда, владельца крепости Мегри. Н. Айрапетян отметила и фортификационное значение крепости Мегри.
Целью открытого урока было не только ознакомление с памятниками региона, но и выражение роли мегринцев в русско-армянских отношениях.