ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ բաց դաս է անցկացվել Մեղրիում տեղակայված ռուսական զորամասի միջնակարգ դպրոցում: Մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը դասի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացրել է Մեղրիի մշակութային ժառանգությունը, բնակավայրի ճարտարապետական կառուցվածքը:
Աշակերտները մեծ հետաքրքրությամբ հարցեր են տվել Մեղրու բերդի վերաբերյալ։ Նրանց խնդրանքով Նաիրա Հայրապետյանը պատմական փոքրիկ ակնարկ է կատարել ու անդրադարձել 1813 թ. ռուս զորավար Կոտլյարևսկու կողմից Մեղրին պարսիկներից ազատագրելու ռազմական գործողություններին, խոսել ռուսական 400 հոգանոց զորաջոկատի քաջագործությունների մասին, թե ինչպես են նրանք արիաբար կռվել Մեղրու բերդի տիրակալ Մահմադ խանի 2000-ի հասնող զորքի դեմ: Ն․ Հայրապետյանն անդրադարձել է նաև Մեղրու բերդի ռազմապաշտպանական նշանակությանն ու կառուցվածքին:
Բաց դասի նպատակը ոչ միայն հուշարձանների հանրահռչակումն է, այլև հայ-ռուսական հարաբերություններում մեղրեցիների ունեցած դերակատարումը ներկայացնելը։

By the initiative of NCSO’s Syuniq’s regional service an open class was held in the Russian secondary school of Meghri. The deputy head of regional service Naira Hayrapetyan introduced the cultural heritage of Meghri, the architectural structure of the residence.
Pupils gave interesting questions about the fortress of Meghri. They asked Naira Hayrapetyan to tell about the military actions taken for the liberation of Meghri from the Persians by Russian military leader Kotlyarevski in 1813. She detailed about Russian military detachment’s exploitations, how they fought against Mahmad khan’s forces. She also mentioned about the significance and structure of the fortress of Meghri.
The purpose of the open class was not only the popularization of monuments but also the introduction of the role of the people of Meghri in Armenian-Russian relations.