«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանի նախաձեռնությամբ Արենիի միջնակարգ դպրոցի 6-րդ դասարանի աշակերտների համար անցկացվել է «Օրբելյանները և նրանց թողած մշակութային արժեքները» թեմայով բաց դաս: Նա անդրադարձել է Վայոց ձորում Օրբելյանների հաստատվելուն, նրանց ծավալած աշխարհիկ և հոգևոր գործունեությանը ։
«Սմբատ Օրբելյանին հաջողվում է ընդարձակել երկրի վարչական տիրույթները, վերակառուցել շատ ավերված եկեղեցիներ (Տաթևի վանքը, Նորավանքի ժամատունը և այլն), նրա շնորհիվ եկեղեցիները ազատվում են հարկերից: Ստեփանոս Օրբելյանին հաջողվում է հոր՝ Տարսայիճի օգնությամբ միավորել Տաթևի և Նորավանքի աթոռները՝ Սյունյաց հոգևոր կենտրոն դարձնելով Նորավանքը: Նրա պատվերով և հովանավորությամբ ճարտարապետ Մոմիկը Տաթևում կառուցում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին: Ստ. Օրբելյանը ոչ միայն եկեղեցական գործիչ էր, այլև աստվածաբան, պատմիչ, բանաստեղծ»,- Իր խոսքում նշել է Շաքե Ղարախանյանը։
Վայոց ձորում Օրբելյանների թողած ճարտարապետական ժառանգությունից նա առանձնացրել է Նորավանքի Սուրբ Կարապետ եկեղեցին, նրա գավիթը, Սուրբ Գրիգոր դամբարան-եկեղեցին, որտեղ հետագայում տեղափոխվել է Սմբատ Օրբելյանի աճյունը, Սուրբ Աստվածածին (Բուրթելաշեն) եկեղեցին, Արենիում կառուցված Սուրբ Աստվածածինը, Սելիմի քարավանատունը և խոսել դրանց հոգևոր, մշակութային ու ճարտարապետական նշանակության մասին։
«Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչը պատանիներին ներկայացրել է նաև Տարսայիճ Օրբելյանի նստավայրը Եղեգիսից Արփա գյուղ տեղափոխելու վերաբերյալ հետաքրքիր մնարամասներ, խոսել Արփա գետի վրա 13-րդ դարում Տ․ Օրբելյանի կառուցած եռաթռիչք կամրջի մասին, որն այսօր, ցավոք, չի պահպանվել։
Բաց դասի ավարտին Շաքե Ղարախանյանը դպրոցականների հետ հարց ու պատասխանի միջոցով պարզել է, որ պատանիները բավականին տեղեկացված են հայրենի բնակավայրի պատմամշակութային ժառանգությունից, լավ գիտեն հատկապես Նորավանք վանական համալիրի, դրա ճարտարապետական ու պատմական նշանակության մասին։

По инициативе заведующей филиалом природно-исторического заповедника «Арпи» ГНО «Служба охраны памятников» Шаке Караханян, для учащихся 6-го класса средней школы Арени был проведен открытый урок под названием «Орбеляны и оставленные ими культурные ценности». Она рассказала об утверждении Орбелянов в Вайоц Дзоре, их светской и духовной деятельности.
«Смбату Орбеляну удалось расширить административные владения страны, реконструировать многие разрушенные церкви (Татевский монастырь, часовню Нораванка и др.). Благодаря ему, церкви освободились от налогов. Степаносу Орбеляну удалось с помощью оца, Тарсаича, объединить кафедры Татева и Нораванка, превратить Нораванк в духовный центр Сюника. По его заказу и поддержке, архитектор Момик построил в Татеве церковь Сурб Григор Лусаворич. Ст. Орбелян был не только религиозным деятелем, но и богословом, историком, поэтом», – отметила в своем выступлении Шаке Караханян.
Из архитектурного наследия, оставленного Орбелянами в Вайоц Дзоре, она выделила церковь Сурб Карапет Нораванка, ее гавит-притвор, церковь-мавзолей Сурб Григор (куда впоследствии были перевезены останки Смбата Орбеляна), церковь Сурб Аствацацин (Бурталашен), Сурб Аствацацин, построенный в Арени, караван-сарай Селима (Сулеймана) и рассказала об их духовном, культурном и архитектурном значении.
Заведующая филиалом природно-исторического заповедника «Арпи» также представила интересные подробности относительно перенесении резиденции Тарсаича Орбеляна из Ехегиса в деревню Арпа и рассказала о трехпролетном мосте, построенном Т. Орбеляном в 13 веке на реке Арпа, который, к сожалению, не сохранился.
К концу открытого урока, с помощью вопросов и ответов, Шаке Караханян выяснила, что молодежь хорошо осведомлена об историко-культурном наследии родного поселения, а особенно хорошо знает о монастырском комплексе Нораванк, его архитектурном и историческом значении.