«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի միջև ձևավորված գործակցությունը զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում: Վարշավայում ստորագրվել է 2018-2022 թթ. գործակցության համաձայնագիր, որը նախատեսում է գիտահետազոտական ու գիտագործնական աշխատանքներ Մեծամոր հնավայրի տարածքում, հնագիտական նյութերի քիմիական և ռադիոածխածնային անալիզների իրականացում արտերկրում, երիտասարդ կադրերի փոխանակում, որակավորում, համատեղ հրատարակությունների, գիտակրթական ծրագրերի իրականացում, նյութատեխնիկական բազայի համալրում, համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպում և այլն:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակը, Միջերկրածովյան հետազոտությունների լեհական կենտրոնի տնօրեն Տոմաշ Վալիշևսկին և «Պահպանության ծառայություն ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը: Համաձայնագրի ստորագրմանը ներկա էր Լեհաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը ողջույնի խոսքում կարևորելով հնագիտության բնագավառում մեծ փորձառություն ունեցող Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ինստիտուտի հետ հետագա գործակցությունը, համոզմունք է հայտնել, որ վստահությունը փոխադարձ է: Արա Թարվերդյանի փոխանցմամբ հետագա հարաբերություններին նոր ուժ հաղորդելը ձևավորված վստահելի գործակցության տրամաբանական պահանջն է:
«Կա համատեղ անցած ճանապարհ և աշխատանքի արդյունք: Վկան` շուրջ 30 գիտական հոդվածներն են, որոնք արժեքավոր հիմք կարող են հանդիսանալ բնագավառով հետաքրքրված այլ գիտնականների համար: Գործակցության շրջանակում իրականացվել են նաև միջոցառումներ, որոնցից հիշատակման են արժանի 2016 թ. Լեհաստանի Մռոգովո քաղաքի թանգարանում` Հայաստանի հնագիտությանը վերաբերող, ինչպես նաև Մեծամորում բացված` «Լեհական հնագիտությունը աշխարհում» և «Լեհերը Մետաքսի ճանապարհին» խորագրերով ցուցահանդեսները»,- ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
Հայկական պատվիրակության անդամների միջև աշխատանքի հստակ բաժանում էր կատարվել: Հեռանկարային զարգացման ծրագրի շրջանակում գիտակրթական ու միջազգային մշակութային կենտրոն ստեղծելու շուրջ բանակցություններ է վարել ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը: Նրա համոզմամբ մեծ հեռանկար ունեցող ու հավակնոտ ծրագրի շնորհիվ առավել արդյունավետ կկազմակերպվի կազմակերպության ազգագրության, պատմահնագիտության, թանգարանագիտության բաժինների աշխատանքը, կադրերի փոխանակում կիրականացվի:
«Լեհական հարուստ գիտամշակութային հարթակի միջոցով կարող ենք աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի ու Լեհաստանի հայ համայնքի մշակույթը»,-ասել է Կ. Փահլևանյանը:
2012 թ. ձևավորված գործակցությունը ամուր հիմքեր ունի: Հայ-լեհական արշավախումբը տարիներ շարունակ պեղումներ է իրականացնում Մեծամոր հնավայրի տարածքում: Հայկական պատվիրակության Վարշավա այցի հաջորդ օրը մեկնարկել է «Լեհերը Մերձավոր Արևելքում» խորագիրը կրող գիտաժողովը` նվիրված աշխարհի տարբեր հատվածներում (Լատինական Ամերիկա, Եգիպտոս, Թուրքիա, Լիբանան, Սաուդյան Արաբիա, Հայաստան) լեհ հնագետների կողմից իրականացվող պեղումներին: Ընդգրկուն ներկայացվել են հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախմբի աշխատանքները` Մեծամորում և Արտաշատում:
Արշավախմբի համանախագահ Աշոտ Փիլիպոսյանի զեկույցը նվիրված էր վերջին տարիներին Մեծամորի դամբարանադաշտում իրականացվող պեղումներին և մասնավորապես 19-րդ դամբարանից հայտնաբերված պարուրաձև չորս վերջույթներով ոսկե կախիկին:
«Նման կախիկները լայն տարածում են ունեցել միջերկրականի ավազանում, Միջագետքում, փոքր Ասիայում, իրանական սարահարթում մ.թ.ա. III-I հազարամյակում և հայաստանյան օրինակի հայտնաբերումը վկայում է արտադրական, առասպելաբանական և ծիսական այն ընդհանությունների մասին, որը նշված ժամանակաշրջանում կար ողջ Հին Մերձավոր Արևելքում», -իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղարը:
Միջազգային գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես են եկել նաև ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը և «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազ Զաքյանը:
Մասնավորապես Հ. Սիմոնյանը անդրադարձել է Մեծամորի քաղաքային թաղամասում հայտնաբերված մարդաբանական նյութերի ուսումնասիրությանը, խոսել վերջին 5 տարիներին հայ-լեհական արշավախմբի պեղումների ընթացքում Մեծամոր հնավայրի քաղաքային թաղամասի տարածքում հայտնաբերված թերի և ամբողջական` թվով 6 անհատների մարդաբանական նյութերի մասին: Ա. Զաքյանի ելույթը վերաբերել է դամբարանաբլուրների թվագրությանը: Առանձին խումբ հնագիտական առարկաների վերլուծությամբ և զուգահեռների ներկայացմամբ քննարկվել են Մեծամորի «արքայական» դամբարանաբլուրները, դրանց վերաօգտագործման խնդիրները:
Գիտաժողովի ընթացքում ելութներով հանդես են եկել հայ-լեհական արշավախմբի անդամներ` Մատեուշ Իսկրան, Քշիշտոֆ Յակուբյակը, հնագետներ` Քինգա Բիգորայան, Օտտո Բագին:

New horizons of cooperation are opened between “Protection service” NCSO and Warsaw university’s institute of archaeology. An agreement was signed in Warsaw which anticipates scientific and practical works in the territory of “Metsamor” site, implementation of chemical and radiocarbon dating of archaeological materials, qualification, organization of joint exhibitions, publications, scientific-educational projects and so on.
The agreement was signed between the director of the institute of archaeology professor Krzysztof Jakubiak, director of Polish center of Mediterranean archaeology Tomasz Waliszewski, and the director of “Protection service” NCSO Ara Tarverdyan. Edgar Ghazaryan, the ambassador to Armenia in Poland was also present at the signing of the agreement.
The director of “Protection service” NCSO highlighted in his speech the importance of the further cooperation with Warsaw university’s institute of archaeology assuring that the trust is mutual. In the words of Ara Tarverdyan the conveyance of new power to the further relations is the natural demand of already formed reliable cooperation.
“We have results of already implemented works. The evidence of which are the scientific articles which can be of significant value for the scientists interested in the field. Events have also been implemented within the framework of the cooperation among which the exhibitions concerning the archaeology of Armenia opened in Poland’s Mragowo city, as well as “Polish archaeology in the world” and “Polish on the Silk road” are worth mentioning”, added NCSO’s director.
Within the framework of the project NCSO’s deputy director Karen Pahlevanyan led negotiations for creating an international cultural center. He is sure that due to pretentious projects the work of the divisions of ethnography, archaeology and museology will be organized more efficiently.
“Through Polands’s rich scientific-educational platform we can present the culture of Armenia and Poland’s Armenian community”, added K. Pahlevanyan.
The cooperation formed in 2012 has firm basis. For years Armenian-Polish expedition group has implemented excavations in the territory of “Metsamor” site. On the next day of the visit to Warsaw the conference entitled “The Polish in Near East” began dedicated to the excavations implemented by Polish archaeologists in different parts of the world. The works of the Armenian-Polish expedition group were presented thoroughly.
The co chairman of the expedition group Ashot Piliposyan’s speech was dedicated to the excavations implemented in the territory of “Metsamor” site and especially golden leaks found from the 19th century’s mausoleum.
“Leaks like this were widely spread in the basin of Mediterranean, Minor Asia, Iranian tableland and the discovery of this example in Armenia is the evidence of ritual and mythical generalities which existed in the Ancient Middle East during that epoch”, mentioned NCSO’s scientist-secretary.
NCSO’s anthropologist Hasmik Simonyan and the director of “Metsamor” historical-cultural museum-reserve Artavazd Zaqyan also delivered speeches. H. Simonyan detailed about the research of anthropological materials found from Metsamor site, mentioning about 6 anthropological materials found during the excavations of Armenian-Polish expedition group.
The members of Armenian-Polish expedition group also delivered speeches.
Polish archaeologists will come to Yerevan after a few months, the excavations will restart in September.