«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության ու Հայաստանում «Փոքրիկ տուրիստ» ամառային ճամբարի տնօրենության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, Նաիրիի տարածաշրջանի Բուժական համայնքի հանգստյան տան տարածքում հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրություն է կազմակերպվել: Ներկայացվել են մարզի նշանավոր պատմական հուշարձանները, հուշաղբյուրները, արցախյան պատերազմում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարերը: ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը, տեղակալ` Արամայիս Սեդրակյանը հանգամանալից ներկայացրել են մարզի հուշարձանների պատմական նշանակությունը: Նրանք սիրով պատասխանել են դպրոցականների բազմաթիվ հարցադրումների:
Միջոցառմանը մասնակցել են 30-ից ավելի ճամբարականներ, որոնց խնդրանքով հուլիսի 20-ին համատեղ արշավ կանցկացվի դեպի Թեղենյաց վանական համալիր: Երեխաները կծանոթանան պատմական հուշարձաններին, նաև` տեղանքում կողմնորոշվելու հմտություններին, լեռնագնացության կազմակերպման սկզբունքներին, մասնակիցների անվտանգության խնդիրներին:

ВЫСТАВКА ДЛЯ УЧАСТНИКОВ ЛЕТНЕГО ЛАГЕРЯ
Согласно договоренности, достигнутой между региональной службой ОИС Котайка ГНО «Служба охраны памятников» и дирекцией летнего лагеря «Маленький турист» в Армении, на территории дом отдыха общины Бужакан Наирийского района была организована фотовыставка памятников. Были представлены наиболее популярные исторические памятники и памятники-родники марза, а также мемориальные доски памяти жертв Арцахской войны. Начальник региональной службы ОИС Котайка Камо Акопян, зам. Арамаис Седракян подробно рассказал об историческом значении памятников марза. Они также с удовольствием ответили на многочисленные вопросы школьников.
В мероприятии приняли участие более 30 участников  лагеря, по просьбе которых 20 июля будет проведен совместный поход в монастырский комплекс Техеняц. Дети ознакомятся с историческими памятниками, а также с навыками ориентировки на местности, принципами организации восхождений на горы и вопросами безопасности участников.