«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը, ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը, տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը և Արարատի մարզպետի օգնական Գևորգ Մանուկյանը, տեղակալի օգնական Աշոտ Վարդանյանը։
Հանդիպման նպատակը Արարատի մարզպետարան- ՊՈԱԿ գործունեության ուղիների քննարկումն է։ Արա Թարվերդյանը, խոսելով հուշարձանների պահպանության գործում կառույցի ու մարզային ծառայության ամենօրյա պատասխանատու աշխատանքի ու այդ ընթացքում հանդիպող տարաբնույթ խնդիրների մասին, կարևորել է մշակութային ժառանգության պահպանության գործում հուշարձանի պահապանի դերը։
«Որպես երիտասարդ և նոր մոտեցումներով առաջնորդվող մարզպետ, առաջարկում եմ զիվորագրվել այս մարզի պատմամշակութային ժառանգության պահպանության մեր ընդհանուր գործին։ Վստահ եմ, որ համատեղ ուժերով հնարավոր կլինի լուծել ոչ միայն պահպանության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ, այլև նպաստել մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը»,- ասել է Արա Թարվերդյանը։
Իր հերթին Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը նկատել է, որ մարզն իսկապես բազմաթիվ անելիքներ ունի զբոսաշրջության զարգացման գործում, ինչի համար հրաշալի խթան կարող է հանդիսանալ մարզի պատմամշակութային ժառանգությունը:
«Մեր մարզ այցելող զբոսաշրջիկին ներկայացվում է հիմնականում Խոր Վիրապի վանքը և վերջ: Մինչդեռ կուզեինք, որ մեր մշակութային ժառանգությունը, հուշարձանները այնպես ներկայացվեին, որպեսզի զբոսաշրջիկը բոլորը տեսնելու համար ավելի երկար մնար մեր մարզում, գիշերեր այստեղ ու հեռանար հարուստ տպավորություններով, որովհետև վստահ եմ, որ մարզում տեսնելու շատ բան կա», – ասել է Գ. Սարգսյանը:
Կարեն Փահլևանյանը մարզպետին տեղեկացրել է, որ ՊՈԱԿ-ի գործունեության կարևոր ուղղություններից է նաև հուշարձանների հանրահռչակման գործառույթը. «Ակնկալում ենք, որ ձեր անմիջական միջամտությամբ, հորդորով համայնքների ղեկավարները առանձնակի ուշադրություն կդարձնեն մարզի պատմամշակութային ժառանգությանն ու ավելի հոգատար կլինեն: Դա կնպաստի հուշարձանների պատշաճ պահպանությանը, ինչը կարծում եմ յուրաքանչյուրիս պատականությունն է՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոնից ու աշխատանքային պատասխանատվութունից»։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենն ու տեղակալը մարզպետի ուշադրությունն են հրավիրել համայնքների՝ մշակութային շերտ պարունակող հողհատկացումների խնդրի վրա։ Նրանք մարզպետին առաջարկել են համայնքների ղեկավարներին հորդորել ավելի ուշադրիր լինել հողհատկացումների ընթացքում և հետագա խնդիրներից խուսափելու համար Արարատի մարզի հողերի օգտագործման ժամանակավոր սխեմաների և դրանց անբաժան մասը կազմող հողաշինարարական գործի կազմման աշխատանքները համակարգող մշտական հանձնաժողովի կազմում ներգրավել նաև ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության աշխատակցի:
Կողմերն անդրադարձել են մարզում տեղի ունեցող իրավախախտումների ու գանձագողությունների դեպքերին, քննարկել դրանցից խուսափելու ուղիները։ Խոսել են նաև Քաղաքատեղի Արտաշատի հասարակական բաղնիքը զբոսաշրջիկներին հասանելի դարձնելու ուղիների մասին, անդրադարձել Դվինի արգելոց-թանգարան ստեղծելուն։ Արա Թարվերդյանն իր հերթին գործընկերային աջակցություն է առաջարկել՝ մարզի հուշարձանների վերաբերյալ բուկլետների կամ գիտական աշխատանքների պատրաստման ու տպագրության գործում:
Մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ ամեն ինչ կարվի ՊՈԱԿ-Արարատի մարզպետարան համագործակցությունը ամուր հիմքերի վրա դնելու համար:

Директор ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян провел рабочую встречу с губернатором Араратской области Гариком Саргсяном. На встрече также присутствовали заместитель директора ГНО Карен Пахлеванян, начальник региональной службы ОИС Арарата Роман Карапетян, заместитель начальника региональной службы Анаит Даллакян, помощник губернатора Араратской области Геворк Манукян и помощник заместителя Ашот Варданян.
Целью встречи было обсуждение путей сотрудничества ГНО-областная администрация Арарата. Говоря о каждодневной ответственной работе организации и региональной службы в деле охраны памятников и о возникающих в этот период различных проблемах, Ара Тарвердян подчеркнул роль хранителя памятников в деле сохранения культурного наследия.
«Как молодому губернатору, руководствующемуся новыми подходами, я предлагаю вам присоединится к нашему общему делу по сохранению историко-культурного наследия этой области. Я уверен, что совместными усилиями можно будет решить не только множество вопросов, связанных с охраной, но и содействовать развитию туризма в регионе», – отметил Ара Тарвердян.
В свою очередь, губернатор Араратской области Гарик Саркисян отметил, что в области многое ещё предстоит сделать в направлении развития туризма, стимулом для чего послужить историко-культурное наследие области.
«Туристу, посетившему нашу область, в основном посещают только крепость-монастырь Хор Вирап. В то время как мы хотели бы, чтобы наше культурное наследие и памятники были представлены таким образом, что, для того, чтобы увидеть все, турист остался в нашей области подольше, переночевал здесь и уехал с богатыми впечатлениями. Я уверен, что здесь можно увидеть многое», – сказал Г. Саргсян.
Карен Пахлеванян сообщил губернатору, что одним из важнейших направлений деятельности ГНО также является популяризация памятников: «Мы ожидаем, что с вашим посредничеством руководители общин начнут уделять особое внимание историко-культурному наследию области и будут более внимательны. Это будет способствовать надлежащей охране памятников, что, на мой взгляд, является обязанностью каждого из нас, независимо от занимаемой должности и профессиональных обязанностей». Директор и заместитель директора ГНО обратили внимание губернатора на вопрос выделения земельных участков, содержащих культурные слои. Они предложили губернатору призвать руководителей общин быть более внимательными в вопросе выделения земельных участков, а также, во избежание дальнейших проблем, включить в состав постоянного комитета по вопросам использования земель Араратской области одного сотрудника региональной службы ОИС Арарата.
Стороны коснулись случаев правонарушений и хищений, происходящих в области, а также обсудили способы их избежания. В ходе встречи была также обсуждена проблема доступности для туристов публичной бани в Арташате и затронут вопрос создания музея-заповедника «Двин». В свою очередь Ара Тарвердян предложил поддержку в деле подготовки и публикации буклетов или научных работ о памятниках области.
Губернатор области Гарик Саркисян заверил, что будет сделано все необходимое, чтобы еще больше укрепить сотрудничество ГНО-областная администрация Арарата.