ԱՆՑԱԿԱՑՎԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ԹԵՄԱՅՈՎ ՎԻԿՏՈՐԻՆԱ-ՄՐՑՈՒՅԹ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի, ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության համատեղ նախաձեռնությամբ Երևանի Գևորգ Չաուշի անվան թիվ 188 միջնակարգ  դպրոցում անցկացվել է «Մեր քաղաքի մշակութային հետքերով» խորագրով վիկտորինա-մրցույթ։
Մինչև  մեկնարկը  ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության պետ Վրեժ Հաջյանը դպորցականներին  ներկայացրել է «Հուշարձանների պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գործունեությունը, խոսել հուշարձանների պահպանության բարդ ու պատասխանատու առաքելությունից, անդրադարձել` Երևանի հուշարձանների առանձնահատկություններին։
Ութերորդ և իններոդ դասարանների աշակերտներից կազմված երեք թիմերի՝ «Երևան», «Էրիվան» և «Էրեբունի», միջև մրցույթն անցկացվել է չորս փուլով՝ «Թվերի լաբիրինթոս», «Ի՞նչ են պատմում մեզ ավանդապատումները», «Ո՞վ է, ի՞նչ է» և «Բլից հարցեր»։  Վիկտորինա-մրցույթի ընթացքում թիմերը պատասխանել են  Երևանի պատմությանը, հուշարձաններին և տարբեր ավանդապատումներին վերաբերող 69 հարցի, որոնց ճիշտ պատասխանելու համար նախապես պատրաստվելու հնարավորություն են ունեցել։
Վիտորինա-մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են եղել Երևանի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Վրեժ Հաջյանը, ՊՈԱԿ-ի մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի մասնագետ Էլմիրա Եսայանը , թիվ 188 դպրոցի տնօրեն Վարդիթեր Խաչատրյանը, տեղակալ Նարինե Բասոյանը։ Նրանք արձանագրել են, որ երեք թիմերն էլ բավականին ակտիվ են եղել և հիմնականում ճիշտ են պատասխանել հարցերին։ Սակայն առավել պատրաստված է եղել «Երևան» թիմը։
Մինչ ժյուրին կորոշեր թե  նրանցից ով է առավել  ճշգրիտ պատասխանել հարցերին,   դպրոցականները  հանդես  են  եկել  գեղարվեստական կատարումներով:
Բոլոր մասնակիցները ՊՈԱԿ-ից ստացել են հուշանվերներ՝  հուշարձանների վերաբերյալ գլուխկոտրուկներ, իսկ դպրոցը որպես նվեր ստացել է ՊՈԱԿ-ի տպագրած «Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու հարակից տարածքում գտնվող պատմամշակութային հուշարձանները», «Գորգերի և կարպետների հավաքածու»,  «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ցանկում ընդգրկված հայկական հուշարձանների կատալոգ»  գրքերը։

По совместной инициативе Отдела организации культурных мероприятий и маркетинга ГНО «Служба охраны памятников» и региональной службы ОИС Еревана, в Ереванской школе-интернате №188 имени Геворга Чауша был проведен конкурс-викторина под названием «По культурым следам нашего города».
Перед началом мероприятия начальник региональной службы ОИС Еревана Вреж Аджян представил школьникам деятельность ГНО «Служба охраны памятников», рассказал о сложной и ответственной миссии по охране памятников и коснулся особенностей памятников Еревана.
Конкурс между тремя командами («Ереван», «Эриван» и «Эребуни»), составленными из учеников 8-х и 9-х классов, был проведен в четыре этапа: «Лабиринт цифр», «О чем рассказывают нам народные предания?», ««Кто это?, что это?» и «Блиц-вопросы». В ходе конкурса-викторины команды отвечали на 69 вопросов, касающихся истории Еревана, памятников и различных традиций. Участникам была дана возможность заранее подготовиться к вопросам.
В состав жюри конкурса-викторины были приглашены начальник региональной службы ОИС Еревана Вреж Аджян, специалист Отдела организации культурных мероприятий и маркетинга ГНО Эльмира Есаян, директор школы № 188 Вардитер Хачатрян, заместитель Нарине Басоян. Они отметили, что все три команды были довольно активны и в основном правильно отвечали на вопросы. Тем не менее, наиболее подготовленной была команда «Ереван».
В то время как жюри решало, какая из команд дала наиболее полные и точные ответы на вопросы, школьники выступали с разными художественными исполнениями.
В конце мероприятия все участники получили сувениры от ГНО – головоломки о памятниках, а школа в качестве подарка получила опубликованные ГНО книги- каталоги «Историко-культурные памятники, расположенные на территории, прилегающей к стратегической автомагистрали «Север-Юг», «Коллекция ковров и карпетов», «Каталог армянских памятников, включенных в список мирового культурного наследия ЮНЕСКО».