Անցնող տարում Արցախի Հանրապետության մի շարք հուշարձանների տարածքներում հնագիտական արշավախմբերը աշխատանքներ են իրականացրել ու հետաքրքիր բացահայտումներ արել: Արցախի մեր գործընկերները խոստանում են գործակցությունը ամրապնդել ոչ միայն հնագիտության, այլև` հուշարձանների պահպանության ոլորտում: Հայկական երկրորդ հանրապետության ու համայն հայության պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը միասնական ջանքերով առավել արդյունավետ կիրականացվի: Փորձի փոխանակում, համատեղ միջոցառումների` ցուցադրությունների, գիտաժողովների իրականացում, կադրերի վերապատրաստում: Սրանք նախանշվող աշխատանքների ամենակարևոր ուղղություններն են:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Արա Թարվերդյանը Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Արմինե Հայրապետյանի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է կազմակերպության կառուցվածքը, գործառույթներն ու իրավասությունները, խոսել` անցնող տարում իրականացրած կարևոր ծրագրերի մասին:
Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարն էլ տեղեկացրել է, որ գործառույթները հիմնականում նույնն են: ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ 5 արգելոց ու 6 շրջանային ծառայություններ են: Արմինե Հայրապետյանի խոսքով կազմակերպության ֆոներում շուրջ 7000 առարկա է պահվում: Խոսելով հուշարձանների տարածքներ զբոսաշրջիկների այցելությունների մասին, տիկին Հայրապետյանը նշել է, որ նրանք հետաքրքրություն են ցուցաբերում Տիգրանակերտի թանգարանի նկատմամբ:
Արա Թարվերդյանը կարևորել է հուշարձանների պահպանության գործում միասնական ջանքերի ներդրումը, ճանաչողական այցերի անհրաժեշտությունը:
Զբոսաշրջության զարգացմանը խթանելու և տուրիստական ընկերությունների հետաքրքրությունն առավել ակտիվացնելու հարցում էլ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը պատրաստ է կիսվել սեփական փորձով ու համատեղ աշխատել:
«Շատ կարևոր է բովանդակալից ու հետաքրքիր տեղեկատվության փոխանցումը տուրիստներին, նաև` բուկլետների հրատարակումը», -իր խոսքում ասել է Ա. Թարվերդյանը, կարևորելով նաև արցախցի գործընկերների մասնակցությունը միջազգային ծրագրերին:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի փոխանցմամբ հուշարձանը` հատկապես արգելոց-թանգարանները պետք է հնարավորինս հասանելի դարձնել հասարակությանը` չսահամանափակվելով միայն այցելութուններով, այլ հնարավորություն տալով քաղաքացիներին ու կազմակերպություններին`պահպանելով հուշարձանի անխաթարությունը բարեխղճորեն օգտագործել հուշարձանի տարածքը:
Հանդիպման ընթացքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2019 թ. գարնանը Արցախի Հանրապետությունում գիտաժողով անցկացնել, կլինեն նաև` փորձի փոխանակմանը միտված հանդիպումներ: ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը նախատեսում է այցելել Արցախի հուշարձանների տարածքներ, արգելոց-թանգարաններ` տեղում քննարկել աշխատանքի ընթացքում ծագող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Արա Թարվերդյանը արցախցի գործընկերոջը նվիրել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հրատարակություններից մի քանիսը. «Ջուղա» հարյուրամյա ցեղասպանության վկան քառալեզու ալբոմը, «Գորգերի և Կարպետների հավաքածու»-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ցանկում ընդգրկված հայկական հուշարձանների, ինչպես նաև` «Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու հարակից տարածքում գտնվող պատմամշակութային հուշարձանների» կատալոգները:
Հրատարակություններն առայժմ գրախանութներում չկան, սակայն, գալիք տարի ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը նախատեսում է դրանք ներկայացնել Հայաստանի և Արցախի ընթերցողին:

ACTIVATION OF COOPERATION IN THE MONUMENTS PROTECTION SPHERE OF ARTSAKH AND ARMENIA
In the past year a number of interesting discoveries and archaeological excavations were implemented in a number of monument territories in the Republic of Artsakh. Our colleagues of Artsakh promise to strengthen the cooperation in the sphere of archaeology and monuments protection. The protection of Armenian historical-cultural heritage will be implemented more effectively with joint efforts. Exchange of experience, implementation of exhibitions, conferences, training of staff is planned. During the meeting of RA “Protection service” NCSO’s director Ara Tarverdyan with Artsakh Republic’s “Protection service” NCSO’s director Armine Hayrapetyan the structure, functions and authorities of the organization were presented, projects implemented last year were mentioned.
The director of Artsakh Republic Ministry of culture, youth affairs and tourism’s “Protection service” NCSO informed that the functions are much the same. There are 5 reserves and 6 regional services under the subordination of NCSO. About 7000 items are preserved in the funds of the organization. Talking about the visits to monument territories, Mr. Hayrapetyan mentioned that tourists are interested in Tigranakert museum.
Ara Tarverdyan highlighted the importance of joint efforts, and necessity of cognitive visits in monuments protection sphere.
What concerns the contribution of tourism development and activation of interest towards tourism agencies, “Protection service” NCSO is ready to share its experience and work jointly.
“It’s of great significance to transfer interesting and substantial information to tourists, also the publication of fliers”, said A. Tarverdyan. In the words of NCSO’s director the monument especially museum-reserves should become as available to public as possible not being limited only by visits, but also giving the citizens and organizations the opportunity to use the monument territory keeping it undamaged.
During the meeting a joint arrangement was made for holding a conference in spring, 2019 in Artsakh Republic, there will also be meetings organized for experience exchange.
NCSO’s directorate plans to visit monument territories of Artsakh, museum-reserves and discuss the problems caused during the work time.
By the end of the meeting Ara Tarverdyan gifted a number of NCSO’s publications to his colleague from Artsakh: “Jugha” album in 4 languages about the centennial genocide, “Rugs and carpets” collection, catalogues of Armenian monuments included in the world cultural list of UNESCO, as well as the historical-cultural monuments situated in the adjacent territory of  North-South freeway.
There aren’t any of the publications in bookstores yet but next year NCSO’s directorate plans to present them to the readers of Armenia and Artsakh.