Անցնող տարում Արցախի Հանրապետության մի շարք հուշարձանների տարածքներում հնագիտական արշավախմբերը աշխատանքներ են իրականացրել ու հետաքրքիր բացահայտումներ արել: Արցախի մեր գործընկերները խոստանում են գործակցությունը ամրապնդել ոչ միայն հնագիտության, այլև` հուշարձանների պահպանության ոլորտում: Հայկական երկրորդ հանրապետության ու համայն հայության պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը միասնական ջանքերով առավել արդյունավետ կիրականացվի: Փորձի փոխանակում, համատեղ միջոցառումների` ցուցադրությունների, գիտաժողովների իրականացում, կադրերի վերապատրաստում: Սրանք նախանշվող աշխատանքների ամենակարևոր ուղղություններն են:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Արա Թարվերդյանը Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Արմինե Հայրապետյանի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է կազմակերպության կառուցվածքը, գործառույթներն ու իրավասությունները, խոսել` անցնող տարում իրականացրած կարևոր ծրագրերի մասին:
Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարն էլ տեղեկացրել է, որ գործառույթները հիմնականում նույնն են: ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ 5 արգելոց ու 6 շրջանային ծառայություններ են: Արմինե Հայրապետյանի խոսքով կազմակերպության ֆոներում շուրջ 7000 առարկա է պահվում: Խոսելով հուշարձանների տարածքներ զբոսաշրջիկների այցելությունների մասին, տիկին Հայրապետյանը նշել է, որ նրանք հետաքրքրություն են ցուցաբերում Տիգրանակերտի թանգարանի նկատմամբ:
Արա Թարվերդյանը կարևորել է հուշարձանների պահպանության գործում միասնական ջանքերի ներդրումը, ճանաչողական այցերի անհրաժեշտությունը:
Զբոսաշրջության զարգացմանը խթանելու և տուրիստական ընկերությունների հետաքրքրությունն առավել ակտիվացնելու հարցում էլ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը պատրաստ է կիսվել սեփական փորձով ու համատեղ աշխատել:
«Շատ կարևոր է բովանդակալից ու հետաքրքիր տեղեկատվության փոխանցումը տուրիստներին, նաև` բուկլետների հրատարակումը», -իր խոսքում ասել է Ա. Թարվերդյանը, կարևորելով նաև արցախցի գործընկերների մասնակցությունը միջազգային ծրագրերին:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի փոխանցմամբ հուշարձանը` հատկապես արգելոց-թանգարանները պետք է հնարավորինս հասանելի դարձնել հասարակությանը` չսահամանափակվելով միայն այցելութուններով, այլ հնարավորություն տալով քաղաքացիներին ու կազմակերպություններին`պահպանելով հուշարձանի անխաթարությունը բարեխղճորեն օգտագործել հուշարձանի տարածքը:
Հանդիպման ընթացքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2019 թ. գարնանը Արցախի Հանրապետությունում գիտաժողով անցկացնել, կլինեն նաև` փորձի փոխանակմանը միտված հանդիպումներ: ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը նախատեսում է այցելել Արցախի հուշարձանների տարածքներ, արգելոց-թանգարաններ` տեղում քննարկել աշխատանքի ընթացքում ծագող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Արա Թարվերդյանը արցախցի գործընկերոջը նվիրել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հրատարակություններից մի քանիսը. «Ջուղա» հարյուրամյա ցեղասպանության վկան քառալեզու ալբոմը, «Գորգերի և Կարպետների հավաքածու»-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ցանկում ընդգրկված հայկական հուշարձանների, ինչպես նաև` «Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու հարակից տարածքում գտնվող պատմամշակութային հուշարձանների» կատալոգները:
Հրատարակություններն առայժմ գրախանութներում չկան, սակայն, գալիք տարի ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը նախատեսում է դրանք ներկայացնել Հայաստանի և Արցախի ընթերցողին:

В уходящем году на территориях ряда памятников Республики Арцах археологическими экспедициями были проведены соответствующие работы и сделаны интересные открытия. Наши коллеги из Арцаха обещают укрепить сотрудничество как в области археологии, так и охраны памятников. Благодаря совместным усилиям, охрана историко-культурного наследия второй Армянской республики и всех армян будет осуществляться наиболее эффективно. Обмен опытом, организации совместных мероприятий (выставки, конференции, обучение персонала, переподготовка кадров) – это самые важные направления запланированных работ. Во время встречи с руководителем ГНО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах Армине Айрапетян директор ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян представил структуру, функции и полномочия организации, рассказал о важных проектах, реализованных в прошлом году.
В свою очередь, руководитель же «Государственной службы охраны исторической среды» при Министерстве культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах отметила, что функции организаций в основном совпадают. В ведении ГНО находятся 5 заповедников и 6 региональных служб. По словам Армине Айрапетян, в фондах организации хранится около 7000 предметов. Говоря о посещении туристами территорий памятников, г-жа Айрапетян отметила, что наибольший интерес у них вызывает музей Тигранакерта.
Ара Тарвердян придал большое значение вложению совместных усилий в деле охраны памятников и необходимости познавательных визитов.
В вопросе же содействия развитию туризма и повышения интереса туристических компаний ГНО «Служба охраны памятников» выразила готовность поделиться своим опытом и работать совместно.
«Очень важна передача туристам содержательной и интересной информации, а также публикация буклетов», – сказал в своей речи А. Тарвердян, ответив также важность участия арцахских коллег в международных проектах.
По словам директора ГНО «Служба охраны памятников», памятники, особенно музеи-заповедники, должны быть максимально доступны для общества, не ограничиваясь только посещениями, но и давая возможность гражданам и организациям добросовестно пользоваться территориями памятников, сохраняя целостность памятника.
В ходе встречи была достигнута предварительная договоренность о проведении весной 2019 г. в Арцахе научной конференции, буду также проведены рабочие встречи с целью обмена опытом. Дирекция ГНО планирует посетить памятники и музеи-заповедники Арцаха и на месте обсудить вопросы, возникающие в ходе работы.
В концу встречи Ара Тарвердян подарил своему арцахскому коллеге несколько публикаций ГНО «Служба охраны памятников» – четырехязычный альбом  «Джуга – свидетель столетнего геноцида», «Коллекция ковров и карпетов», а также каталоги об армянских памятниках, включенных в мировой список культурного наследия ЮНЕСКО и «Историко-культурных памятниках, расположенных на прилегающей территории стратегической автомагистрали «Север-Юг».
В настоящее время в книжных магазинах нет этих публикаций, однако, в следующем году дирекция ГНО планирует представить их читателям Армении и Арцаха.