«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը շարունակում է զարգացնել մասնաճյուղերի ենթկառուցվածքները։ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում արդեն տեղադրվել է աշխատակիցների համար նախատեսված /մետաղական կոնստրուկցիայով հավաքված/ ժամանակավոր տաղավար, որն ունի աշխատասենյակ և սանհանգույց:
Հուշարձանի պահապանների աշխատանքը հատկապես դժվարանում է խստաշունչ ձմռանը: Աշխատանքային ողջ օրը նրանք ստիպված են լինում անկախ եղանակից անցկացնել բացօթյա տարածքում:
««Զորաց քարեր» պատմամշակութային արգելոցի և ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները պարտավոր են առավել զգոն և ուշադիր լինել հուշարձանի պահպանության հարցում: Ցանկացած փոքր իրավախախտման համար պատասխանատու կլինեն նախ և առաջ իրենք: Ճիշտ կազմակերպված աշխատանքի դեպքում չեն լինի նաև անհարկի շահարկումներ: Խոսքը` սոցիալական ցանցերում մի քանի ամսվա վաղեմության դեպքերը որպես նոր եղելություն հասարակությանը «հրամցնել»-ու մասին է: ՊՈԱԿ-ի ղեկավարության պահանջն է` առավելագույն ջանքներ ներդնել պատշաճ պահպանություն ապահովելու համար», -իր խոսքում ասել է «Պատմական միջավայրի պահապանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Հուշարձանի պահպանության նկատմաբ առավել զգոն լինելու պահանջով ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը «Զորաց քարեր» բնակատեղի» արգելոցի ու ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցների հետ հանդիպել էր դեռ երկու ամիս առաջ։ Հենց այդ ժամանակ էլ Ա. Թարվերդյանը խոստացել էր բարելավել հուշարձանների պահապանների աշխատանքային պայմանները:
Նույն օրը Սիսիան քաղաքի մասնավոր ձեռնարկություններից մեկի տարածքում կազմակերպության ղեկավարությունը ծանոթացել էր տաղավարների մի քանի տարբերակների:
Ի դեպ, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» արգելոցում գալիք տարի հավանաբար ներդրվի տոմսային տնտեսություն: Տաղավարը կծառայի նաև որպես տոմսավաճառի կրպակ:

THE WORKING CONDITIONS OF “ZORATS QARER” HISTORICAL-CULTURAL RESERVE WERE IMPROVED
“Protection service” NCSO continues to develop the infrastructures of branches. A modern pavilion has already been placed in the territory of “Zorats qarer” historical-cultural reserve, which has a cabinet and a bath house.
The work of monument keepers becomes more difficult especially in severe winters. During the whole working day they have to spend in open air territory despite the weather conditions.
The employees of “Zorats qarer” historical-cultural museum-reserve and NCSO’s regional service have to be more attentive and watchful towards monuments protection. For any small offense they will themselves be responsible for. No inappropriate speculations will be in case of well organized work. The speech is about prescribing monthly old cases as new ones to the public. The demand of NCSO is to invest maximum efforts in providing the monuments protection appropriately”, mentioned NCSO’s director Ara Tarverdyan.
NCSO’s directorate had met with the employees of Syunik regional service two month ago discussing the demands of being more attentive towards monuments protection. A. Tarverdyan had promised to improve the working conditions of monument keepers.
On the same day the organization’s directorate had familiarized with a number of pavilions in the territories of one of the private enterprises of Sisian city.