«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը շարունակում է զարգացնել մասնաճյուղերի ենթկառուցվածքները։ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում արդեն տեղադրվել է աշխատակիցների համար նախատեսված /մետաղական կոնստրուկցիայով հավաքված/ ժամանակավոր տաղավար, որն ունի աշխատասենյակ և սանհանգույց:
Հուշարձանի պահապանների աշխատանքը հատկապես դժվարանում է խստաշունչ ձմռանը: Աշխատանքային ողջ օրը նրանք ստիպված են լինում անկախ եղանակից անցկացնել բացօթյա տարածքում:
««Զորաց քարեր» պատմամշակութային արգելոցի և ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները պարտավոր են առավել զգոն և ուշադիր լինել հուշարձանի պահպանության հարցում: Ցանկացած փոքր իրավախախտման համար պատասխանատու կլինեն նախ և առաջ իրենք: Ճիշտ կազմակերպված աշխատանքի դեպքում չեն լինի նաև անհարկի շահարկումներ: Խոսքը` սոցիալական ցանցերում մի քանի ամսվա վաղեմության դեպքերը որպես նոր եղելություն հասարակությանը «հրամցնել»-ու մասին է: ՊՈԱԿ-ի ղեկավարության պահանջն է` առավելագույն ջանքներ ներդնել պատշաճ պահպանություն ապահովելու համար», -իր խոսքում ասել է «Պատմական միջավայրի պահապանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Հուշարձանի պահպանության նկատմաբ առավել զգոն լինելու պահանջով ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը «Զորաց քարեր» բնակատեղի» արգելոցի ու ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցների հետ հանդիպել էր դեռ երկու ամիս առաջ։ Հենց այդ ժամանակ էլ Ա. Թարվերդյանը խոստացել էր բարելավել հուշարձանների պահապանների աշխատանքային պայմանները:
Նույն օրը Սիսիան քաղաքի մասնավոր ձեռնարկություններից մեկի տարածքում կազմակերպության ղեկավարությունը ծանոթացել էր տաղավարների մի քանի տարբերակների:
Ի դեպ, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» արգելոցում գալիք տարի հավանաբար ներդրվի տոմսային տնտեսություն: Տաղավարը կծառայի նաև որպես տոմսավաճառի կրպակ:

УЛУЧШЕНЫ РАБОЧИЕ УСЛОВИЯ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО ЗАПОВЕДНИКА «ПОСЕЛЕНИЕ ЗОРАЦ КАРЕР»
ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» продолжает развивать инфраструктуру своих филиалов. На территории историко-культурного заповедника «Поселение Зорац Карер» уже установлен временный павильон (собранный из металлических конструкций), предназначенный для сотрудников заповедника, в котором имеется рабочая и ванная комната.
Работа хранителей памятников особенно усложняется в период суровой зимы. Весь рабочий день им приходится проводить на открытом воздухе, независимо от погодных условий.
Сотрудники историко-культурного заповедника «Зорац Карер» и региональной службы ОИС обязаны быть более бдительными и внимательными в вопросе охраны памятника. Ответственность за любые незначительные правонарушения, в первую очередь, будут нести именно они. При правильно организованной работе не будет и неуместных злоупотреблений. Речь идет о попытках преподнести в социальных сетях события нескольконедельной давности как «новые». Требование руководства ГНО – приложить максимальные усилия для обеспечения надлежащей охраны», – отметил в своей речи директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян.
С требованием быть более бдительным при охране памятника руководство ГНО встретилось с сотрудниками заповедника «Поселение Зорац Карер» и региональной службы ОИС Сюника еще два месяца назад. Именно тогда А. Тарвердян пообещал улучшить рабочие условия хранителей памятников.
В тот же день, на территории одного из частных предприятий в г. Сисиан, руководство организации ознакомилось с несколькими примерами павильонов.
Помимо этого, в следующем году в заповеднике «Поселение Зорац Карер», вероятно, будет введено билетное хозяйство. Павильон также будет служить в качестве билетной кассы.