ԶՎԱՐԹՆՈՑՈՒՄ ԿԲԱՑՎԻ ԳՈՒՐՈՍԻ ԳԵՂԱՆԿԱՐ ՈՒ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
Դեկտեմբերի 25-ին, ժամը 14: 00-ին  «Զվարթնոց»  պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում  կբացվի  ինքնուս  լուսանկարիչ,  ՀԽՍՀ վաստակավոր  նկարիչ  Գուրոսի  (Գուրգեն Պարոնյան)  գեղանկար  և լուսանկար  աշխատանքների  ցուցահանդեսը։
Գուրոսը  ծնվել  է  Գորիսում`  Մելիք  Օհանյանների  հայտնի գերդաստանում։  Քսաներկու  տարեկանից  զբաղվել  է  լուսանկարչությամբ` փաստագրել  հայրենի բնաշխարհի գողտրիկ  անկյունները,  ամենահետաքրքիր  ու  նվիրական պատկերները, գորիսեցիների,  քաղաքի կենցաղը, կասկադային ճարտարապետություն ունեցող գյուղերը:
Գուրոսի  հույզերն ու ապրումները յուրովի  են արտահայտվում նաև կերպարվեստում։  Նրա ստեղծագործություններում զգացվում է անսահման սեր ու նվիրվածություն  ծննդավայրին, բնությանը:
Լուսանկարչի` պատմական հուշարձաններին  նվիրված գեղանկար աշխատանքներից  քսանհինգը,  նաև՝  բնօրինակ ապակե սևանկարների մի զգալի մասը  (1988 թ.)  պահվում  է  «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ում։
Ցուցահանդեսին առաջին անգամ ներկայացվելու են պատմական հուշարձաններին նվիրված բարձրորակ կրկնօրինակներ՝ կատարված սևանկարներից և  քսանհինգ  գեղանկար  աշխատանք։
Հ. Գ. 1928-ին Գորիսում  Գուրոսը  բացել  է  գեղարվեստական լուսանկարչատուն, որը գործել է  մինչև 1932թ.։ 1933թ-ին ընտանիքով Գուրոսը  տեղափոխվել է Երևան։ Լուսանկարչի կյանքում շրջադարձային է եղել  ՀԽՍՀ  ժողովրդական  նկարիչ  Փանոս  Թերլեմեզյանի հետ հանդիպումը: Վարպետի միջնորդությամբ 1936թ. Գուրոսը  ուսանել է Լենինգրադի Գեղարվեստի ակադեմիայում (6 ամիս)։  Նույն տարում մասնակցել  է նաև  հանրապետական ցուցահանդեսների: 1945, 1958, 1968 թթ․ կազմակերպել  է անհատական ցուցահանդեսներ Երևանում, 1939, 1958 թթ․ Մոսկվայում մասնակցել  է  հայկական  արվեստի  տասնօրյակներին։

THE EXHIBITION OF GUROS’S PAINTING AND PHOTOS TO BE OPENED IN ZVARTNOTS
On December 25 /14:00/ the exhibition of photographer, ASSR honored artist Guros (Gurgen Paronyan) will be opened in “Zvartnots” historical-cultural museum-reserve.
Guros was born in Goris in the family of Melik Ohanyans.
Since 22 hestarting taking photos, documenting the most picturesque corners of his hometown’s nature, the most interesting and cherished images, the life of the city, villages of cascade architecture.
The emotions of Guros are expressed in his paintings in a unique way. In his works eternal love and dedication towards hometown and nature are felt.
25 of his paintings dedicated to historical monuments, also the most part of glass sketches is preserved in the “Protection service” NCSO.
Highly qualified duplicates dedicated to historical monuments will be presented for the first time.
P.S. in 1928 he opened an artistic photographer’s studio in Goris, which functioned till 1923. In 1933 Guros moved to Yerevan in 1933 with his family. The meeting with the honored artist Panos Terlemezyan was a turning point in the photographer’s life. In 1936 Guros studied in Leningrad’s academy of fine arts (6 months). In the same year he took part in the republican exhibitions. In 1945, 1958, 1968 he organized personal exhibitions, in 1939, 1958 took part in the ten days of Armenian art in Moscow.