ԶՎԱՐԹՆՈՑՈՒՄ ԿԲԱՑՎԻ ԳՈՒՐՈՍԻ ԳԵՂԱՆԿԱՐ ՈՒ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
Դեկտեմբերի 25-ին, ժամը 14: 00-ին  «Զվարթնոց»  պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում  կբացվի  ինքնուս  լուսանկարիչ,  ՀԽՍՀ վաստակավոր  նկարիչ  Գուրոսի  (Գուրգեն Պարոնյան)  գեղանկար  և լուսանկար  աշխատանքների  ցուցահանդեսը։
Գուրոսը  ծնվել  է  Գորիսում`  Մելիք  Օհանյանների  հայտնի գերդաստանում։  Քսաներկու  տարեկանից  զբաղվել  է  լուսանկարչությամբ` փաստագրել  հայրենի բնաշխարհի գողտրիկ  անկյունները,  ամենահետաքրքիր  ու  նվիրական պատկերները, գորիսեցիների,  քաղաքի կենցաղը, կասկադային ճարտարապետություն ունեցող գյուղերը:
Գուրոսի  հույզերն ու ապրումները յուրովի  են արտահայտվում նաև կերպարվեստում։  Նրա ստեղծագործություններում զգացվում է անսահման սեր ու նվիրվածություն  ծննդավայրին, բնությանը:
Լուսանկարչի` պատմական հուշարձաններին  նվիրված գեղանկար աշխատանքներից  քսանհինգը,  նաև՝  բնօրինակ ապակե սևանկարների մի զգալի մասը  (1988 թ.)  պահվում  է  «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ում։
Ցուցահանդեսին առաջին անգամ ներկայացվելու են պատմական հուշարձաններին նվիրված բարձրորակ կրկնօրինակներ՝ կատարված սևանկարներից և  քսանհինգ  գեղանկար  աշխատանք։
Հ. Գ. 1928-ին Գորիսում  Գուրոսը  բացել  է  գեղարվեստական լուսանկարչատուն, որը գործել է  մինչև 1932թ.։ 1933թ-ին ընտանիքով Գուրոսը  տեղափոխվել է Երևան։ Լուսանկարչի կյանքում շրջադարձային է եղել  ՀԽՍՀ  ժողովրդական  նկարիչ  Փանոս  Թերլեմեզյանի հետ հանդիպումը: Վարպետի միջնորդությամբ 1936թ. Գուրոսը  ուսանել է Լենինգրադի Գեղարվեստի ակադեմիայում (6 ամիս)։  Նույն տարում մասնակցել  է նաև  հանրապետական ցուցահանդեսների: 1945, 1958, 1968 թթ․ կազմակերպել  է անհատական ցուցահանդեսներ Երևանում, 1939, 1958 թթ․ Մոսկվայում մասնակցել  է  հայկական  արվեստի  տասնօրյակներին։

В ЗВАРТНОЦЕ ОТКРОЕТСЯ ВЫСТАВКА КАРТИН И ФОТОГРАФИЙ ГУРОСА
25 декабря, в 14:00, в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» откроется выставка художественных и фотографических работ фотографа-самоучки, заслуженного художника Армянской ССР Гуроса (Гурген Паронян).
Гурос родился в Горисе, в известной семье Мелика Оганяна. С двадцати двух лет занимался фотографией – фиксировал прекрасные уголки родной природы,  самые интересные и заветные образы, быт города и его жителей,  села с каскадной архитектурой.
Волнения и переживания Гуроса также своеобразно выражаются в изобразительном искусстве. В его работах чувствуется бесконечная любовь и преданность своей родине, природе.
Двадцать пять из художественных работ фотографа, посвященных историческим памятникам, а также значительная часть оригинальных стеклянных негативов (1988 г.) хранятся в ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников».
Впервые на выставке будут представлены высококачественные копии, посвященные историческим памятникам и сделанные с негативов, и двадцать пять художественных работ.
P.S. В 1928 г. в Горисе Гурос открыл художественную фотостудию, которая действовала до 1932 г. В 1933 г. Гурос вместе со своей семьей переехал в Ереван. Поворотным моментом в жизни фотографа стала встреча с  народным художником Армянской ССР Паносом Терлемезяном. Благодаря посредничеству мастера, в 1936 г. Гурос проучился в Академии художеств г. Ленинград (6 месяцев). В том же году он также принял участие в республиканских выставках. В 1945, 1958, 1968 гг․организовал персональные выставки в Ереване, в 1939, 1958 гг․ принял участие в «десятидневках» армянского искусства в Москве.