Հնագիտությունը որպես գիտություն հետաքրքրել է մայրաքաղաքի Բյուրակն կրթահամալիրի դպրոցական ու մանկավարժական կազմին: Ինչ է առհասարակ հնագիտությունը, ինչ հետաքրքիր բացահայտումներ են անում հնագետները: Այս թեմաների ու հնագիտության ոլորտի գիտական ուղղվածության մասին առավել մանրամասն տեղեկություններ ստանալու ակնկալիքով դպրոցի տնօրինությունը դասախոսության էր հրավիրել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանին:
Կրթօջախի 7-րդ և 8-րդ դասարանցիների համար կազմակերպված դասը սկսվել է մարդաբանության մասին հետաքրքիր զեկուցումից. Ինչ է մարդը, որտեղ ու ինչպես են հայտնաբերվում մարդկային մնացորդները, ինչպես են իրականացվում պեղումները, որտեղ են պահվում հնագիտական նյութերը: Այս հարցերի պատասխանները դպրոցականները լսել են հնամարդաբանից:
Հ. Սիմոնյանը պատմել է ՊՈԱԿ-ի հարուստ ֆոնդերի մասին, նշելով, որ դրանք պահվում են հատուկ՝ ջերմախոնավային և օդափոխման համակարգի առկայության պայմաններում՝ ստվարաթղթե տուփերի մեջ:
Դպրոցականներին ներկայացվել է ոսկորների՝ սեռատարիքային հատկանիշների որոշմամբ ձևաչափերը, մեթոդները: Ներկայացվել են հետազոտությունների ընթացքում ոսկորների վրա հայտնաբերվող հիվանդությունները: Դասը ուղեկցվել է լուսապատկերային ցուցադրությամբ:
ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբանը նաև իր մասնագիտական փորձն է ներկայացրել՝ Մեծամոր հնավայրի պեղումներից հայտնաբերված մարդաբանական նյութի օրինակի վրա: Ցուցադրվել է նաև դիտակտիկ նյութ՝ ինչպես կարելի է հավաքել մարդկային կմախքը, տաբերակել աջ և ձախ կողմերի ոսկրերը:
Կրթօջախի սաները բավականին ակտիվ էին, հարցադրումներն էլ բազմաբնույթ էին՝ սկսած կմախքի տարիքը որոշելուց, մինչև սոցիալական կարգավիճակը:
Դպրոցականները հետաքրքրությամբ են լսել նաև «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում տևական ժամանակ իրականացվող «Հետաքրքիր հնագիտություն» ծրագրի մասին:
ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցը պատմել է, թե ինչպես են դպրոցականները արհեստական պեղավայրում պեղումներ իրականացնում, ծանոթանում հնագիտության «գաղտնիքներին» ու հարստացնում իրենց գիտելիքները:

Археология как наука и предмет сферы образования интересовал учащихся и педагогический состав столичного Образовательного университета. Дирекция школы пригласила сотрудника “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” антрополога Асмик Симонян в ожидании получить от профессионала достоверные сведения о том, что представляет собой наука археология, в чем заключается сфера ее деятельности, какие интересные открытия совершают археологи. Урок для учащихся 7-8 классов начался с интересного доклада. Ответ на вопросы, что представляет собой человек, где и как обнаруживаются человеческие останки, как осуществляются раскопки, где хранится археологический материал, школьники получили от антрополога, сотрудника ГНКО “Служба по охране…”. Асмик Симонян рассказала о богатых фондах ГНКО, отметив, что археологический материал хранится в картонных коробках при особом температурно-влажностном режиме и в условиях наличия системы вентиляции. Школьников познакомили с методами определения половозрастных признаков костей. Рассказ сопровождался демонстрацией видеоматериала. Антрополог на примере материала, обнаруженного в процессе ведущихся на территории Мецамора раскопок, рассказала о своем профессиональном опыте. Школьников познакомили и с дидактическим материалом: как можно собрать человеческий скелет, различить кости правой и левой сторон.
Воспитанники образовательного очага активно задавали разнообразные вопросы, начиная с метода определения возраста ископаемого скелета человека вплоть до его социального статуса при жизни.
Школьники с интересом узнали, что уже второй год в историко-археологическом музее-заповеднике осуществляется проект “Интересная археология”. На территории музея-заповедника, на специально отведенном участке, школьники своими руками осуществляют раскопки, знакомятся с археологией и обогащают свои знания.