«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անցկացվել է տոլմայի 9-րդ համահայկական փառատոնը: Նպատակը՝ հայկական ավանդական ուտեստի նորովի ու յուրօրինակ ներկայացնելն ու  փառատոնի միջոցով հուշարձանի հանրահռչակումն էր:
35 տաղավարները հետաքրքիր էին մոտեցմամբ ու գաղափարներով: Տոլմայից բացի որոշ տաղավարներում ներկայացվել էին նաև քաղցրավենիք, ընդեղեն, չրեր:
Տոլմայի անուշ բույրով լցված արգելոց-թանգարանը մարդաշատ էր վաղ առավոտից: Այցելուները եկել էին մինչև միջոցառման պաշտոնական բացումը: Նրանք հետաքրքրությամբ հետևում էին նախապատրաստական աշխատանքներին, տաղավարների մոտ հարց ու փորձ անում, թե ինչ բաղադրությամբ է պատրաստված տոլման:
Ազգային երգ երաժշտության հնչյունների ներքո ուղիղ ժամը 14:00-ին հայտարարվել է միջոցառման պաշտոնական բացումը: Արգելոց-թանգարանի տարածքում «ասեղ գցելու» տեղ չկար:
Փառատոնի մասնակիցներին ողջունել են միջոցառման կազմակերպիչները՝ Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հ/կ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների ու պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Նրանք ներկաներին մաղթել են հետաքրքիր ու լավ ժամանց, նշելով, որ հայկական խոհանոցում տոլման առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում:
Միջոցառումը հետաքրքրել էր օտերերկրացի՝ ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, ՌԴ-ից, Գերմանիայից և այլ երկրներից ժամանած այցելուներին, ովքեր տոլմայի մասին «բացահայտումներ» էին անում հենց տեղում: Նրանք  համտեսում էին՝ չթաքցնելով իրենց հիացմունքը:  Օտարերկրացիներից մի քանիսն էլ միացել էին նաև ավանդական երգ երաժշտության հնչյունների ներքո պարող տեղացիներին:
Տոլմայի 9-րդ համահայկական փառատոնին ներկայացված տեսականին տպավորիչ էր՝ խաղողի թփով, կաղամբով, հազարի թերթիկներով, սկնկով, ավելուկով, ընկույզի միջուկով, քաղցր բլիթով, կարմիր լոբով, բանջարեղենով պատրաստած ու նույնիսկ խորոված տոլմա:  Փառատոնին ներկայացված ամենաերկար տոլման 100 մետր էր:
Ամենահետաքրքիր ու գրավչությամբ մյուսներինչ չզիջող տաղավարներից մեկը Պաշտպանության նախարարության N  զորամասինն էր: Ժամկետային զինծառայողները շատ կարճ ժամանակահատվածում էին պատրաստվել միջոցառմանը, սակայն, ներկայացել էին հավուր պատշաճի՝ տոլմայի 7 տեսականիով:
Զորամասի հրչամանատար, փոխգնդապետ Կարեն Բունիաթյանի խոսքով, ամնամարդաշատ տաղավարներից էր և դատելով այցելուների գովասանքի խոսքերից՝ հաջողվել է համեղ տոլմա պատրաստել:
Ժամկետային զինծառայող, մասնագիտությամբ խոհարար Սերյոժա Գասպարյանի խոսքով իրենց աշխատանքը ներկայացրել են մանրակերտի վրա.  Շուշիի բերդն ու քաղաքի այլ կառույցներ են: Մտահղացումը շարքային Գասպարյանինն էր, առիթը՝ մայիսյան եռատոները:
«Պատրաստել ենք կաղամբով տոլմա, Հադրութի, Ստեփանակերտի տոլմա ունենք: Լոբով ու լոբու տերևով, ամառային, պասուց ու սնկով տոլմաներ կա», -նշել է ժամկետային զինծառայողը:
«Բուրյաթիայի Հանրապետության խոհարարներ» ասոցիացիայի նախագահ Երվանդ Ղալաչյանի խոսքով կային շքեղ ներկայացրած աշխատանքներ: Ժյուրին փորձել է բոլոր աշխատանքները ու գնահատել ըստ արժանավույն: Ինձ մոտ տպավորվել է ոչխարի ծեծած մսով պատրաստած, հազարի տերևի մեջ փաթաթած ու խորոված տոլման: Նաև Հայաստանի քարտեզն էր մանրակերտի վրա՝ բացիկներով ներկայացրել էին մարզերը», -նշել է Ե. Ղալաչյանը:
Նրա խոսքով, 140 ազգություն ունեցող Բուրյաթիայում այս տարվա հունիսին նմանօրինակ միջոցառում կանցկացվի: Մասնակցելու հրավեր է ստացել նաև Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հ/կ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը:
Փառատոնի ավարտին խստապահանջ ժյուրիի անդամները ներկայացրել են արդյունքները՝ «Լավագույն համ» անվանակարգում հաղթել է  The spot թիմը, «Լավագույն տեսք»՝ ՊՆ N զորամասը ներկայացնող թիմը, «Լավագույն մտահղացում»՝ Երևանի N 6 արհեստագործական պետական ուսումնարանը: Բացարձակ հաղթող է ճանաչվել՝ «Մեգերյան կարպետ» թիմը:

СОСТОЯЛСЯ ФЕСТИВАЛЬ ДОЛМЫ. В ЗВАРТНОЦЕ БЫЛО МНОГОЛЮДНО
9 мая на территории историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”  состоялся всеармянский фестиваль, целью которого являлось по-новому и своеобразно представить традиционное армянское блюдо, а также посредством данного мероприятия популяризировать памятник.
Всего действовало 35 киосков.  Участники мероприятия отличились своеобразным подходом и интересными идеями. Кроме долмы в киосках предлагали сладости, злаковые и сухофрукты.
С раннего утра наполненный ароматами долмы историко-культурный музей-заповедник был многолюден. Посетители собрались задолго до официального открытия фестиваля. Они с интересом следили за подготовительной работой, расспрашивали о входящих в кушанье ингредиентах.
Под звучание национальной музыки и песен равно в 14.00 было объявлено официальное открытие фестиваля. На территории музея-заповедника     иголке негде было упасть.
Участников фестиваля приветствовали организаторы мероприятия: председатель организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” Седрак Мамулян и директор ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных заповедников” Ара Тарвердян. Они пожелали присутствующим интересного  времяпровождения, отметили, что в армянской кухне долма занимает особое место.
Мероприятие заинтересовало и иностранцев, туристов из США, Китая, РФ, Германии и др. стран, которые “открывали” для себя долму прямо на месте. Они пробовали кушанье, не скрывая своего восхищения. Некоторые из них присоединились к танцующим под национальную музыку местным посетителям.
Впечатляющи были представленные на IX всеармянском фестивале долмы ее разновидности: с виноградными, капустными листьями, листьями латука, с конским щавелем, орехами, сладкими лепешками, с красной фасолью, овощами и даже жареные. Самая длинная долма достигала ста метров.
Самым интересным, никому ни в чем не уступающим был киоск N-ской войсковой части Министерства обороны РА. Несмотря на очень короткий выделенный на подготовку промежуток времени, служащие срочной службы достойно представили 7 видов долмы.
По словам командира войсковой части, подполковника Карена Буниатяна, их киоск был самым посещаемым, из чего следует, что им удалось приготовить вкусную долму.
Сережа Гаспарян, служащий срочной службы, на гражданке по специальности повар, сказал, что они представили свою работу на макете крепости Шуши и других городских строений. Идея принадлежала ему, поводом послужили майские праздники.
“Мы приготовили долму в капустных листьях – голубцы, а также долму по рецепту гадрутцев, степанакертцев”.
Как отметил председатель ассоциации “Кулинары Бурятской республики” Ерванд Галачян, “некоторые работы были представлены великолепно.  Жюри дегустировало все блюда и оценило их по достоинству. Меня впечатлила долма, приготовленная из отбитого бараньего мяса, завернутого в  листья латука и жареная. На макете карты открытками были отмечены марзы  Армении”.
По его словам, в Бурятии, в которой проживают 140 национальностей, в этом году состоится подобное мероприятие. Приглашение на участие в нем получил председатель организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” Седрак Мамулян.
По окончании фестиваля участники представили результаты своей работы строгому жюри. В номинации “Лучший вкус” победила команда The spot, представляющая N-скую войсковую часть Министерства обороны РА, в номинации “Лучшая идея” – воспитанники Ереванского государственного училища N 6.