Ս. թ. հուլիսի 1-ից, ԵԱՏՄ միասնական ներքին շուկայի գործունեության ապահովման նպատակով, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր մասնաճյուղ՝ «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններում, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում կսահմանի միասնական տոմսի արժեք:
Մասնավորապես՝
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի մշտական այցելության մուտքի տոմսի արժեքը կլինի 1500 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների մուտքի արժեքը կլինի՝ 1300 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի մուտքի տոմսի արժեքը կլինի 1000 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
Միաժամանակ գների բարձրացման հետևանքները մեղմելու համար կսահմանվեն լրացուցիչ արտոնություններ` դպրոցականների, ուսանողների, կենսաթոշակառուների, փախստականների, ժամկետային զինծառայողների, Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների դպրոցական տարիքի երեխաների, Լեռնային Ղարաբաղի Հանարապետության տարածքներում մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքիների անդամների, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակիցների և մի շարք այլ խմբերի համար: Կլինի նաև նորույթ՝ ընտանեկան փաթեթ:

ЕДИНАЯ ЦЕНА ВХОДНОГО БИЛЕТА В МУЗЕИ-ЗАПОВЕДНИКИ ОПРЕДЕЛЕНА
С 1 июля сего года с целью обеспечения деятельности внутреннего рынка Евразийского экономического союза определена единая цена на входные билеты в филиалы ГНКО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников»: историко-культурные музеи-заповедники “Гарни” и “Звартноц”, историко-археологический музей-заповедник “Мецамор”.
В частности:
Цена постоянного входного билета для граждан Республики Армения и иностранных государств в историко-культурный музей-заповедник“Гарни” определена в 1500 драм РА.
Цена постоянного входного билета для граждан Республики Армения и иностранных государств в историко-культурный музеи-заповедник“Звартноц” определена в 1300 драм РА.
Цена постоянного входного билета для граждан Республики Армения и иностранных государств в историко-археологический музеи-заповедник“Мецамор” определена в 1000 драм РА.
В то же время, с целью смягчения последствий повышения цен на билеты, будут определены дополнительные льготы для школьников, студентов, пенсионеров, беженцев, военнослужащих срочной службы, детей школьного возраста, проживающих в пограничных районах, членов семей погибших военнослужащих, участвовавших в военных действиях на территориях Республики Армения и Республики Нагорного Карабаха, для участников Второй мировой войны и ряда других групп населения. Вводится и новшество – семейный пакет.