Ս. թ. հուլիսի 1-ից, ԵԱՏՄ միասնական ներքին շուկայի գործունեության ապահովման նպատակով, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր մասնաճյուղ՝ «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններում, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում կսահմանի միասնական տոմսի արժեք:
Մասնավորապես՝
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի մշտական այցելության մուտքի տոմսի արժեքը կլինի 1500 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների մուտքի արժեքը կլինի՝ 1300 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի մուտքի տոմսի արժեքը կլինի 1000 ՀՀ դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
Միաժամանակ գների բարձրացման հետևանքները մեղմելու համար կսահմանվեն լրացուցիչ արտոնություններ` դպրոցականների, ուսանողների, կենսաթոշակառուների, փախստականների, ժամկետային զինծառայողների, Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների դպրոցական տարիքի երեխաների, Լեռնային Ղարաբաղի Հանարապետության տարածքներում մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքիների անդամների, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակիցների և մի շարք այլ խմբերի համար: Կլինի նաև նորույթ՝ ընտանեկան փաթեթ:

Starting from July 1, 2019, in order to ensure the unitary internal market activities of Eurasian Economic Union (EEU), the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO, will impose a unitary ticket cost in its branches in Garni and Zvartnots Historical-Cultural Museum-Reservations, and in Metsamor Historical-Archeological Museum-Reservation Particularly, The entrance fee for a permanent visit to “Garni” Historical-Cultural Museum-Reservation will be 1500 AMD both for foreign citizens and citizens of the
Republic of Armenia. The entrance to “Zvartnots” Historical-Cultural Museum-Reservation will cost 1300 AMD both for foreign citizens and citizens of the Republic of Armenia. The entrance fee for “Metsamor” Historical-Archeological Museum-Reservation will be 1000 AMD both for foreign citizens and citizens of the Republic of Armenia In order to reduce the possibility of harmful consequences of increasing the ticket costs, special privileges will be imposed for school and university students, pensioners, refugees, soldiers, school-age children from the regions, family members of soldiers who lost their lives in armed operations in the Republic of Artsakh, participants of World War II, and for many other groups. A new opportunity of a family package will also be announced. The complete list of privileged groups will be published soon.