Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի գյուղից մոտ 4 կմ հյուսիս-արևմուտք է գտնվում IX-XII դարով թվագրվող «Կարմիր եղցի» հուշարձանը։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հուշարձանների պահպանության բաժնի մասնագետ Լևոն Մկրտչյանի գլխավորած հնագիտական արշավախումբը նախորդ տարվա դեկտեմբերին «Կարմիր եղցի» եկեղեցական համալիրի տարածքում պեղման և մաքրման աշխատանքներ է իրականացրել։
Արշավախումբը խնդիր էր դրել բուսականությունից և խոտածածկույթից մաքրել եկեղեցու, նրան կից գավթի ներսի հատվածը, ուսումնասիրել՝ հուշարձանի արտաքին պատերը։ Սակայն, նկատի ունենալով եղանակային պայմանները (պեղումների նախորդ օրերին առատ ձյուն էր տեղացել և հողաշերտը սառած էր) հնագետները մաքրել ու պեղումներ են իրականացրել միայն եկեղեցու տարածքում` գավիթը թողնելով հետագա պեղումներին:
Հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Լևոն Մկրտչյանի փոխանցմամբ, մինչև պեղումները սկսկելը եկեղեցու և գավթի տարածքը՝ մոտ 2 մ լայնքով ազատվել է ծառերից և մացառներից։
«Եկեղեցու պատերը, որոնք պահպանվել են 2 մ և ավելի բարձրությամբ՝ ամբողջովին ծածկված էին բուսականությամբ և հողաշերտով։ Մասնավորապես հարավային, արևելյան և արևմտյան պատերին խոշոր ծառեր էին աճել, որոնք պատաշարի քարերը առանձնացրել էին իրարից։ Այս ամենը մաքրելուց հետո բացվել է պատաշարի կրաշաղախով պատված և մանր քարերով լիցքը։
Բուսականությունից և խոտածածկույթից մաքրվել է նաև եկեղեցու ներսը, որտեղ բացվել է քարե սալահատակը»,- իր խոսքում ասել է Լևոն Մկրտչյանը։
Արշավախումբը եկեղեցու հյուսիսային, արևելյան և հարավային արտաքին մասերում՝ 1 մ լայնքով պեղել և բացել է եկեղեցու հիմքերը։ Արձանագրվել է, որ սրբատաշ պատաշարի առաջին քարերը դրված են անտաշ, խոշոր գլաքարե (հյուսիս) և բազալտե (հյուսիս-արևելայն և հարավ-արևելյան անկյուն) հիմնաքարերի վրա, որոնք արևելյան և հարավային մասերում ծածկվել են ավազի և մանր քարերի լիցքով։
Լևոն Մկրտչյանի խոսքով, հուշարձանի արևմտյան մասը, որը ընկնում է գավթի մեջ՝ մաքրվել է հյուսիս-արևմտյան անկյունից մինչև եկեղեցու մուտքը։ Գրեթե 2 մ լայնքով հեռացվել է խոտածածկը և հողաշերտը, որը հաստ չէր և արդեն 10-15 սմ խորությունից բացվել է գավթի մանր ու միջին քարերով սարքված սալահատակը։ Այն ծածկված է եղել կրաշաղախով, որը պահպանվել էր տեղ-տեղ։
Պեղումների ընթացքում հայտանբերվել են միջնադարին բնորոշ խեցամանի բեկորներ, որոնք հավաքվել և անձնագրավորվել են։
Հ․ Գ․ Վանական համալիրը եղել է Փառիսոսի թագավորության Միափոր գավառի նշանավոր վանքերից։ Այն պատմական աղբյուրներից առավել հայտնի է Խամշի անունով և IX–XI դդ. հանդիսացել է Աղվանից կաթողիկոսության կենտրոն։ 1980-ական թթ երկրորդ կեսին հնագիտության ինստիտուտի արշվախումբը՝ Գ․Կարախանյանի գլխավորությամբ այստեղ կատարել է հնագիտական պեղումներ։

На территории монастырского комплекса “Кармир ехци” осуществлены раскопки
В марзе Гегаркуник, в 4 км северо-западнее села Мартуни находится датируемый IX-XII вв. монастырский комплекс “Кармир ехци”. Научная экспедиция под руководством Левона Мкртчяна, специалиста Отдела охраны памятников ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”, в декабре прошлого года на территории монастырского комплекса  “Кармир ехци” осуществила раскопки и работы по очистке территории.
Экспедиция поставила перед собой задачу очистить от растительности территорию церкви и внутренний участок ее притвора-гавита, исследовать ее внешние стены. Однако, в виду погодных условий (накануне раскопок выпал обильный снегопад, и земля обледенела) археологи осуществили работы по очистке и раскопки лишь на территории церкви, оставив гавит на будущее.
По словам руководителя археологической экспедиции Левона Мкртчяна, до начала раскопок территория церкви и гавита в радиусе около 2 м была очищена от растительности.
“Стены церкви, сохранившиеся высотой более 2 м, были полностью покрыты растительностью. В частности, южный, восточный и западный фасады заросли крупными деревьями, которые расшатали кладку стен. После очистки открылась забутовка кладки из мелких камней и известкового раствора. От растительности была очищена внутренняя территория церкви, в результате чего открылся ее мощеный пол”, – сказал Левон Мкртчян.
Члены экспедиции в процессе раскопок в радиусе 1 м с восточной и южной сторон   открыли фундамент церкви. Зафиксировано, что в основании чисто тесаной стены были использованы крупные необработанные валуны (север) и камни базальта (северо-восточный и юго-восточный углы), которые  в восточной и южной частях были покрыты песком и забутовкой из мелких камней.
По словам Л. Мкртчяна, западная часть памятника, которая совпадает с притвором-гавитом, очищена от северо-западного угла до церковного входа. Территория в радиусе около 2 м очищена от растительности, и уже на глубине 10-15 см открылся мощеный мелкими и средней величины камнями пол гавита. Местами сохранился слой покрывавшего его известкового раствора.
В процессе раскопок были обнаружены, собраны и зафиксированы черепки керамики, характерные для средневекового гончарного искусства.
P.S. Монастырский комплекс “Кармир ехци” – один из известных монастырей провинции Миапор царства Парисоса. В исторических источниках он более известен под названием Хамши. В IX–XI вв. он являлся центром Агванского патриаршества. Во  второй  половине 1980-х гг. экспедицией Института археологии под руководством Г. Караханяна здесь велись археологические раскопки.