«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի այցելուներին մեր էքսկուրսավարները սիրով են ներկայացնում Զվարթունների տաճարի կառուցման պատմությունը, հետաքրքիր տեղեկատվություն փոխանցում հայկական ճարտարապետության գեղեցկուհու մասին։ Պատմական փոքրիկ անդրադարձ կատարենք շուրջ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին, որոնք կարևոր հետք են թողել հուշարձանների պահպանության ոլորտի հետագա զարգացման ընթացքում։
1923 թ․ մարտի 20-ին ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի №1138 հրամանով ստեղծվել է Զվարթնոց հնագիտական վայրի և կալվածքի վարչություն, կառավարիչ է նշանակվել Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1924 թ. ապրիլի 17-ի № 141 հրամանով Զվարթնոց հնագիտական վայրն ընդգրկվել է Հայաստանի հնությունների պահպանման կոմիտեի կազմում:
Զվարթնոց արգելավայրի ստեղծումը պայմանավորված էր 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի ղեկավարությամբ իրականացված պեղումների ընթացքում հայտնաբերված Զվարթնոց կամ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարի և հարակից շինությունների ավերակների պատմաճարտարապետական բացառիկ նշանակությամբ և պատմահնագիտական գտածոների արժեքով:
Զվարթնոց տաճարի հարավային կողմում 1936-1937 թթ. ճարտարապետ Նիկողայոս Բունիաթյանի նախագծով և հնագետ Կարո Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է Զվարթնոցի թանգարանային շենքը, որի բացումը կատարվել է 1937 թ. նոյեմբերիր 7-ին։ Առաջին մշտական ցուցադրության հեղինակը եղել է հնագետ Կարո Ղաֆադարյանը։
Արգելավայրը որպես «Զվարթնոցի» հնագիտական վայր գործել է 1924-1944 թթ., հետագայում՝ որպես «Զվարթնոց» հուշարձան թանգարան /1944-1986 թթ./, «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական թանգարան /1986-1989 թթ./, «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարան /1990-2003 թթ./։
2003 թ. «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղն է։
Արգելոց-թանգարանի ֆոնդերում ներկայումս պահվում է հնագիտական պեղումներից հայտնաբերված 5822 առարկա։ Ցուցասրահներում ներկայացված են տարբեր ժամանակաշրջանների պատմիչների տեղեկությունները Զվարթնոցի մասին, պեղումներին առնչվող փաստական տեղեկություններ, ճարտարապետական բեկորներ, Ռուսա Երկրորդի արձանագրությունը, հնագիտական հարուստ նյութ, 7-10-րդ դարերով թվագրվող Զվարթնոցատիպ եկեղեցիների լուսանկարներ, չափագրություններ։

97 ЛЕТ НАЗАД БЫЛИ СОЗДАНЫ “АРХЕОЛОГИЧЕСКАЯ МЕСТНОСТЬ ЗВАРТНОЦ И УПРАВЛЕНИЕ ПОМЕСТЬЕМ”
Экскурсовод историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”   представляет посетителям историю строительства храма Звартноц, делится интересными сведениями об армянской архитектуре. Совершим небольшой исторический экскурс в прошлое, к происшедшим сто лет назад событиям,  оставившим след на дальнейшей судьбе памятника, его охране.
Приказом Наркомпросвета Арм. ССР за N 1138 от 20 марта 1923 г. были созданы “Археологическая местность Звартноц и управление поместьем”, управляющим был назначен архимандрит Хачик Дадян. Приказом Наркомпросвета Арм. ССР за N 141 от 17 апреля 1924 г. археологическая местность Звартноц вошла в состав Комитета по охране древностей Армении. Создание заповедника Звартноц было обусловлено открытием в процессе раскопок осуществленных на его территории  в 1900-1907 гг. по инициативе эчмиадзинского монаха архимандрита Хачика Дадяна и в 1904 г. под руководством архитектора Тороса Тораманяна исключительных по своему историко-архитектурному значению храма Звартноц или церкви Сурб Григор Лусаворич и окрестных руин, ценных историко-археологических находок.
В 1936-1937 гг. по проекту архитектора Николая Буниатяна и под руководством археолога Каро Кафадаряна южнее храма Звартноц было построено здание музея; открылся 7 ноября 1937 г. Автором первой постоянной экспозиции был археолог Каро Кафадарян.
Заповедник в качестве археологической местности “Звартноц” действовал в 1924-1944 гг., позднее, в 1944-1986 гг. – памятника-музея “Звартноц”, в 1986-1989 гг. – историко-архитектурного музея “Звартноц”, в 1990-2003 гг. – историко-архитектурного музея-заповедника “Звартноц”. С 2003 г. это историко-культурный музей-заповедник “Звартноц”, филиал ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства ОНКС РА.
В фондах музея-заповедника ныне хранятся 5822 артефакта. В экспозиционных залах представлены документальные свидетельства о Звартноце различных авторов, богатый археологический материал, архитектурные детали и обломки, клинописная надпись Русы II, фотографии церквей типа Звартноц, возведенных в VII-X вв., обмеры памятников.