Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային ժառանգությունը բարբարոսաբար ոչնչացվում է թշնամու կողմից։ Վանդալիզմի դեպքերը միջազգային հանրությանը ներկայացնելու ու հանրային տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելու նկատառումով, Երևանում անցկացվել է «Արցախի վտանգված ժառանգությունը. մարտահրավերների հանգույցում» համաժողովը։ Այն համընկել է Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան։ Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների մշակույթի ոլորտի, միջազգային կազմակերպությունների պատասխանատուներ, հոգևորականներ, հուշարձանագեռներ, փորձագետներ։
«Համաժողովն անցկացվում է հստակ նպատակադրումով՝ բարձրացնել հանրային ու մասնագիտական տեղեկացվածության մակարդակը, ձևակերպել ու վերլուծել մարտահրավերները, մեկտեղել ջանքերը՝ մշակութային ժառանգության ֆիզիկական ու տեղեկատվական անվտանգությունն ապահովելու համար։ Մեծ է կորուստների և արժեքների համար մեր պայքարի պատմական փորձը՝ քոչվոր ցեղախմբերի ասպատակություններից մինչև Ջուղայի բացառիկ խաչքարերի և Արցախի հոգևոր ժառանգության ոչնչացումը, որոնք քաղաքակրթական և արժեքաբանական անհամատեղելիության դրսևորումներ են եղել», – բացման խոսքում ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը։
Նրա խոսքով, մեր խնդիրը դիմակայության մեխանիզմների մշակումն է և այդ նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային համաժողովում մշակվել է առաջիկա գործողությունների պլան, որին մասնակցում են գիտական և հասարակական կառույցներ, գերատեսչություններ: Ըստ Վ․ Դումանյանի, արվում է հնարավոր ամեն բան՝ կանխելու գրավյալ տարածքներում հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացումը:
Արցախի Հանրապետության մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանն էլ նշել է, որ վտանգված է 13 վանական համալիրի, 52 ամրոցի, 122 եկեղեցու, 523 խաչքարի և 4 մատուռի ճակատագիր: Նրա խոսքով, Հադրութի Արթուր Մկրտչյանի անվան թանգարանը, Շուշիի Պատմության թանգարանը, Երկրաբանական պետական թանգարանը, Կերպարվեստի պետական թանգարանը, Գորգերի թանգարանը, Տիգրանակերտի պատմահնագիտական ամրոց-թանգարանը անցել են թշնամու վերահսկողության տակ, իսկ Հունոտի կիրճը դեռ չեզոք գոտում է:
«Այսօր սկսվել է երկրորդ Եղեռնը. Եղեռն` Եղեռնից հետո։ Մենք տարբեր ճանապարհներով՝ խաղաղապահների, ԱԳՆ-ի և միջազգային կառույցների միջոցով փորձում ենք կանխել դա, բայց դեռ չկան սաստող այն կոնկրետ քայլերը, որոնք Ադրբեջանին ստիպեն կանգ առնել»,-ասել է Լ․ Ղարախանյանը։
Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի հուշարձանների տարածքներում արձանագրվող իրավախախտումներին։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Հուշարձանների պահպանության բաժնի պետ Վիկտորյա Իսահակյանը խոսել է ինքնակամ (ապօրինի) շինարարությունների, գանձագողությունների, գանձախուզությունների, վանդալիզմի դեպքերի մասին։
Նրա խոսքով իրավախախտումների փաստերով, ՊՈԱԿ-ը դիմում է ոստիկանություն,սակայն, խնդիրը այդ դեպքերը կանխելը, նվազեցնելն ու բացառելն է։ Նա կարևորել է հասարակության տեղեկացվածության բարձրացումը, արժեհամակարգի ձևավորումը։ Անդրադարձ է եղել նաև ապօրինի հուղարկավորություններին, նշվել է, որ պատճառը՝ համայնքների հողային ֆոնդի սղությունն է, ընտանեկան գերեզմանների առկայությունը հուշարձանի տարածքում և այլն։
Համաժողովից հետո, երեկոյան, Սուրբ Աննա Կաթողիկե եկեղեցու բակում կայացել է համերգ / հանդես են եկել «Տաղարան» համույթը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, «Ֆոլկ-մոդեռն» ժողովրդական գործիքների նվագախումբը, «Ագապե» կամերային երգչախումբը/։ Ավարտին՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքներից պատմամշակութային ժառանգության տեղափոխման աշխատանքներին աջակցելու և կամավորական սկզբունքով մասնակցելու համար շնորհակալագրեր են հանձնվել նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներին, այդ թվում նաև՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներին։

Армянское культурное наследие на территориях, перешедших после 44-дневной Арцахской войны под контроль Азербайджана, варварски уничтожается врагом. С целью представления случаев вандализма перед мировой общественностью и поднятия уровня информированности общественности, в Ереване прошел съезд “Подвергающееся опасности армянское культурное наследие Арцаха и узел вызовов”. Мероприятие  совпало с Международным днем памятников и достопримечательных мест. В мероприятии проняли участие ответственные лица сферы культуры, духовные лица, исследователи памятников, эксперты республик Армянии и Арцаха, международных организаций.
В приветственном слове, открывая съезд, исполняющий обязанности министра культуры, науки, образования и спорта РА  Ваграм Думанян, сказал: “Съезд проводится с целью поднятия уровня информированности общественности, анализа вызовов, а также с тем, чтобы совместными усилиями обезопасить физическую и информационную сохранность культурного наследия. У нас большой исторический опыт, начиная от борьбы за сохранность наших ценностей от набегов кочевых племен до борьбы против уничтожения уникальных хачкаров Джуги и духовного наследия Арцаха, которые отражают несовместимость цивилизаций и культурных ценностей”.
По его мнению, нашей задачей является выработка механизмов противостояния и с этой целью Национальной конференцией ЮНЕСКО, в которой приняли участие научные и общественные организации, ведомства,  был выработан план предстоящих действий. Согласно В. Думаняну, предпринимаются все возможные действия для предотвращения опасности уничтожения  армянского культурного наследия Арцаха.
Министр культуры Республики Арцах Лусине Караханян отметила, что судьба 13-ти монастырских комплексов, 52-х крепостей, 122-х церквей, 4-х часовен и 523-х хачкаров в опасности. По ее словам, Адрудский исторический музей им. Артура Мкртчяна, Музей истории, Государственный геологический музей, Государственный музей изобразительного искусства г. Шуши, Музей ковров, Историко-археологический музей “Крепость Тигранакерт” находятся на подконтрольной врагу территории, а  ущелье реки Хунот пока находится на нейтральной территории.
“Сегодня начался второй геноцид, геноцид после геноцида. Различными путями мы с помощью миротворцев, МИД-а и международных организаций пытаемся предотвратить его, но все еще нет тех сдерживающих рычагов, которые могли бы остановить Азербайджан”, – сказала Л. Караханян.
На съезде была затронута и проблема правонарушений на территориях памятников в Армении. Зав. отделом Охраны памятников ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Виктория Исаакян рассказала о незаконном строительстве, кладоискательстве и случаях вандализма на территориях памятников. Она отметила, что по поводу правонарушений на территориях памятников ГНКО обращается в полицию, однако, проблема заключается в предотвращении, уменьшении и исключении подобных случаев. Она придала особую важность повышению информированности общественности, формированию системы ценностей. В. Исаакян затронула и проблему незаконных захоронений, отметила и причину: дефицит земельного фонда общин, наличие семейных захоронений на территориях памятников и т.д.
Вечером, после конференции, во дворе Кафедральной церкви Св. Анны с концертом выступили ансамбль “Тагаран”, Государственный камерный хор г. Еревана, ансамбль народных инструментов “Фольк-модерн”, камерный хор ”Агапе”.
По окончании “Благодарности” были вручены сотрудникам различных структур  министерства, а также ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” за участие на добровольных началах в работах по вывозу историко-культурных ценностей с захваченных Азербайджаном территорий Республики Арцах.