Շիրակի մարզի հնագույն բնակավայրերից է Մարմաշեն (Վերին Ղանլիջա) գյուղը, որը տեղադրված է եղել պատմական Շիրակի Ախուրյան գետի ձախ ափին և հետզհետե տեղափոխվել է դեպի հարավ-արևելք: Գյուղը գտնվում է ծովի մակարդակից 1600 մ բարձրության վրա: Այն հաստատվել է Տիրաշեն գյուղատեղիում, որն ավերվել ու ամայացել է մոնղոլական արշավանքների ժամանակ: Սարգիս Ջալալյանցը իր «Ճանապարհորդութիւն ի Մեծն Հայաստան» գրքում նշում է. «Ի վերին կողմն գեղջս է բերդ Վահրամաշէն կառուցեալ `ի վերայ բլրակի մեծամեծ կրազանգ վիմօք, զոր քանդեալ Հագարացիք»: Գյուղը հարուստ է պատմամշակութային հուշարձաններով:
Ուրարտական ժամանակաշրջանում՝ դեպի հյուսիս ձեռնարկված արշավանքների ընթացքում, վերակառուցվել և ամրացվել է դեռևս Ք.ա. III հազարամյակից գոյություն ունեցող կիկլոպյան ամրոցը: Այս ամրոցից և մերձակա դամբարաններից հայտնաբերվել են մ.թ.ա. III-I-ին հազարամյակներին վերաբերող մշակութային զանազան նյութեր: Ձորեզրից դեպի հյուսիս լեռնանման բարձրության գագաթի շուրջ և լանջերի վրա հստակ երևում են ինչպես հնագույն, այնպես էլ հետագայում կառուցված բերդի ավերակներ: Վահրամ Մագիստրոս Պահլավունին վերակառուցում է նախաքրիստոնեական այդ հնագույն ամրոցը և այն դարձնում պաշտպանական հուսալի հենակետերից մեկը (X դար): Այդ ժամանակաշրջանից էլ բերդը ավանդաբար կոչվել է «Վահրամաշեն» կամ «Վահրամաբերդ»: Ամրոցը երեք կողմերից եզերվում է բարձր, անմատչելի քարափներով, իսկ հարավային կողմից նեղ շերտով միանում է ձորալանջին: Այն շրջապատված է բերդապարիսպներով, որոնք շարված են անմշակ մեծ որձաքարերով` առանց շաղախի: Այդ կապակցությամբ մեծանուն ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանը գրում է. «…շրջապատող վայրերի վրա խիստ որոշ կերպով տեսանելի են նախաքրիստոնեական շրջանի մարդկային ձեռագործ աշխատանքի հետքեր, ինչպես մեծամեծ քարերով շինված փլատակ պատեր, խոռոչներ, գերեզմանների նմանվող հողային կույտեր` քարերով խառնված: Բերդի մուտքը գրեթե հարավային կողմի վրա է գտնվել, դռան երկու կողմը շինված է եղել հսկայական բուրգեր` կիսաբոլորակ ձևով, որոնց փլատակներն ու հիմները կերևան»: Վահրամաշեն բերդի համար գործածվել են հրաբխային կարմիր և դեղնորակ քարեր՝ սրբատաշ ու չափավոր մեծությամբ: Բերդը նեղ ու երկար ձև ունի` տարածված հարավից դեպի հյուսիս, որի մեջ կառուցված են եղել բնակության համար նախատեսված շենքեր: Այդ շինություններից այժմ պահպանվել են միայն հիմքերը: Ամենայն հավանականությամբ, բերդի գագաթին եղել է ուրարտական շրջանի ոչ միայն տոհմապետական ամրոց, այլև բերդակիր սարի ներքևում փորված խոր քարայր, որի դուռը գտնվել է բերդի հյուսիսային կողմում` ստորոտում հեղեղից գոյացած մի ձորակի մեջ:
Մարմաշեն գյուղից հարավ` ձորի քարափի մի բնական ժայռի վրա, Արգիշտի I արքան թողել է քառատող սեպագիր արձանագրություն, որը պատմական գրականության մեջ հայտնի է «Ղանլիջայի բևեռագիր» անունով. Խալդի (աստծո) մեծությամբ Արգիշտին ասում է
Նվաճեցի (ես) Էրիախի (ցեղի) երկիրը
նվաճեցի Իրդանիունի (քաղաքը) մինչև Իշկիգուլու (երկիրը)
Ըստ ուսումնասիրողների` հիշատակվող «Էրիախի (ցեղի) երկիրը» Շիրակի դաշտն է, իսկ «Իրդանիունի (քաղաքը)»` նրա վարչական կենտրոնը:
Մարմաշեն գյուղի մերձակայքում շահագործվող պեմզայի հանքերում 1939 թվականին բացվել են ստորերկրյա կացարաններ: Նմանատիպ կացարաններ հայտնաբերվել են նաև Արևելյան Շիրակի Ազատան, Վարդաղբյուր, Չախմախ, Փոքր Սարիար և Քեֆլի գյուղերում: Խոսելով Մարմաշենի ստորգետնյա կացարանների մասին Հովսեփ Եղիազարյանը գրում է. «… ստորերկրյա, բոլորակ հատակագծով մի մեծ բնակարան էլ հայտնաբերվել է բլրաձև բարձունքի գագաթում: Բնակարանի մուտքը եղել է երդիկից` դնովի սանդուղքով: Այդ բնակարանից հարավ-արևմտյան և հյուսիս-արևմտյան ուղղություններով՝ բլրաձև բարձունքի լանջերով, ձգվել են բնակարանների շարքերը: Առաջին շարքից ամբողջական վիճակում պահպանվել էին երկու բնակարան, իսկ երկրորդ շարքից` մեկը: Մյուս բնակարանները ավերված են: Ամբողջական վիճակում պահպանված բնակարանները փոքր էին, գմբեթարդ` բնական քարայրների ձևով: Բոլոր բնակարանների մուտքերն էլ բացվել էին դրանց առջևում՝ ամբողջ բնակարանաշարքի երկարությամբ ձգվող նեղ սրահի մեջ: Դեպի հարավ-արևմուտք ձգվող բնակարանաշարքի ամբողջական վիճակում պահպանված բնակարաններից մեկի հատակագիծը բոլորակ էր, իսկ մյուսինը` քառանկյունի: Առաջին բնակարանից հայտնաբերվել են կավե զանազան ամաններ, փայտյա կահույքի փտած կտորներ, կեռ ծայրերով երկաթյա մի ձող և այլ իրեր: Մյուս բնակարանից` կավե ամանների կտորներ: Կավե ամանների բեկորներով, զանազան կենդանիների ու թռչունների ոսկորներով և այլ իրերով առավել հարուստ էր կենտրոնի բոլորակ հատակագծով մեծ բնակարանը»:
Մարմաշեն գյուղից հարավ-արևելք (2կմ)՝ երեք կողմից զառիկող լանջերով եռանկյունաձև հրվանդանի վրա է գտնվում «Տիրաշեն» ամրոցը (մ.թ.ա. III-II հազարամյակից մինչև X դար): Պարիսպները կառուցված են խոշոր ու միջին կոպտատաշ քարերի կրկնակի շարվածքով: Հատակագիծը հարմարեցված է ռելիեֆին: Մուտքը արևմտյան կողմից է: Մուտքից՝ ողջ ամրոցի երկայնքով ձգվող միջանցքի 2 կողմերում, տեղադրված են ուղղանկյուն հատակագծով կառույցներ: Ամրոցից մոտ 200 մ հյուսիս-արևմուտք և հարավ ժայռոտ ձորակով շրջապատված հարթության վրա տարածվում է բազմաշերտ բնակատեղի, դամբարանադաշտ և քաղաքատեղի (մ.թ.ա. III-I հազարամյակ): Մոտ 1.5-2 մ խորության վրա հայտնաբերվել են ուղղանկյուն հատակագծով կառույցներ (մ.թ.ա. III-II հազարամյակ) և անտիկ դարաշրջանին բնորոշ նյութական մշակույթի նմուշներ: Ամրոցի մոտ պահպանվել է «Տիրաշեն» գյուղատեղին (IV-XI դդ.)` իր խաչաձև եկեղեցու մնացորդներով, քառակող կոթողով (VI-VII դդ.) և գերեզմանոցով (IV-XI դդ.): Ըստ ամենայնի, այն Մարմաշենի Կաթողիկե եկեղեցու հյուսիսային կողմի արձանագրության մեջ հիշատակված «Տիրաշեն» գյուղատեղին է:

2022-01-24T13:45:30+00:00 24/01/2022|Shirak, Recent News, Monuments of Shirak|
One of the oldest settlements of the Shirak Marz is the village of Marmashen (Verin Ganlidzha), located on the left bank of the Akhuryan River of historical Shirak and gradually moved to the southeast. The village is located at an altitude of 1600m. above sea level. It finally established itself on the settlement of Tirashen which was devastated during the Mongol invasions. Sargis Jalalyants in his book “Journey to the Great Armenia” notes: “In the upper part of the village there is the Vagramashen fortress, on the hill there is a big bell, which was destroyed by the Agaratians.” The village is rich in historical and cultural monuments. During the Urartian period, during the expeditions undertaken to the north, the Fortress was reconstructed and strengthened.
From this fortress and nearby tombs, various objects of material culture dated to the III-I millennium BC were discovered. Around the top of a height resembling a mountain, and located to the north of the gorge, and on its slopes the ruins of both ancient and subsequently built fortresses are clearly visible.
Vahram Magister Pahlavuni, Commander-in-chief of the Armenian Armed Forces, reconstructs this pre-Christian ancient fortress and makes it one of the reliable defensive strongholds (X century). And from this period the fortress was traditionally called “Vahramashen” or “Vahramaberd”. The Fortress is bordered on three sides by high, inaccessible stones, and on the south side is connected by a narrow layer to the gorge. It is surrounded by fortress walls, which are lined with rough large stones, without lime.
In this regard, the famous architect Toros Toramanian writes: “… in the vicinity (of the fortress), traces of human handwork of the pre-Christian period are visible in some way, ruins of walls lined with large stones, hollows, small mounds of land mixed with stones resembling cemeteries.” The entrance to the Fortress was almost on the south side, huge pyramids were built on both sides of the door, semicircular in appearance, the ruins and foundations of which are visible,
For the construction of the Vahramashen fortress, volcanic rocks of red and yellowish colors, turned and of moderate size were used. The Fortress has a narrow and long shape, stretched from south to north in which buildings designed for living were built. Only the foundations of these buildings now remain.
In all probability, on the top of the Fortress there was not only the ancestral fortress of the Urartian period, but also a deep cave dug at the bottom of the mountain on which the cave stands. The entrance to this cave was located on the north side of the Fortress, in a small gorge formed by flooding in the valley at the bottom of the mountain. To the south of the village of Marmashen, on the natural rock of the gorge, King Argishti I left a four-line cuneiform inscription which in historical literature is known as the “Ganligi pole inscription”. By the greatness of Khaldi (God), Argishti says,
“I have conquered the country of Eriakh (tribe)
(I) conquered Irdanuni (city) to Ishkigulu (country)”
According to researchers, the mentioned country of “Eriakhi (tribe)” is the Shirak field, and “Irdanuni” (city) is its administrative center. Underground dwellings were opened in the pumice mines near the village of Marmashen in 1939. Similar dwellings were also found in the villages of Azatan, Vardakhpyur, Chakhmakh, Pokr (Small) Sariar and Kefli of Eastern Shirak.
Speaking about underground dwellings, Hovsep Yeghiazaryan writes: “…There was also a large underground apartment, round in plan which was discovered at the top of a hilly height. The entrance to the apartment was from the roof, by a ladder. From this apartment in the south-west and north-west directions, on the slopes of a hilly height, rows of apartments stretched”.
From the first row, two apartments have been preserved in one piece, and from the second one – one. The rest are ruined. Various clay vessels, rotten pieces of wooden furniture, an iron rod with a hook-shaped end and other objects were found from the first apartment. From another apartment – pieces of pottery. The most rich in fragments of pottery, bones of various birds and animals and other objects is a round-shaped large apartment.
To the south-east of the village of Marmashen (2 km), on a triangular promontory with steep slopes on three sides is the Tirashen fortress (from the III-II millennium BC to the X century). The walls are built in a double frame of large and medium-sized rough-turned stones. The plan is adapted to the terrain.
On a plane surrounded by a rocky gorge about 200 m to the northwest and south of the Fortress, a multi-layered settlement, a mausoleum field and a settlement (III-I millennia BC) are spreading. At a depth of about 1.5-2 m, structures with a rectangular plan (III-II millennia BC) and objects of material culture of the ancient period were discovered. Near the Fortress the settlement “Tirashen” has preserved (IV-XI centuries) with the remains of its cross-shaped church, a square monument (VI-VII centuries) and a cemetery (IV-XI centuries)