ԱՀԵՐՄՈՆԻ ԿԱՄ ՀԵՐՄՈՆԻ ՎԱՆՔ
Այս  վանքը Վայոց ձորի հնագույն հուշարձաններից է: Համաձայն Ստեփանոս Օրբելյանի վկայության, այն հիմնադրվել է 936 թվ., սյունյաց գահերեց իշխան Սմբատի և եպիսկոպոսի կողմից: Ըստ պատմագրի հուշարձանը գտնվել  է Եղեգիս ավանից դեպի վեր, գետափի մոտ, ժայռաձև լեռների ստորոտում՝ մի բարձրավանդակի վրա, որը կոչվել է Քարևան:
Վանքում  կառուցված առաջին  եկեղեցին  գմբեթավոր  է  եղել։ Այն  կոչվել է Ս. Գրիգոր Լուսավորչի անունով:
Սմբատի ամուսին Սոփիա տիկինը գնել և վանքին է նվիրել  Հավու գյուղը, այգիներ ու ծաղկանոցներ Եղեգիս ավանում:
Հերմոնի վանքի մշակութային ծաղկման շրջանը, սակայն վերաբերվում  է  XIV-XV դարերին: 1338թ. Գլաձորի նշանավոր համալսարանի գործունեության խափանումից հետո, այստեղ է հաստատվում Եսայի Նչեցու աշակերտ և օգնական տիրատուր Վարդապետը և հիմք դնում մի նոր դպրոցի, որը դառնում է փաստորեն Գլաձորի մշակութային գործի շարունակողը Վայոց ձորում: Այս դպրոցն իր գործունեությունը շարունակեց Տիրատուրի մահվանից հետո  (մոտ.1372թ.), մինչև XV դարի վերջերը: Դպրոցը պատրաստեց նշանավոր մտավորականներ, գրիչներ, նկարիչներ: Հայտնի են Հերմոնի վանքում գրված 26 ձեռագիր մատյանները:

Этот монастырь является одним из старейших памятников в провинции Вайоц Дзор Согласно свидетельству Степаноса Орбеляна, монастырь был основан в 936 году сюнийским престольным Смбатом и епископом. Согласно историку, он находился выше поселка Ехегис, у реки, у подножия скалистых гор, на плато, называемом Кареваном.
В этом монастыре-новостройке были собраны и заселены отшельники, ранее жившие в пещерах Каревана, и назвали монастырь Ахермон в честь самого старшего из них, но в дальнейшем стало привычкой называть его монастырем Гермона.
Первая церковь, построенная в монастыре, была куполообразной и была названа в честь Григора Лусаворича (Григория Просветителя, основоположника христианства в древней Армении.).
Супруга Смбата г-жа София купила и подарила монастырю находящуюся напротив деревню Аву, сады и цветники в поселке Ехегис.
Период культурного расцвета монастыря Гермон, однако, относится к XIV-XV векам. В 1338, после провала деятельности знаменитого гладзорского университета, здесь обосновывается ученик и помощник Есаи Начеци Тиратур Вардапет (архимандрит) и закладывает основу новой школы, которая фактически становится продолжателем Гладзорского культурного дела в Вайоц Дзоре. И после кончины Тиратура (ок.1372г) школа продолжила свою деятельность, – вплоть до конца XV века. Она подготовила выдающихся представителей интеллигенции, писарей, художников. Известны 26 рукописных книг, написанных в монастыре Гермон.