Ծովակ գյուղի հարավային և արևմտյան մասերում գտնվող բարձունքի վրա Ք.ա. 1 հազարամյակի սկզբին է հիմնադրվել ամրոցը: Ամրոցի տարածքում առկա են նաև 11-19դդ. բնորոշ մշակութային շերտեր և մի շարք հուշարձաններ: Ամրոցն իր բնակատեղիով բավական մեծ ու ընդարձակ է, զբաղեցրել է մոտ 3,5 քառակուսի կմ տարածք: Ծովակ-Լճավան ճանապարհով ամրոցի տարածքը կիսվում է երկու մասի:
Ամրոցն իր մեջ ներառում է 18 ենթահուշարձաններ, որոնցից գլխավորներն են 11-12 դդ. գերեզմանոցը / պետ. ցուցիչ` 4.51.1.2/, 1718 թ. եկեղեցին, որն այժմ ավերված վիճակում է /պետ.ցուցիչ` 4.51.1.3/, խաչքարերը և քարայր-կացարանների համալիրը /պետ.ցուցիչ` 4.51.1.8/:
Ըստ առկա տվյալների` Վանի թագավորության նվաճողները հասնելով այս ամրոցին, ջախջախել են նրա տերերին, ավերել են ամրոցը և իրենց պահանջներին համաձայն վերակառուցել են այն: Նրանց թողած արձանագրությունից իմանում ենք, որ ամրոցն իրեն շրջապատող վայրերով կոչվել են Արքուկինի երկիր:
Ամրոցի հյուսիսյին եզրի ժայռի վրա գտնվում է Ք.ա. 8-րդ դարի կեսերին Սարդուրի Բ-ի թողած սեպագիր արձանագրությունը/պետ.ցուցիչ` 4.51.1.1/:
Ամրոցի պատերն ու պարիսպները շարված են անտաշ բազալտ քարերից: Պարիսպների և կացարանների պատերի կառուցման տեխնիկան նույնն է` անշաղախ շարված խոշոր, անտաշ բազալտ քարերից:
Գյուղի արևմտյան եզրին, սեպագրությունից 20-30 մետր դեպի ճանապարհը գտնվում է Ք.ա. 1 հզմ հիմնված քարայր-կացարանների համալիրը: Կացարանների պատերն ու առաստաղը ծածկված են թանձր ու կարծր ծխամրով: Ըստ գյուղացիների կացարանի մուտքի դիմաց,պատի խորքում եղել է օջախ-կրակարանը:
Ամրոցի շրջակայքում առկա դամբարանների պեղումներով 1906 թ.-ին զբաղվել է Երվանդ Լալայանը: Հայտնաբերված նյութերը գտնվում են Վրաստանի պետական թանգարանում: Այդ նյութերն հիմնականում թվագրվում են Ք.ա. 1հազարամյակի երկրորդ կեսով:
Միջնաբերդի հյուսիս-արևելյան կողմում գտնվում է 11-20 դդ. գերեզմանոցը, որտեղ կան տարբեր թվագրության պատկանող մի խումբ խաչքարեր:

На высоте в южной и западной части села Цовак, в начале 1 тысячелетия была основана крепость. На территории крепости наличествуют культурные слои, характерные для 11-19вв. и ряд памятников. Крепость со своим городищем достаточно большая и просторная, занимала площадь около 3,5 кв. км. По дороге Цовак-Лчаван территория крепости делится на две части.
Крепость включает в себя 18 субпамятников, главными из которых являются кладбище 11-12 вв. / госиндекс: 4.51.1.2/, церковь 1718 г. которая в настоящее время в разрушенном состоянии /госиндекс: 4.51.1.3/, хачкары и комплекс пещерных жилищ / госиндекс: 4.51.1.8/
Согласно имеющимся данным, завоеватели Ванского царства, достигнув этой крепости, разгромили его хозяев, разрушили крепость и, согласно их требованиям, перестроили ее. Из оставленной ими клинописи мы узнаем, что крепость с окружающей местностью называлась Страна Аркукини.
На северном выступе крепости расположена клинописная надпись, оставленная царем Сардури II в середине 8 – го века/госиндекс: 4.51.1.1/:
Стены крепости выложены из неотесанных базальтовых камней. Техника строительства стен крепости и жилищ одна и та же: крупные, бесшовные базальтовые камни. На западном краю села, в 20-30 метрах от клинописи, находится комплекс пещерных жилищ. Стены и потолок жилищ смазаны густой сажей. По словам сельчан, перед входом в жилища, в глубине стены находился очаг.
Раскопки усыпальниц в окрестностях крепости в 1906 году занимался Ерванд Лалаян. Обнаруженные материалы находятся в Государственном музее Грузии. Они датированы в основном второй половиной 1-го тысячелетия.
На северо-восточной стороне цитадели находится кладбище11-20 вв., где есть группа хачкаров, принадлежащих к разным датам.