ՄԱՐՏԻ 20-Ը ԱՆՎԱՆԻ ԳԻՏՆԱԿԱՆ, ՀՆԱԳԵՏ ՀՈՎՍԵՓ ՕՐԲԵԼՈՒ ԾՆՆԴՅԱՆ ՕՐՆ Է
Հովսեփ  Օրբելուն  կարելի  է  դասել  առավել  հանճարեղ  այն  գիտնականների  շարքին, որ տվել  է  հայ  ժողովուրդը  աշխարհին:
Ակադեմիկոս` Եվգենի  Տառլե
Արևելագետ,  հնագետ,  հասարակական  գործիչ  և  գիտության  կազմակերպիչ, ժամանակակից  հայ վիմագրության  հիմնադիր  Հովսեփ  Օրբելին  ծնվել  է 1887թ. մարտի 20-ին, Քութայիսիում։  Ոսկե  մեդալով  ավարտել ով  Թիֆլիսի  երրորդ   արական  գիմնազիան,  Օրբելին  ընդունվել  է  Սանկտ Պետերբուրգի Կայսերական համալսարանի պատմաբանասիրական  ֆակուլտետ։  Նա  աշակերտել  է  ժամանակի  անվանի գիտնականների՝  Մ.Ռոստովցև, Ֆ.Զելինսկի, Ս.Ժեբելյև, արևելագետ Յա.Սմիռնով, բյուզանդագետ` Վ.Բենեշևիչ: 1906թ. ամռանը Օրբելին առաջին անգամ  մասնակցել  է Անիի պեղումներին, որը հետագայում  նրա  համար  դարձել  է  հնագիտական մեծ դպրոց։  Հետագայում  անվանի գիտնականը  պեղումներ է կատարել  նաև՝  Վանում, Ախթամարում, Գառնիում, Ամբերդում, Պտղնիում, Աշտարակում։  Հ Օրբելին  ուսումնասիրել  է Արցախի հայկական արձանագրությունները, Մոկսի հայերի և քրդերի բարբառն ու բանահյուսությունը, Էրզրումի, Վանի, Ախթամարի, Բագավանի, Բայազետի ճարտարապետական հուշարձանները։  Նրա գրչին է պատկանում  «XII դարի բաղնիքը և ծաղրածուն» Ամբերդի մասին աշխատությունը: 1926թ. հիմնադրել և գլխավորել է Սանկտ Պետերբուրգի Էրմիտաժի Արևելքի բաժինը, ապա 1934թ. մինչև 1951թ,  եղել  է  Էրմիտաժի  տնօրենը։  Հայրենական Մեծ պատերազմի սկզբում  Օրբելին  ղեկավարել  է  Էրմիտաժի  գանձերի  տարհանումը։ Անվանի  գիտնականը  Հայկական  ԽՍՀ ԳԱԱ  առաջին  նախագահն  է  եղել ։

20 МАРТА – ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ ВЫДАЮЩЕГОСЯ УЧЕНОГО, АРХЕОЛОГА ИОСИФА ОРБЕЛИ
Востоковед, археолог, общественный деятель и организатор науки, основатель современной армянской литографии Иосиф Орбели родился в 20 марта 1887 годa в Кутаиси.
С золотой медалью окончил третью мужскую гимназию Тбилиси, Орбели поступил на историко-филологический факультет Императорского университета Санкт-Петербурга. Он учился у известных ученых того времени – М.Ростовцев, Ф.Зелинский, С.Жебелйев, востоковед Я. Симонов, византолог В.Бенешевич. Летом 1906 г. Орбели впервые участвовал в раскопках Ани, который впоследствии стал для него большой археологической школой. В дальнейшем известный ученый провел раскопки также в Ване, Ахтамаре, Гарни, Амберде, Птгни, Аштараке. Орбели изучил армянские протоколы Арцаха, диалектизм и фольклор армян и курдов Мокса, архитектурные памятники Эрзрума, Вана, Ахтамара, Багавана, Баязета.
Его перу принадлежит труд об Амберде “Баня и клоун XII века”. В 1926г. основал и возглавил отделение Востока Эрмитажа в Санкт-Петербурге, затем в 1934г. до 1951 года был директором Эрмитажа. В начале Великой Отечественной войны Орбели руководил эвакуацией сокровищ Эрмитажа. Именитый ученый был первым президентом АН Армянской ССР .